bugün

Üçte biri doğudan göçen alt tabaka kürtlerden oluşan şehir. Ana caddeler dışında geceyi bırak gündüz bile yürümeye korkarsınız.
türkiye'nin en aksiyon dolu şehri. bu şehirde hayat var. dur durak yok bol bol eğlence var.
Gecenin 4 nde de yürüseniz kimsenin sikinde olmayan şehirdir. Tatardoktor adlı büyük ihtimalle karadenizli olan puştun dediklerini sallamayın.
Başkasının yumruğunu yemeden kendininkine balyoz diyenlerin şehri babaa.
-kemdimden etkilendim-

Otobandan girince evime girmişim hissi veren şehir.
sorun adana'da değil.
diğer şehirler çok sıkıcı.

anahtarı evde unuttuğumda 7.kattaki daireme komşumun balkonundan giriyorum bende mesela.
normal şeyler bunlar.
Lezzetleriyle ünlü kent.
Yakında, sırtıma çantamı takıp, yanıma kankamı alıp, fellik fellik gezip, lezzetleriyle nirvanaya ulaşmayı planlıyorum.
En iyi kebap nerde yenir, muzlu süt nerde içilir, künefe nerde tadılır, herşeyi, bu şehre ait her detayı araştırmaya başladım.
Yardım edecek, Adanalı, allah' ın adamı yazarlardan tüyo alınır.
Teşekkürler.
Sırdan ali baba da
şalgam ali göde de
Kebap her yerde
künefe hatay da yenir.
buraya gidecekler, marka yerlerden kaçınsın.

hem fiyatlar yüksek, hemde sahibi bir nevşehirli veya konyalı olabilir.

umumiyetle esnafların yediği yerlere, büyük saat ve küçük saat

civarına takılmalı, hatta sokak da tezgahta satış yapanları deneyebilir.

conoların ve apaçilerin mekanlarından (a.menderes, yavuzlar falan)

uzak durulmalıdır. işe yarar künefe zor,

meşhur olan bici bici diye bir tatlıları var o da idare eder.

tulumda yaparlar tazesi güzeldir.

kebabın adı kıymadır, adana dersen kıziyürler.

adanalı değilim, adanayı severim.

yerlisi eğlenceli adamlardır, diğerlerine dikkat.
ota boka kızıp alaha küfür eden halka sahip vasatın çok altı ilimiz. evet..
Geceleri serin olduğundan mütevellit daha da sevilen şehir.
bol bol şalvar giyen insanların olduğu giyim kuşamdan bihaber vatandaşların yaşadığı ilimiz. evet..
Ekim ayı olmasına rağmen, parmak arası terlik ve kısa kollu penyelerle buram buram ter döktüren, güneşe ateş edenlerin gayet de haklı olduğu, renkli şehir.

Gezimin ilk gününde, yöreye özgün şiveyle, dolmuşçu dayı özetledi adana' yı.
- Adana' nın üç şeyi meşhurdur. Kebabı, şalgamı bir de piskopatı! Ona göre gezin!
Bindiğimiz bir takside, şoförün, telefonunu açıp, " Mesuuutt, benden öte dur uleeen!" diye kükremesi, kırmızı ışığı filan takmadan, bolca korna çalarak ilerlemesi ve korkudan altımıza işettirmesi dışında, bir psikopatla karşılaşmadık çok şükür!
Adres sorduğumuz, öneri aldığımız herkes yardımsever sayılırdı.

Semtler arasında inanılmaz uçurumlar var. Meselâ, Ziya Paşa' da, ya da Turgit Özal bulvarında kendinizi bir avrupa kentinde hissediyorken, daha eski, geleneksel Adana semtlerinde ise Bangladeş' te gibi hissediyorsunuz.

Trafiği, akıllara zarar bir sistemle işler. Kurallar, ışık filan hak getire. Sürücüler birbirleriyle, korna çalarak iletişim kuruyor. Hayatımda, kornayı bu kadar çok kullanan başka bir şehir daha görmedim.

