1. 1.
  1969 tarihli the beatles albümü. albüm kapağındaki resimde paul mccartney çıplak ayaklıdır john lennon ise bembeyaz bir takım elbise giymiştir. bu yüzden bu ikilinin aslında öldüğü söylentileri çıkmıştır.** şarkıları en az bilinen albüm gibi durmaktadır.

  Come Together
  Something
  Maxwell's Silver Hammer
  Oh! Darling
  Octopus's Garden
  I Want You (She's So Heavy)
  Here Comes The Sun
  Because
  You Never Give Me Your Money
  Sun King
  Mean Mr. Mustard
  Polythene Pam
  She Came In Through The Bathroom Window
  Golden Slumbers
  Carry That Weight
  The End
  Her Majesty
  -1 ... hafiye
 2. 2.
  beatles'ın sondan birinci albümü. efsane bir kapağı vardır. mean mr. mustard'la başlayıp she came in through the bathroom window'la biten kısım bence albümün ilk doruk noktası, onun artçıl depremi de golden slumbers-Carry That Weight-The End triosudur.

  come together gibi bilmem kaç sanatçı tarafından bilmem kaç defa coverlanan bir beatles klasiğiyle açılır. frank sinatra'nın gelmiş geçmiş en iyi aşk şarkısı ilan ettiği Something'le devam eder, efsanevi bir seri katilden esinlenerek yazdıkları Maxwell's Silver Hammer'la gülümsetir, en uzun beatles parçası I Want You ile tripten tribe, Here Comes The Sun'la polyanna moduna sokar. Because'la "love is old, love is new/love is all love is you" dedirtir, You Never Give Me Your Money'le tempolu bir şekilde efkarlandırır, 'ayvayı yemişiz lan' diye hayıflandırır.

  out of college, money spent
  see no future, pay no rent
  all the money's gone, nowhere to go.
  5 ... louis cyphre
 3. 3.
  the beatles ın en kadri kıymet bilinen, en harika işlerinden biridir. kusursuz armonik yapısı, ikinci bölümün dehşet medley olayı ve yoğun bas tonlarıyla aşmış bir albümdür. her ne kadar paul amcanın Maxwell's Silver Hammer ve ringo nun octopus's garden gibi 'fruity' şarkıları olsa da, diğer beatles albümlerine göre daha bir serttir. kapağında paul mccartney çıplak ayaklıdır ama onun ölü olduğu iddiası bu fotoğraftan çıkmamıştır. ta sgt pepper dönemine kadardayanır. john lennon da beyaz takım elbiselidir ama öyle olması onun da ölü olduğu iddiasının atılmasına sebebiyet vermemiştir zira hiçbir zaman john lennon un ölü olduğu gibi bir iddia meydana çıkmamıştır.

  (bkz: paul is dead)
  1 ... gibberish
 4. 4.
  (bkz: abbey road studios)
  ... stockton to malone
 5. 5.
  the beatles'ın dağılmadan önce bir araya gelip kaydettiği son albümdür. daha sonra let it be albümü çıkmıştır fakat o albüm the beatles'ın eski kayıtlarının bir araya gelmesinden oluşmaktadır, lakin o zamanlar the beatles çoktan dağılmıştı. *

  bu albüm the beatles'ın durmadan hep daha ileriye gittiğini, hep kendini geliştirdiğini çok açıkça ortaya koyar. because ile başlayıp the end ile sonlanan bölüm gibisinin bu dünya üzerinde bir daha hiçbir zaman kaydedilemeyeceğini düşünmekteyim.

  sonuç olarak; off beatles offf, yaktın bizi...
  1 ... ringo starr
 6. 6.
  Kafamda "here comes the sun dududu, here comes the sun, i saay.. it's all right.." sözcüklerinin yankılanmasına sebep olan, beynime güneş ışığı dolduran albüm..
  2 ... mosquito queen
 7. 7.
  Beatles'in ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi albümü diyebileceğim bir albümdür. Beatles'ın Revolver, Magical Mystery Tour ve Sgt. Pepper's lonely hearts club band albümlerinden bile iyidir kanımca. the end'de en son paul mccartney'in sesini duyduktan sonra ile beatles adlı efsanenin bittiğini düşünürsün, tüylerin diken diken olur ama ardından gelen her majesty dudağında biraz tebessüme yol açar.
  2 ... milestraume
 8. 8.
  frank sinatra'ya göre gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkısı olan something'i ve pek bir sevdiğim here comes to sun adlı parçayı bünyesinde barındıran the beatles albümü.

  büyüksün the beatles
  1 ... volkan2386
 9. 9.
  içerdiği aşmış şarkıların yanında albüm kapağıyla dahi her zaman için en sevilendir. paul açısından beraberinde birçok tartışmayı getirmiş olandır. ''the big four'' dedirtir bir kez daha.
  (bkz: aşmış albüm kapakları)
  1 ... bubbagump
 10. 10.
  gün itibariyle efsanevi albüm kapağının 43.yıldönümüdür. 8 ağustos 1969'da çekilen fotoğraf işte şu:

  http://upload.wikimedia.o...p;ved=1t:429,r:0,s:0,i:97
  1 ... milestraume