bugün

içersinde bir komuta merkezinin bulunduğu, termal kameralarla donatılmış, komuta odasındaki her monitörünün başında birer uzman asker bulunduran savaş uçağı. h/u modelinde 25mm lik bir makinelisi ve 40mm ile 105mm lik topu bulunur. 40mm lik topu grup halindeki piyadeye karşı kullanılırken, 105 llik ortamın .mına koymak için kullanılır. call of duty 4 ün bir bölümünde emrimize sunulmuş araçtır ayrıca. orta düzeyde ingilizceniz varsa, bölümü oynarken monitörlerin başındakilerinin telsiz konuşmalarıyla daha bir gaza gelip oynarsınız bu bölümü.
dört turboprop motora sahip, 25000 ft irtifada uçabilen bir taktiksel savaş uçağı. 25mm topla çok hassas atışlar yapabilir.
amerikan hava kuvvetlerine ait, özel operasyonlarda kullanılan ölüm makinası uçak. 20mm lik gatling gun ve 105mm'lik howitzer topuna sahip olan uçak 5 kişilik mürettabata sahiptir. ayrıca iki ayrı modeli vardır. ac 130h spectre ve ac 130u spooky. ilk olarak vietnam savaşında kullanılan ac 47 gunship ı'in geliştirilmiş halidir.
AC-130 Gunship, C-130 Hercules nakliye uçağının özel kuvvet birliklerine sıcak çatışma bölgelerinde yakın hava desteği sağlaması için modifiye edilmiş halidir. Alçak uçuşlarda oldukça başarılıdır, yerleşim yerleri ve kırsal kesimde hedeflere nokta atışı yapabilir, isabet gücü yüksek bir taarruz uçağıdır. Radar kesiti ve boyutunun büyüklüğü nedeniyle genellikle gece harekatlarında kullanılmaktadır.
yanlış hatırlamıyorsam bu ölüm makinesinin toplarını cod 4 te kullanmıştık.
eskiden 25MM'lik (bkz: Gatling Gun)'ın yerine 2 tane 20MM m68a1 vulcan taşıyan(sonuçta hepsi minigun) ama nereye kadar...

-dakikada ayak başparmağı büyüklüğünde mermilerden 1600tane atabilen 2 silah
-dakikada 100 atış yapabilen fakat "top" sınıfında bir ağır silah
ve tank topundan daha güçlü 4km etkili menzile sahip bir top ile bu uçağın ateş gücünü mekanikçeden iyi anlamayan arkadaşlara daha iyi açıklayamayız...
ama tanesi 190 milyondolar tutan bu nakliye uçağından modifiye savaş aleti, varolan en korkunç savaş aletidir. çünkü bilinen uçaksavarların çoğu irtifasına yetişemez ve sadece fighter tipi uçaklar (F-16 vs.) ile bir kapışma imkanı doğar.

gece gündüz demeden sağı solu becerme kapasitesine sahip bu mühendislik ve insan canilik sınırlarının son noktası olan alet eğer bütün silahlarını aynı anda durmadan 20 dakika ateşlerse i. Melih Gökçek hatta ve hatta Unakıtan'ın bile bütün servetinin karşılayamayacağı bir mermi masrafı oluşturur. dalga geçmiyorum. hepsi hesap meselesi.
Eeee adamlar çalışıp yapıyorlar. Sonrada bu silahın en son kurbanı ıraklı komşularımız hala "bizi allah korur. oturup duamızı edelim başımızı götümüzü örtelim, en çok biz müslüman olalım!" diye beklesin. Herşey dinde bitseydi kafanıza AC-130'lar Abrams'lar vs çökemezdi. Herşeyin dinde imanda veya duada bitmediğini en kritik zamanda göt gibi ortaya koyan bu ölüm makinesi karşısında hakikaten saygıyla eğiliyorum.

artık herşeyin dualarda bordo bereli yada komando, sas, delta force... larda bitmediğini, modern savaşlara sadece akıl bilim ve insan prikopatlık sınırının hakim olduğunu rahatça görebiliriz. olay maleseftir ki makinede bitiyor.

