adam gibi ama adam değilin ironiksel biçimi.
'Ben bir ateistim, hepsi bu. Ben birbirimize karşı iyi olmaktan, başkalarına yardım etmekten başka bir şeye inanmıyorum' diyen ateisttir.
(bkz: Katharine Hepburn)
vardır. şahsen tanıdığım adam gibi ateist arkadaşlar vardır. vardır da uludağ sözlükte çok azdır.
ikisinin bir arada olamayacağı özellik.
(bkz: adam)
(bkz: ateist)

edit: ateist olduğunuz için eksi veriyorsunuz. ateist olup artı verseydiniz adam gibi ateist olurdunuz.**
edit2: allahını seven artı versin lan bu ne kadar ateist var sölükte bi ben miyim ateist olmayan.
samimi ateisttir.marjinal olayım triplerine girmemiştir.
başka inanışlara veyahut inanmayışlara saygılı olan ateisttir.
tanıdığım ateistlerin çoğunun dahil olamayacağı gruptur. adam gibi ateist, çevresinde birkaç tane böyle düşünen var diye "amaan allah neymiş ya" zihniyetinde olamaz. ya da o inanmadığı için inananlara istediğini deme, onları alaya alma hakkına da sahip değildir. adam gibi ateist okur, araştırır. sağlam bilgileri olması gerekir ki kim ne derse ona inanmasın. bazen de din hakkında inanan kadar, gerektiğinde ondan daha fazla bilgi sahibi olması gerekir ki düşüncelerini savunurken kendiyle çelişmesin. ayrıca kim neye inanırsa inansın, ister dünyanın en saçma düşüncesi olsun buna da saygı gösterebilmelidir bu şahıslar.