1. 1.
  amerika tarihi;
  işgal et,sömürgeleştir, köleleştir, insanların topraklarını gasp et.
  1 ... byebaykus
 2. 2.
  (bkz: the arrivals)
  ... afoo
 3. 3.
  wasp olmayanı aşağı olarak gören, ırkçılıkla dolu bir tarih. ikinci dünya savaşında komünistlerin yanında girmesi ise alman ırkçılarının tekerlerine çomak sokuyor olmaları idi.
  çok değil bundan 30 yıl önce ku klux klan örgütünün lideri david duke bu ülkeni başkan adayı olmuştu. belki de kurulduğu günden bu yana dünyanın süper güç olmasının sebebini de bu ırkçılığına borçludur ne dersiniz koçlar.
  -1 ... gaspirali
 4. 4.
  topu topu 500 yıllık bir tarihi vardır.
  1 ... bak bi emmolu
 5. 5.
  (#13368125) *
  ... usualsuspects
 6. 6.
  Gerek ilk ispanyolların Kuzey Amerika'daki tarihçeleri, gerekse 16.yüzyılda Fransız ve Portekizler tarafından yapılan uzun keşifler son derece iyi bir şekilde kayıtlarda mevcut. Peki öyleyse neden Amerikalılar son derece geç gelen bir grup ingiliz'in ABD'yi kurduğu mitine böyle sıkıca sarılırlar? kurucu olarak görülen Pilgrimler New England'a ilk yerleşen Avrupalılar bile değildi, onlardan önce Maine'e yerleşmiş kısa ömürli bir Fransız kolonisi mevcuttu.

  Cevap şöyle: Tarih kazananlar tarafından kaleme alınıyor ve ispanyollar tıpkı Fransızlar gibi sonuçta bu kıtada yarışı kaybeden taraf oldular. Ayrıca, 19.yüzyılın pek çok önde gelen yazar ve tarihçisi New England kökenliydi ve bunlar Pilgrimleri adeta efsanevi bir statüye yükselttiler. Sivil Savaşı Kuzey'in kazanmış olması da güneydeki Virginia'nın hikayesini gözardı etmenin meşru sebebi oldu. 20.yüzyıla girildiğinde standart tarih ve ders kitapları çok nadiren Kuzey Amerika'daki ispanyol varlığından bahseder oldular.
  ... drygt
 7. 7.
  tarih bile denilemeyen tarihtir. ama amerikalılar azıcık* olan tarihlerini iyi değerlendirip, iyi malzeme çıkartıp, bizlere yani kamu oyuna iyi yedirdiler, ki hala da yedirmektedirler. *

  biz sürekli izleyelim onları. sürekli oyunlarını oynayalım, savaşlarını yaşayalım. kendi tarihimizi çok/derin bilmezken amerikanın savaşlarını, geçmişini ister istemez biliyoruz, yani bildiriyorlar.

  kendi tarihimiz o kadar engin, o kadar genişken değerini hiç bir zaman bilemiyoruz. sene 2013 olmuş, daha elle tutulur tarihi bir filmimiz yok uluslararası anlamda. bizim değerlerimizi, zengin tarihimizi malesef dünyanın pek çok ülkesi bilmiyorlar veya yüzeysel biliyorlar.

  bence bu böylede devam edecek gibi. sürekli başka ülkelerin tarihlerini* yaşamaya, ezbere bilmeye devam edeceğiz. *
  ... rocko87