1. 1.
  21 haziran dallas mavericks-miami heat maçı nın daha da kısaltacağı gece.
  1 ... disco inferno
 2. 2.
  trafikte sıfır tölerans günü, fahri trafik müfettişlerininde katılımıyla tam bir trafik cezası patlamasının beklendiği tarih*
  1 ... paramecium
 3. 3.
  an itibariyle yaklaşık bir saat önce geride bıraktığımız en uzun gündüzdü...
  ... white pages
 4. 4.
  -bu tarihten sonra kuzey kutbunda 6 ay gece, guneyde ise 6 ay gunduz olur.
  -dunya muzik gunudur.
  -tbmm'de soyadi kanunun kabul edildigi gundur.
  -dogdugum gundur.
  -jean paul sartre'nin dogdugu gundur.
  5 -1 ... laxx
 5. 5.
  sonun baslangici, insani hem mutlu eden hem de uzen bir gundur. mutlu eder cunku en uzun gunduz yasanir; uzer cunku ertesi gun gunler kisalmaya baslayacaktir. oyle bir gundur ki hem yaz'in hem de sonbahar'in habercisidir. 21 haziran gelene kadar yaz hic bitmeyecekmis gibi gelir. insanin icinde bir kipirti vardir ve yaz mevsiminin heyecani o tarihe kadar maksimuma ulasir. sezon daha yeni acildigi icin birbirini uzun suredir gormeyen yazlik arkadaslari 21 haziran'a kadar hasret giderir, sarilir, oper, her gun sahilde icer, muhabbet girla gider..

  22 haziran gununde ise yaz, daha yeni tesrif etmisken yavas yavas bavullari toplamaya baslar. daha koskoca temmuz ve agustos olmasina ve hatta ekinoksa 3 ay gibi bir sure bulunmasina ragmen insanin icini bir burukluk alir. yazlik arkadaslari gorulmeye alisildigi icin de toplu gezmeler, banklardaki 10 kisilik muhabbetler yerini daha kucuk gruplara devreder. artik her gun yapilan havuz, deniz, okey-batak-king kliseleri insani baymaya baslar. daha farkli aktivitelere yonelmek istenir ama kimseden parlak bir fikir cikmadigi icin genelde monoton yaz mevsimine devam edilir. sonra bir bakmissin 30 agustos zafer bayrami gelmis catmis. butun sene boyunca dort gozle beklenen, o cok sevilen yaz mevsimi yine bitmis. koskoca 3 ayin nasil gectigi anlasilmaz cogu zaman. "bir yaz daha gecti anasini satim" diye ic gecirilir.

  21 haziran, 21 araliktan guzel bir gun degildir kanimca. 21 aralikta "oh be gunler uzamaya basliyor sonunda" diye bir rahatlama soz konusuyken 21 haziran tam tersi etkiyi yapar, insanin kafasini karistirir. 10 gun sonra tadimizi tuzumuzu kaciracak yine.
  1 ... yozishanko
 6. 6.
  kuzey yarım kürede en uzun gün olduğu rivayet edilen gündür.lakin inanmayınız külliyen yalandır her iki yarım kürede en uzun gün sevgiliden ayrıldığınız gündür.
  6 ... dervisabdi
 7. 7.
  kuzey yarım kürede en uzun gündüzün yaşandığı gün.. ayrıca da benim doğum günüm..
  2 ... aximiyimneyim
 8. 8.
  kuzey yarım kürenin yaşadığı en uzun gün. 21 haziran'dan sonra gündüz saati her gün kısalır.
  yaz solstisi de denir.
  1 ... marionette
 9. 9.
  güneş ışınlarının yengeç dönencesi'ne dik geldiği, güney yarım küre'de en uzun gecenin, en kısa gündüzün yaşandığı tarih.
  1 ... minik mavi balina
 10. 10.
  eeeenn uzun gündüzü ve buna mukabil en kısa geceyi yaşayacağımız muhterem gün. * umarım maganda nedenli ölüm haberlerini duyacağımız gün olmaz.
  1 ... mucize