bugün

herkesin bayramı şimdiden kutlu olsun..

(bkz: https://twitter.com/i/status/1673782704725188608)
Geliyor gelmekte olan * bayramliklar hazır mii?? eee kimler kurban kesiyor ? Kimin kavurmasi daha güzel? Kimin evinde tatlılar börekler var ?
Kurban bayramını hiç sevmiyom aq çok yorucu bir byaram.
kurban bayramınız mübarek olsun nice mutlu bayramlara.
Bayramınız mübarek olsun cümleten.
herkese hayırlı bayramlar.
Milletimiz,memleketimiz ve bütün müslümanlara mübarek olsun.
allah kesmiş ve keseceğimiz tüm kurbanları kabul eylesin, bayramımız mübarek olsun.
Ilk defa memleketimde bayram kutluyacağım.yerimi yadırgadıgim için hiç uyuyamadım. Uykusuz, yorgun ve heyecanlıyım.
InsaAllah bir pot kırmadan bu günü atlatırım.
Herkese hayırlı bayramlar olsun.
Mübarek olsun efendim.
Hayirli bayramlar.
iyi bayramlar dilerim.
yine binlerce hayvanın boğazı kesilerek, acılar içinde ve kanını fışkırtarak kurban edileceği bayramdır.

her kurban bayramında söyledim, halâ da söylemeye devam edeceğim. öncelikle böyle bir ritüelin ismi bayram sıfatını taşımamalı. neyin bayramı tam olarak? onca hayvanın acılar içinde ölmesi, ya da insanların koca koca bıçaklarla o hayvanları katletmesinin ismi nasıl bayram olabilir? kesinlikle kurban günü gibi bir sıfat almalı.

hepimiz etçil ve hepçil varlıklarız. kırmızı, beyaz farketmeksizin vücudumuzun bu tip etlere ihtiyacı var zaten. ben hayvanı kesip etinin zıkkım edilmesine karşı değilim, ki ben de yapıyorum zaten. ancak şöyle bir şey var ki, hayvanlar acı içinde can veriyorlar. canlı canlı boğazlarından kesilerek, kanlar içinde zor şartlarda tecrübe ediyorlar bu durumu. yapmayın bunu abi. basın anesteziyi, hem hayvan bu acıları hissetmesin, hem de sen işini daha rahat yap. bir de garip garip hikâyeler var amk. yok hayvan o an aşırı şoka girdiği için vücudu doğal anestezi salgılıyormuş da, yok allah onların acılarını o an alıyormuş da bla bla. arkadaşım geçin bunları. o hayvanların da sinir sistemi var. ulan elimiz azıcık kesilse nasıl acıyor siz hiç dikkat etmediniz mi? o hayvan da hemen hemen tüm memelilerin taşıdığı sinir sistemini taşıyor, ve boğazı kesilerek ölüyor bağlantıyı buradan yapın. ha bir de eline her bıçak alan kurban kesiyor özellikle kırsal kesimde. beceremiyorlar, hayvana yine inanılmaz acılar çektiriyorlar. yıllar boyunca uygulanan ritüel günümüzde de uygulanacak biliyorum, yine hiçbir şey değişmeyecek ama yine de söyleyeyim dedim.

ha bu arada hayvanı kesip yine etini kendilerinin yediklerini görüyorum. o et, islam dinine göre ihtiyaç sahiplerine verilmeli. ne biçim müslümansın sen lan? neyse yine de müslümanların kurban bayramı, müslüman olmayanların da kurban günü kutlu olsun.
Alayınızın Bayramı Mübarek olsun.
Beni mutlu etmeyen bayramdır, yaşadığımız deprem felaketi yüzünden kim bilir kaç depremzede vatandaşımız bu bayramı nasıl bir şekilde kutlayacaklar, evet artık aile üyelerinden belkide kimsesi kalmamış evlatlarımız vardır, onun için hala benim matemim sürüyor geride kalanlar için, bu bayram ciddi anlamda içime sinmiyor, benim için bu yıl hiçbir bayramın hükmü yoktur artık, ne çabuk unutuldular, inanın şuan herkes tatilde bayramın dini vecibeside kimsenin umrumda değil, gerçekten her zaman söylenildiği gibi unutkan bir milletmişiz, millet olarak diyorum kurbanlık dana alacağımıza buralardan gelen parayı, bu vatandaşlarımıza ev yaparak maddi manevi yaralarına sarmaya yönelik ciddi bir plan ile devleti fonlayıp, keşke yeniden inşaa edebilseydikte ücretsiz olarak bu vatandaşlarımızı en azından bir daire sahibi yapsaydık, az para değil, bir büyükbaş hayvan kişi başı neredeyse 15, 16, 17 bin TL' leri buluyor, bu senede kavurma yemeseydik keşke diyorum ama işte olmuyor, çok kolay unutuyoruz herşeyi bilemiyorum ama benim bu sene hiçbir bayram içime sinmiyor, birileri sıcak ve güzel evlerinde kavurma yerken, birileri cadırlarda yaşam mücadelesi içinde olduğu bir bayram bu, benim bayramım değil matemimdir bu senedeki kurban bayramımız.
Müslüman olan olmayan herkesin bayramını kutlarım. fazla kavurması olan var mı arkadaşlar?...
iyi bayramlar herkese, nedense kendimi kimsenin bakmadığı üzerinde geçen seneden bir şeyin afişi kalmış reklam panosu gibi hissediyorum bu sabah.
Hayırlı bayramlar. Kavurmamız bol olsun. Ah ah bu bayram ne isterdim bilseniz..
Bayramınız mübarek, etiniz bol olsun *
Nice bayramlara sözlük.

200 ikiyüz harçlık vericem çocuklara.
Hee ekonomi coh eyi.
Bayram harçlığı göndermek isteyen varsa iban paylaşabilirim tşk.
Papara da olur.
eksilmeden nice bayramlara.
Tüm sözlük ahalisinin bayramı kutlu olsun.Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden yaşıtlarımın yanaklarından öpüyorum.Sağlıklı mutlu huzurlu bayramlar.
Hayırlı bayramlar.