bugün

Gaziantep belediye başkanı AKP'li Fatma Şahin'in gazeteci cüneyt özdemir'e söylediği ifade:

Cüneyt Özdemir: “Kaç bina yıkıldı tespit edebildiniz mi?”

Fatma şahin: “ıslahiye'nin yarısı yok şu anda. Çok büyük bir felaket. 60 bin kişilik ilçenin yarısı yok.”

https://twitter.com/vaziy...;t=sR8YEl-QX8ju29rbyfq7Og
inşallah doğru değildir. 30.000 kişi ediyor yarısı.
yıkımın boyutunu anlatan yegane tespitlerden biridir.
ne desem boş ve üzücü ALLAH yardım etsin sabır versin.
Yıkım tvlerde gösterilenlerden, anlatılanlardan çok daha fazla.
Tek kişi bile önemli, vicdanı olana tabi. Koca koca illerin başına gelen bu felaket herkesi üzüyor. Zor kardeşlerim, hem de çok...
hatay, maraş ve bu söylenenleri birleştirince ölü sayısı 40 - 50 bini bulabilir.
Beni tedirgin eden rakamlardaki hasardan ziyade, başkanın sesindeki bezginlik. Yani eminim elinden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalışıyor ve halk için üzülüyordur. Ama orada ne gördüyse, 15 saat içerisinde “bu iş bizleri aşar” noktasına gelmiş.

Şunu anlatmaya çalışıyorum, deprem ve çatışma bölgelerinde aylarca çalıştım ve mesela hasar çoktur ama binalar bütün olarak yan yatmıştır, binaların en alt iki katı yani dükkan katları çökmüştür ama genel hali bütünlüğünü koruyordur, bina tabii ki ağır hasarlıdır, binayı “yıkılacak bina” olarak sayarsın ama “burada en fazla beş kişi kaybederiz” diye de bir içinden geçirirsin. Bu insana kötünün iyisi kabilinden bir şevk verir.

Bir de, bina katları pasta katları gibi birbirinin üzerine yatmıştır, daha kurtarma çalışması başlamadan bir omuzun düşer.. oranın kazılmasını ve o 110 naaşla karşılaşmayı için kaldırmaz, orada hiç var olmamayı istersin. sanıyorum başkan ağırlıklı olarak bu tarz bir göçme gördü.
Fatma Şahin açıklaması.
islahiye'nin yarısı yok şu anda. çok büyük bir felaket. 60 bin kişilik ilçenin yarısı yok.”

islahiye, Nurdağı, Antakya, iskenderun, Kahramanmaraş, Elbistan.. durum kötü.
En merak ettiğim ilçe islahiye şu an
Hiç bir görüntü yok .
neyse ki "2 gün aynı gömleği giyen bakan" saçmalıklarını görmedik bu sefer.
depremin merkez üssü pazarcık ama burada hasar daha fazla.
çok ilginç?
Acziyet ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Söylenecek çok şey var ama sırası değil. sahada yoklarsa biz varız. Zaman birlik olma zamanı.
Çok büyük bir yıkım bu.