1. 1.
  **

  çok namlulu bir silah. ilk versiyonları amerikan iç savaşı'nda kullanılmıştır.

  çocukların eline düşünce şöyle ibnelikler yapabiliyorlar:

  http://video.google.com/v...?docid=326411954283404020
  1 ... pyndemonium
 2. 2.
  (bkz: richard jordan gatling)
  ... batis
 3. 3.
  chain gun ve minigun olarak da bilinir. genellikle savaş helikopterleri ve savaş uçaklarında kullanılır.
  1 ... wolf
 4. 4.
  En seri ve aynı zamanda en güçlü atış yapan silah türüdür.döner namlulu bu silah önceleri 2-3 kişilik takımlar halinde el ile kumanda edilen fakat o günde bugün olduğu gibi dehşet saçan bir silahtır. bu silahın özelliği şudur;

  -otomatik silahlarda 2. mermi ve devamı tekrar namluya girip atışa hazır olmak için ilk merminin patlama enerjisinden biraz emer. bu hem efektifliği azaltır hemde silahı uzun burst'lerde hırpalar. ama daha ilkel bir sistem olan gatling'in döner namlulu sisteminde, her dönen namlu kendi mermisini kendi getirip kendi attığı için her mermi maksimum güç ile atılır.

  -ikinci ve diğer önemli faz ise günümüzde fire rate(atış hızı) sıradan makinelilerde iç mekaniğinin efektifliğine bağlı iken gatling'in hızı tamamen ona bağlı olan elektrik motoruna bağlıdır. yani hızda büyük bir fark vardır.

  fakat kızılderili savaşlarında soylarının yüzde 70'ini harcayan silahta budur.

  uçak ve helikopter gibi süratli araçlarda bu silahın tercih edilmesinin sebebi ise hızı yüzünen videoda görüldüğü gibi şerit halinde giden partiküllerin arasından diğer jetlerin bile kaçamayacağı kadar sıklıkla uçan mermilerdir.

  saniyede 50 veya üzeri atış yaparak mermi stoğunu kuruttukları için karada o kadar fazla kullanılmazlar. mythbusters(efsane avcıları) yaptıkları bir deneyde ekiplerinden bir bayanın kullandığı gatling silahı ile bir meşe ağacını 45 saniyede kalın kısmından biçmişlerdir. halbuki eski sistem makinelilerde deneyimli makineli tüfek uzmanlarının bile en az 4 dakikasını almaktadır.

  silah bugünkü motorlu haline silah tutkunu bir general dynamics çalışanı tarafından getirilmiştir. general motors'dan alınan gerekli motor ile ordunun teknik desteğinin çoğunu sağlayan general dynamics kolunda modernleştirilen ve geliştirilen gatling silahı bugün 150 sene öncesi gibi korku saçmaya devam etmektedir...
  1 ... silah uzmani
 5. 5.
  gatling adlı adamın bu sistemi tarlasını aynı anda hem sürüp hem de ekmek üzere geliştirmesi işin ironik tarafı olsa gerek. sen çiftçiliğine kolaylık sağlayacak bir sistem bul, sonra bunu kızılderili öldürecek bir silah sistemine dönüştür.
  2 ... whereismywings