1. 1.
  Ünlü türk ressamı
  (bkz: bana mutluluğun resmini çizebilir misin)
  4 ... muslumgurses
 2. 2.
  bundan birkaç yıl önce özgürlük parkında kocaman bir heykeli olan ressamımız .
  (bkz: aaa heykel hadi fotograf çektirelim)
  3 ... kabolka
 3. 3.
  (bkz: ölüm mü ne buluş)
  1 ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  (bkz: mutluluğun resmi)
  2 ... sıçtırtma lamasına
 5. 5.
  cok degerlı bi ressamdı. Öldüğü günü hala hatırlarım.
  2 ... hendrix
 6. 6.
  yakın arkadaş olduğu nazım hikmet üzerine yazılar, nazım hikmet'in kendisine yazmış olduğu mektuplar ve bu mektuplarda gönderdiği şiirleri içeren nazım üstüne isimli bir kitabı vardır.
  2 ... tutunamayanlardan
 7. 7.
  1913 yılında doğan Abidin Dino, Robert Kolej'deki öğrenimini yarıda bırakıp, ağabeyi Arif Dino'nun desteğiyle resim, karikatür ve yazı alanında kendini geliştirmeye başladı. ilk desen ve yazıları 1931 yılında Artist dergisinde yayınlandı. D grubunun kurucuları arasında yer aldı. Önce SSCB, sonra da Paris'te ressam ve dekoratör olarak film çekim çalışmalarında bulundu.

  Türkiye'ye dönüşünde çeşitli dergilerde çizgi ve yazılarıyla halktan yana, gerçekçi bir sanat görüşünü savundu. Çizgi ve desenlerin ön plana çıktığı resimlerinde işçi ve köylü tiplerini özgün bir üslupla işledi. Başlangıçta Picasso'nun etkisinde kalan sanatçı, daha sonraları yapıtlarında özgün ve yerel bir senteze ulaşmıştır

  7 Aralık 1993'te Paris'te ölmüştür.
  3 ... rsbrnch
 8. 8.
  arif dinonun kardeşi.üçüncü kardeş de ali dinodur.aile boyu ressam ve karikatüristtirler.hatta halasının oğlu sedat nuri ileri de ressam ve karikatüristtir.genetik bi yanı var mıdır merak ederim
  3 ... sicktear
 9. 9.
  nazım hikmet'in ilk şiir kitabını resimleyen,
  çağdaş türk ressamı..
  3 ... piano-forte
 10. 10.
  ressam, heykeltraş, düşünür, yazar sanat adamı..toplumsal yeni gercekciler grubundan olan büyük sanatcı bir dönem siyasi fikirleri nedeniyle istanbuldan uzaklaştırılmış, güney dogu anadoluya yerleşmiştir.bu dönemde yaptıgı resimlerde köy yaşamını işleme fırsatı bulmuştur..
  1952de parise yerleşen sanatcı, 1993 yılında yine pariste ölmüştür...
  2 ... crazy horse