1. 1.
  Amerika'da zencilere karşı şiddet uygulamak ve yok etmek için kurulan yeraltı örgütü.

  (bkz: kkk)
  19 ... italiano
 2. 2.
  amerika'da ilki iç savaştan sonra kurulan ve 1870 lerde sonlanan, diğeri 1915 yılında kurulan ve hala devam eden gizli bir terörist örgüt
  16 -4 ... engineer
 3. 3.
  20. yy ın başlarında hiçbir yargılama yapmadan diledikleri zenci ve yahudiyi linç eden ,ortalık yerde asan veya canlı canlı yakan bir örgüt.beyaz üniformalar giyerler ve kafalarında yüzlerini de saklayan üzerinde haç olan ucu sivri kukuletalar vardır.sembolleri ise yanan haçtır.
  5 ... say
 4. 4.
  american history x te alay konusu olmuş komik oluşum .
  7 ... ne olsun bilmem ki
 5. 5.
  türk tarihi boyunca, bunun gibi bir tek örgüt bile kurulmamış olması, insanı değerlerimizin batıdan ne kadar ileride olduğunu gösterir. ya biz insanı severiz. yaşam hakkına saygı duyarız ne kadar öğünsek azdır.
  25 -6 ... pilotmont
 6. 6.
  beyaz cübbe ve şapkalarıyla fırıncıları andıran toplaşım grubu.
  17 -2 ... kurabiye_monster
 7. 7.
  Farmasonların Tarihe müdahalelerine örnek teşkil eden oluşumlardan biri.
  (bkz: Fransız ihtilali)
  (bkz: Karın Deşen jack)
  1 ... sseyyah
 8. 8.
  (bkz: ayse teyzeyle beyazlar daha beyaz)
  9 ... thedewil
 9. 9.
  amerikan iç savaşından sonra oluşturulan yeni demokratik haklara ve özellikle de köleliğin kaldırılmasına karşın mücadele eden gizli yeraltı terör örgütüdür. 1866 yılında savaş gazileri tarafından tennessee de * kuruldu. güneyin görünmez hükümeti diye adlandırılmıştır. iç savaşı kaybeden güney eyaletlerinin zenginleri tarafından eski aristokratik hakların kazanılması için desteklendi. klan kelimesi köken olarak ingilizce clan, klux ise eski yunanca dan kyklos tan * türetilmiştir. örgütün en başında ulu rahip vardır. sonraki basamaklarda ise aşağıya doğru yüce ejderler, yüce titanlar ve yüce cycloplar sıralanır. kurbanlarını genellikle gece yarısı yakalayıp düzenledikleri ayinlerde kırbaçlayarak öldürümekteydiler. zencileri ve zenci yanlısı beyazları korkutup kaçırmak için de onların tarlalarını tahrip etmek, evlerini ve ağılların yakmak gibi eylemlere kalkışmışlardır.eylemleri o kadar artmıştı ki, örgüt 1869 yılında ulu rahip tarafından feshedildi. fakat yerel olarak ku klux klan üyeleri eylemlerine devam ettiler. 1871 yılından sonra da federal devletin sert tutumu karşısında sesleri 1915 e kadar çıkmadı. 1915 te bu sefer atlanta da yeniden canlandı. 1920 li yıllarda ise ülke çapında 4 milyon üyesi olan bir örgüte dönüştü. bu seferki hedefleri daha genişti. kısaca protestan beyaz ırktan olmayan herkes diyebiliriz. yahudiler, siyahlar, katolikler,komünistler, örgütlü işçiler ve yabancılar... büyük bunalım yıllarında örgüt popülaritesini yitirdi ve 1944 yılında* tekrar sessizlik dönemine girdi.
  1960 lar ve 70 lerde yeniden bazı kıpırdanmalar oldu. 1970 lerden sonra neo nazi ve diğer bazı aşırı sağcı fraksiyonlar ile ittifaka gitti.
  bugün örgütün çoğunluğu güney eyaletlerinde olmak üzere 6 bin ila 10 bin aktif üyesi oldugu tahmin edilmektedir.

  kaynak: ana britannica
  8 ... balsikeste baysungur
 10. 10.
  ülkemizde, aşırı milliyetçi ve türkçü akımlarla muadili kurulan cemiyet.
  4 -14 ... thedewil