Lezzetleri gerçekten efsane. Çok pis, midenin kaldıramayacağı mekânların yanısıra, keyifle oturup, kebabınızı yiyip, şalgamınızı içebileceğiniz, önden getirilen 46467 çeşit ikramla, gözünüzü gönĺünüzü de doyuran bir yemek kültürü var burda.
Herşeyin hesaplı hatta ucuz olduğu şehirde, kebap fiyatları ününden ve şanından olsa gerek çok da ucuz değildir.
Taş kadayıf yemeden dönmeyin. Bici bici yemeseniz de olur.

Doğu kültürüne daha yakın bir kültür olmasına rağmen, giyim kuşam, birçok yerde batı kültüründen farksız, özellikle gençlerde.

Kızların boy ortalaması daha uzunken, çoğu erkek kısa hatta tıknaz görünümünde nedense. Sanırım kebabın, er kişisi üzerinde yarattığı etki bu.

insanları sıcakkanlı, yardımsever lakin biraz karadeniz insanı gibi, tersi ters, lafı uzatmaya gelmeyen tatlı sert bir duruşları da var.

Havaalanı, şehre en yakın yer olsa gerek. Havaalanından, Seyhan' da şehrin göbeğine 15 tl' ye gittik meselâ.
Bu, şahane bir durum!

Tatil salt, deniz, kum, güneş olmamalı. Kültür gezileri de, en az onlar kadar keyifli, görgünüze, bilginize çok şey katan gezilerdir.
Cüzzi rakamlarla gezme, görme, keşfetme alışkanlığını kazanın.
Hayatımıza renk katın!
görsel
görsel
görsel
Suriye' li nüfusun yoğunluğunu, arapça yazılmış duvar yazılarından bile anlayabileceğiniz şehir.
Adamlar öyle yoğunlar ve şehri öyle benimsemişler ki, birbirlerinin anlayıp, eğleneceği mevzulara bile girmişler.
Vallahi pes!
Gayet serin tatlı bir hava var. Hava sıcaklığı an itibari ile 29 derece nemsiz.
Adana ya laf atarken bir daha düşünmelisin delikamlı.

Adana nın yerlisi kürt yoktur bu 1.
Adana nın asıl yerlileri araptır, bu taptığınız ay ne adam ya dediğiniz kıvanç tatlıtuğ, feridun düzağaç, haluk levent gibi adamlar bu şehrin insanıdır. Arap dediysek nusayridir. Ben suri ben aç olanlar değil inan senden falan fazlaca da elit insanlardır.

Yukarıdaki yerlileri araptır dediğim kesim asıl adana olan seyhan yüreğir için geçerlidir.

Diğer ilçeler yörükler.
Muzlu süt ve kebabı için defalarca gidilesi şehir..
Özetle, norveç ile bangladeş karması bir şehir.
Garip bir şehir.
Böyle bir

görsel
Gecenin bir yarısı, annemi ve babamı özleyip emanet ettiğim şehir.
Sıcağı fena, kışın bol yağmurlu, toprağı bereketli, hasına rastlarsanız insanı delikanlı. Yurdum memleketi.
Adanalıyık Allah’ın adamıyık bici yerik şalgam içerik sözünün edildiği yer.
Sözlü başkan durdu durdu menderes düzenlemesi ile gerçekten güzel göz boyadı. Benim çok hoşuma gitti amk adam bir şey yapmadı 3.5 sene yeni aklına geldi hizmet etmek. Sürekli ilçelere çalışmak ile seçim kazanılmayacağının farkındadır umarım
güzel memleketim dışarıdan aldığı göç ile her gün haberlere malzeme vermektedir. Çukurova ilçesinde oturuyoruz buradan bir tane haber yapılacak malzeme hırsızlık, gasp uyuşturucu tarzı haber göç alan ilçelere göre daha az insanları da nezihtir.
Adana'da gördüğünüz/duyduğunuz tuhaf suçların hepsini orayı istila etmiş k*rtler işlemektedir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar