bugün

popüler kültüre ve kapitalizmin doymak bilmeyen iştahına kurban edilmemesi gereken gündür.
Her kadın emekçidir ve tüm emekçi kadınlar günüdür.
Genci, yaşlısı, köylüsü, kentlisi, kapalısı, açığı, her kadına aittir.
Çiçek almanız gerekmez, boşverin tek taşları, janjanlı, ponponlu, süslü hediyeleri filan!
Kadın kavramıyla yaşamayı öğrenin, yeter!
Yıllar geçtikçe bugünün neden Kadınlar Günü olduğunu araştırmayan kitleler tarafından popülizme kurban gitmektedir.
Bazı yazarlarında belirttiği üzere sadece 8 mart için geçerli olup erkek türü tekrar dişisine tecavüz, taciz, şiddetin her türlüsü, küçük görme gibi olayları yapmaya devam edecektir. Kadının gücün kendi elinde olduğunun farkına varması ve önündeki her türlü engeli aşabileceğini anlaması gerekir. Bunun için tek gün bir anlam ifade etmez.
Özde değil sözde kutlanan gün.
Kadınların bu kadar ezilip hor görüldüğü bir toplumda kutlanması saçmalıktan başka bişey değil.
kutlu olsun.
Kazık kadar oğlunun kahrını çekip de yüksünmeyen anamınki kutlu olsun mesela. Kanser tedavisi olurken hem çocuğu ile hem de ekibindekilerle ilgilenen danışman hocanınki de kutlu olsun. Yaralı yavru kertenkele bile görse içi titreyen hademe abla senin de kadınlar günün kutlu olsun.

Bilumum sosyal ağda kadınlar günü duyarı kasan, kadınlığı altın gibi elmas gibi göstererek metalaştırdığının farkında olmayan, ciğerini söken patronunun dağıttığı 8 mart çiçeğini sokakta gururla taşıyan embesiller, bokunuzda boğulun kardeşim.

Her özel gün samimi insanlara has olarak ortaya çıkmıştır, sizin için değil.

görsel
başta annem olmak üzere tüm annelerin kadınlar gününü kutlarım.

bugün aynı zamanda yazar oluşumun yıldönümüdür.*
Tırt bir gündür. Diğer günlerden en ufak bir farkı yoktur. Allahtan gün bitiyor da bu saçmalıktan kurtuluyoruz. Oh be!
Bütün kadınların 8 mart dünya kadınlar gününü kutlarım dilerim bir ömür sağlıklı hayat geçirirsiniz.
kadın arkadaşlar; her gününüz aydınlık, umut, huzur ve sağlık dolu olsun. tek gün sizin için sınır olmasın.
Kutlu olsun.
bir an önce bitsin de kurtulalım dediğim saçma gün. berkecan peşinde koşan instagram kızları emekçi kadın olmuşlar. bu günün kutlanma amacı emekçi ve işçi kadınları anmak için. ama poposunu yastığa dayadığı yerden tivit atan pelinsulara yaramış. hadi başka kapıya.
Bugüne kadar bir sürü erkeğin bir sürü tacizine(sözlü/fiziksel) maruz kaldım, bir sürü erkeğe sesimi yükselttim. Kendimce bunların üstesinden gelmeyi öğrendim. Bunları yaşarken de hiç kimseden yanımda durmasını beklemedim ama içten içe hep şey varmış aklımda; en azından aynı ulaşım araçlarını kullandığım, aynı ortamda bulunduğum ve aynı cinsiyeti paylaştığım insanlar da benim duyduğum korkuya maruz kalıyordur ve bu yüzden beni bir şekilde anlıyordur. O yüzden bunlar olurken insanlar sesini çıkarmasa da, yanımda durmasa da yine de yalnız olmadığımı hissediyordum. Ama dün yine aynı sebepten sesimi yükselttiğimde bi kadın bana boşuna bağrınmamam gerektiğini ve beyefendiyi gördüğünü, böyle bir şey yapmadığını söyledi. Ben her şeyi bıraktım ve döndüm beni en çok anlamasını umduğum insanın bunları söylemesine kırıldım. Ama bugün o kadar umut doluyum ki, bir sürü kadınla omuz omuzayız ve aynı şeyi söylüyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Ve gerçekten en çok da size rağmen ve sizin için. Kadınlar günümüz kutlu olsun canım kadınlar, yemin ediyorum çok güçlüyüz.
hayatımın en başından itibaren kadın gibi davranamadım. kadınların basmakalıp davranışları yani toplumun tutuşturduğu bir takım davranışlar bana uygun gelmedi. sporu ve savaş oyunlarını çok sevdim. abimle takılmak çok hoşuma gidiyordu. erkek gibi hissetmiyordum. sadece kadınlara toplum tarafından bahşedilmeye çalışılan zayıf, kırılgan ve zarif özellikler bana göre değildi. güçlü olmayı seviyordum. Toplumun bende görmek istediği kaybetmek, kaçmak, susmak veya herkes içinde ağlamak kişiliğimde yoktu. sonuna kadar pes etmeden mücadele ederdim. sanatla duygusal yanımı pekiştirirdim. sporla sinirli ve enerjik tarafımı. zekamla ise okuldaki başarımı. etrafımdaki insanların özellikle annemin toplumun belirlediği kadınsı davranışlara uyum sağlayamadığım için üzerime geldiğini farkettim ve o role bürünmek için bayağı çabaladım. ilkte etrafımdakileri mutlu ettiğimi düşünerek mutlu oldum. sonra abartmaya başladım. bu ben değilim dediğimde suratımda makyajla elimde düzleştiriciyle aynaya bakıyordum. sevdiğim çoğu şeyi kaybetmiştim. savaş oyunlarındaki mutluluğumu, voleybol maçlarında kazandığım zamanki zaferimdeki özgüvenimi, derslerde başarı sağladığım zaman mutlu oluşumu, şarkı söylerken kafamın resetlenmesini, bilime olan merakımla coşmam.hiçbiri yoktu. insanlar çok fazla konuştular. sürekli kim olmam gerektiğini ve nasıl davranmam gerektiğini söylediler. kendim olarak kalamadım çünkü çok fazlaydılar. sürekli cinsel obje olarak algılandım. evliliğe uygun kadın rol modele hazırlandım. fabrika üretimiydim sanki. kimse olduğum gibi kabul edip sevmedi. güldüm sorun oldu. somurttum sorun oldu. bıktım artık. böyle bir günün olması bile beni çok üzüyor. mustafa kemal atatürk olmasaydı intihar falan ederdim heralde. kadınların ve erkeklerin eşit olması dileğiyle...
8 Mart 1857'de Amerika'daki bir fabrikada çalışırken uğradıkları haksızlıklara karşı başkaldıran ve bunun bedelini bir depoya kilitlenip yakılarak ödeyen 129 kadın tekstil işçisinin onurlu duruşudur bugünü var eden ...

Bugün ise kadınların dövülmelerini, öldürülmelerini ve her alanda yaşadıkları sorunları bir kenara bırakarak, bir sevgililer günü havası yaratmaya çalışanları gördükçe şaşırıyorum ...

Hayatımızın her alanında nezaketi, sabrı , merhameti, çalışkanlığı ve enerjisi ile hayatımıza dokunan kadınlara karşı yapılan fiziksel, psikolojik her türlü şiddeti kınıyor ,
Tüm kadınların "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nü yürekten kutluyorum...
tüm sözlük dişilerinin 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyor, inşallah bir gün sevişiriz ümidiyle cümlemi sonlandırırken, bıyıklarınızdan öpüyorum. iyi ki varsınız.
boş bir gün.
Bembeyaz tenlerinizden öpüyor ve damarlarınıza yeşillik diliyorum. Allah bir öpücükte beyazlatsin.
Böyle yazınca çok itici aq. Emekçi kadınlar gününün gene bir gideri var gibi.
Slm olsun tüm kadınlara, gününüz kutlu olsun.
Şu erkeklerin şu boş isyanları da insan öldürüyor. Ya hu sanki gidip her özel günde hediye aldınız da kaldı uyduruktan 8 mart k. Günü . Yapmadığını z şeyler niye bu kadar sizi rahatsız eder koca bir soru işareti. Artı ben sevmem etmem böyle şeyleri ama bu günler git hediye al diye değil. Az bunun farkına varın.
ecnebi uydurması bir gün daha.
Evet,kutlu olsun her bir kadının ince yüreğine.
her kadın emekçidir zaten, o yüzden ayrıca emekçi kadınlar günü diye belirtmeye gerek olmayan gündür.
nike: onlar bizim yeri geldi annemiz yeri geldi doktorumuz yeri geldi öğretmemiz yeri geldi sırdaşımız oldu. gerçekten bu insanlara ne kadar teşekkür etsek hafif kalır. bütün kadınların kadınlar günü kutlu olsun.

o saatlerde nike yönetim kurulu toplantısından bir kesit : çindeki kadınlara günde 1 dolar fazla. bu 1 dolar bütçemizi fazlasıya yoruyor. bu ücretin düşmesini oylamaya açıyorum. 1 kişi 2 kişi 5 kişi evet arkadaşlar kadının günlük ücretinin 85 cente düşürülmesi oylanmış olup yeter çoğunluk sayısı ile yönetim kurulumuzda kabul edilmiştir.