ayrıca "ne kadar mermi alabilir ki?" sorularına mantıklı bir cevap:

bu uçak ölüm makinesine dönüştürülmeden önce bir ağır "nakliye uçağı" idi. şimdi taşıma kapasitesi hakkında daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz:)
transformers'ta bir decepticon'a taarruz ederken;

http://www.youtube.com/watch?v=evo3s9d-oiY
call of duty modern warfare 2 multiplayerda sesini telaşlı bir biçimde duyduğunuzda kaçıp saklanmanıza sebep olan uçaktır. oyunu cehenneme çevirir.
aka ass clapper 130. çatışma yaşarken sola yatık şekilde uçar. bunun nedeni tüm silahlarının sol tarafında olmasıdır.
Ekşi'de de yazmışlar, şöyle 1 milyar dolara 5 tane alıp, kandil'in tepesinde akbaba misali uçurup kara operasyonlarına destek vermek suretiyle pkk 3 ay içinde bitirilebilir ama ne yazık ki göt yalayıcısı bir devletimiz olduğu için ordumuza bu imkanlar tanınmıyor, 25mm, 40mm ve 105mm gibi en sonuncusu hayvani olan silahları barındırır efendim bu uçak,25mm ile sniper edasıyla atışlar yapabilirsiniz.
Almak istense de amerika'nın satmayacağı lakin kendimizin geliştirebileceğimiz kadar elektronik deneyimine sahip olduğumuz uçaktır. Elimizde az sayıda bulunan ve az sayıda bulunmasının nedeni de AKP hükümetinin amerikadan satın alabilecek kadar yetiye sahip olmadığı veya bilerek satın almadığı Super Cobra helikopterlerine göre avantajları yüksektir. Cobra'ya göre cephanesi ve atış gücü yüksektir, yakıt ikmali daha uzun süre sonra yapar, havada ikmal yapma avantajı vardır (vardır herhalde kesin bilmiyorum, gerçi havada ikmal pek lüzumlu değil) ve cobra'ya göre düşürülmesi zordur. Bizim gerizekalı insanımız bir karakol baskınında nerede kobralar, uçaklar derler ya AC 130 olsa nerede bunlar demeleri en tabi haklarıdır. herhangi büyük çaplı bir karakol saldırısına savunma için zaten sayısı 5-10 tane olan (gerçekten 5-10 tane) cobra ve super cobraları yollarsanız PKKLıların 90ların ortalarından beri yoğun olarak kullandığı stingerlara hedef olursunuz. Stingerlara hedef olmayı geçelim, doçka'da hareketli olmadığından cobra'ya rahat hedef olsun diyelim 3 farklı yerden bixi ateşi yediğinizde geniş ve engebeli arazide 3 farklı noktayı yok etmeniz imkansız düşme olasılığınız yüksektir bir de peşine gelecek 7.62 ak47leri düşünün. o yüzden böyle bir durumda Taaruz helikopterleri işe yaramaz Teröristlerin elindeki sadece stingerların etki edebileceği ama onu da yüksek irtifa veya mühimmat sayesinde rahatlıkla atlatabilecek AC 130lar yardıma gidebilir. Bu da tabi ki engebeli arazide Helikopterler keskinliğinde atış yapamaz lakin hiç olmazsa varlığıyla silahlarıyla düşmanı rahat bırakmayıp mevzi değiştirmesine neden olacaktır. kaldı ki 105lik top vurduğu yerde gül bitirmez cehennem silahı etkisi yaratır. Bununla beraber yanılmıyorsam Amerika ordusu ac 130ları envanterden çıkarmaya başlamıştır, yerine yenilerini getirmeyeceklerse beklenilen verim, maliyet oranlarında sorun var demektir.

Ha bir de f16lar yer hedeflerine roket atmaz ( değiştir değiştir yazdığınız düzenleme yaptığını belirtmeden aferin). Hem cahil olup hem bu konularda yorum yapmak hoş değildir. Atılan mühimmatlar bombadır, ve fırlatılmaz, atılmaz bırakılır yani yatay uçuş özelliğinden çok dikeyde düşerken yönlendirme yapmak amacıyla tahrik kullanılır.

Ayrıca f16'larda hedeflere yüzde 80, 90lara varan atış başarısı için geliştirilen LAzer güdümlü bombalar daha birkaç yıldır TSK envanterindedir. Bir de bizim sivri zekalılarımız lazer güdümlü bombalar olmadan önce düşman ile dost birlikleri arasında maksimum fark 300 metre olan çatışmalara F 16 desteği istemezler mi?.

Sonuç olarak varlığı faydalı olabilecek silahtır. Lakin mesele Güneydoğu'da Teröristlere karşı savunma veya saldırıyla çözülecek mesele değildir. Savunma veya topraklarımız içerisinde terörü bitirme teranesi her daim sonuçsuz kalacaktır özellikle de AKP iktidarının kaldırdığı ohalsiz bütün askerlerimiz bordo berelisinden normal jandarma yeşil berelisine, oradan da Mavi üniformalı ve bugünlerde karı kılıklı fetocuların işgal ettiği polisimize açık hedeftedirler. Irak'ın Kuzey'ini yerle bir edip AKP iktidarı öncesindeki gibi Tampon bölgeyi bırak Tamamen Irak'ın kuzeyine yerleşmediğimiz sürece çözüm olmayacaktır ve köpekler de TSK'ya, ortaya canını koyan Türk subaylarına, binbaşılarına, yarbaylarına küfretmeye devam edecektir.
call of duty mw3'de mw2'ye nazaran etkisiz kalmış killstreak.
avcı uçağı olmayan bir düşmanı düşmanlıktan çıkartıp anasını sikebilecek olan uçan gemi.
ciddi ciddi 5 tane alıp, kara harekâtını destekleyerek pkk'yı 1 ayda bitirebilecek bir şeydir.

bunu almayalım. 5 nakliye uçağı alıp onları bu hâle getirelim. ama olsun lan böyle 5 tane elimizde.
türkiye'ye de lazım buna benzer bir şey en az 5-6 tane. gerçekten çok etkili bir saldırı uçağı.

görsel
görsel
taarruz esnasında içinde 11 kişinin görev yaptığı uçan savaş gemisidir. net bir şekilde şimdiye kadar yapılmış en güçlü savaş makinesidir.

ayrıca türkiye'nin asla sahip olamayacağı uçaktır. nedeni de nasıl ki bir uçak gemimiz yok dört tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen, bu uçakta bizim olamaz. çünkü başka şeylere yatırım yapılıyor. sanmayın ki türkiye'nin alacak gücü yok.
kanatları ve motorları olan bir topçu bataryasıdır. bir uçağın taşıdığı en ağır silahlara sahiptir. savaş alanında ne denli etkili olduğunu merak edenler youtube üzerinden afganistan ve ırak operasyonları sırasında çekilmiş görüntülerine bakabilirler.
c 130 nakliye uçağından bozma çok etkili bir saldırı uçağıdır. türkiye'de de modernizasyonu tai'de yapılmıştır ve bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=F6i3Pdm0jP4

bu da içeriden görünüm:

https://www.youtube.com/watch?v=-X4SODtiHQI

http://www.liveleak.com/view?i=e52_1382880173
türkiye nin hep sahip olmasını istediğim uçak. ya da kendisi yapsın. ama bu taktik operasyonlar için şart.
Sıkıntımız isabette değil tespitte olduğu için, ihtiyacımız olmayan uçak. Ha yan cebimize koysalar hayır demeyiz tabii.
Afgan cihadçılaeının korkulu rüyasıdır.
Adeta uçan bir kale olan devasa bombardıman uçağı. Cod oynarken telsizden "enemy ac-130 above" diye bağırdıklarında kaçacak delik arardık.

Cidden çok tehlikeli ve kullanışlı bir savaş uçağıdır. Termal kameralar ile donatıldığı için eğer hedefinde siz varsanız direkt ölü taklidi yapmanız daha mantıklı olacaktır.
Bir uçağın taşıyabileceği en ağır silahları taşıyan bir bombardıman uçağı. Bu uçağın bütün cephanesi yan tarafında olduğu için hedefini belirlediği zaman hafif yana doğru eğilir ve hedefin etrafında daire çizer. 25 mm'lik minigun, 40 mm'lik avuç büyüklüğünde mermiler kullanan bir silah ve 105 mm boyutndaki devasa top olmak üzere toplam 3 adet silahı vardır. Ayrıca termal kameralarla donatıldığı için ondan kaçmanız mümkün değildir. En iyisi ölü taklidi yapmaktır.

içinde bulundurduğu 105 mm lik topun isabet ettiği yerde birdaha hayat oluşmaz. O derecede etkili bir ölüm makinesidir. Abd ordusuna aittir ancak türkiye'de kullanılırsa bu uçağa para yeteceğini pek sanmıyorum. Zira içinde bulundurduğu mühimmat bir servet değerinde. 15 tane almaya kalksak ülkeyi satmamız gerekebilir.

Bu uçağın karadaki kişilerde nasıl bir etki yarattığını merak ediyorsanız, call of duty modern warfare 2 ve call of duty modern warfare 3 oyunlarını multiplayer olarak oynayınız. Düşman birimleri bu uçağı çağırdığında telsizden gelen "enemy ac 130 abovee" sesini bir dinleyiniz..

Ya da direkt olarak şuradan dinleyiniz: https://youtu.be/plQRO-h80r0
Hantal bir uçak, kolay av.