bugün

humeyni geldi.
iran'a yapılan darbenin yılı.
asgari ücretin 3259 lira (şimdiki 0.003259 tl) olduğu yıl. enflasyon hesaplaması ile günümüzde 1757.38 tl yapmaktadır.
milli piyango yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin 6 milyon lira olduğu yıl.
dünyada sscbnin afganistanı işgal ettiği, türkiyede abdi ipekçinin öldürüldüğü ve türkiyenin bir iç savaş ortamına yuvarlanmasına geri sayımın döndüğü yıllar.
(bkz: Erşan kuneri) (bkz: mavi donun var mı)
Keloğlan iş başında gibi. Vay kel olum keltoş sins olum.
Harika bir smashing pumpkins şarkısı. insana eski zamanları hatirlatıyor böyle, nostaljik yapıyor.
iran şahı Rıza Pehlevi nin tahttan indirildiği yıldır. O zamandan bu zamana Şiiler hüküm sürerler içine ederler ülkenin.
2 yasındaydım o tarihte. sabah evden cıkanların aksam geri donemedikleri kaos dolu zamanlardı ve darbeye geri sayım baslamıstı.
Annemin doğum yılı.
79'un kışıydı,
sertti, soğuktu,
istanbul'a kar yağıyordu, kömür yanıyordu sobalarda
geceleri polisler, bekçiler oluyordu, bir de biz oluyorduk,
ölümüne üşüyorduk ha,
yalan yok polisler de üşüyordu..
Daha benim doğmadığım bir yıldır. Ne yapıyordum o zaman acaba? Vay anasını.
dünya çocuk yılıdır.
Yetmişlerin sonunda doğdum cümlesini kurmama imkan veren yıl.
The Smashing Pumpkins'in "Mellon Collie and the Infinite Sadness" albümünde yayınladığı şarkı. En iyi Alternatif Müzik Klibi Dalında MTV Video Müzik Ödülünü kazanmştır.
(bkz: ayhan ışık)'ın 50. yaşına bastığı ve bu dünyaya veda ettiği yıldır. * daha sonra kalplere yerleşmiştir ve 37 senedir orada yaşar.
Mehdi'nin zuhur ettiği yıldır. 17 yaşında bir delikanlıymış o zaman. Şimdi 38 yaşında nasıl oluyor ben de bilemiyorum.
venedik karnavalı'nın uzun yıllar süren bir aradan sonra, kültürel bir canlılık kazandırmak babında, yeniden yapılmaya başlandığı yıldır.
bu parçayı sevenler ayrıca silversun pickups ın lazy eye parçasını da severler. tarz ve uyandırdığı duygular birbirine yakındır, ritimleri de çok tatlıdır ayrıca.
Smashing pumpkins'in ruhumu ele gecirdigi parcasidir efendim. Hangi ruh haliyle dinlerseniz o hali yogunlastiracaktir. Ayni anda hem mutlu eder hem hüzünlüdür, turuncu renkli hareketli yaz gunlerini animsatir. Yillardir bikmadan usanmadan evladim gibi seviyorum.
şöyle de bir klibi vardır;

http://www.youtube.com/watch?v=4aeETEoNfOg
smashing pumpkins'in yaratıcılıkta kabına sığamadığı günlerde mellon collie and the infinite sadness'dan çıkardığı ikinci single. Billboard'da 12 numaraya yükselerek grubun en başarılı parçası olmuştur. Öyle bir şarkıdır ki yer aldığı albümün kapağındaki yıldızlı geceye uçurur sizi.

Grubun hayranları, bu sene dalga dalga gelen sanatçılar/ gruplar arasında keşke kendileri de olsaydı demektedir. Evet keşke...
çin ile vietnam arasında 1 ay kadar süren bir savaşın yaşandığı yıl.

(bkz: ton duc thang)
(bkz: istanbul 79)