bugün

türkiye nüfusunun % 27,5 inin sahip oldugu kan.
sadece 0 grubundan kan alabilen kan grubudur.
bir rivayete göre kayıp kıta atlantisten gelenlerin sahip olduğu kan grubu.

türklerin yaşadığı bazı kasimlerde yada uzaydan inmişçesine avrupada hiçbir ırka benzemeyen bask bölgesinde yaşayan insanlarda çok büyük bir oranda rastlanır.
Türkiye'de A Rh pozitiften sonra en çok rastlanan kan grubu
0 rh negatif haric herkese verir ama sadece o rh negatiften ve kendi kan grubundan alabilir. (bkz: 0 rh negatif)
genel verici.
kaşar kan grubu.
vicdan azabı duymaya sebebiyet veren, kan grubum. genel vericidir, bu sebepten her anons yapıldığında insan "benim kan olur ki buna" diye düşünür, ama götü yemez o kadar kanı vermeyi, tırsar. üzülür.
kişiye kanının değerini bildiren kan gurubu.
(bkz: aaa bu benim lan) ne zaman lazım olursa verebileceğim kan grubudur. iki ayda bir vermişliğim bile vardır. *
damarlarımda dolaşan kan grubudur.
M.e.b. Yeni kitaplarında genel alıcı ve genel verici kavramlarını çıkarmıştır. Yani herkes sadece kendi kan grubundan kan alıp kendi grubuna kan verebilir...öss de ona göre yapın bu iyiliğimi unutmayın...
genel vericidir ama kimse bu riski göze alamaz çünkü hayati tehlikesi bulunmaktadır bu işin. sonuna kadar aynı grup kan aranmaktadır.
aile boyu sahip olduğumuz kan grubudur. çok kan kaybettiğimde hastanenin temin etmesi kolay olmuştu kardeşim annem babam dört ünite kan vermişlerdi.
rivayete göre ilk insanin kan grubu. türkiye nüfusunun % 27,5 inin sahip oldugu kan.
muhtaç olduğumuz kudreti barındıran asil kan grubudur.
antijen içermeyen kan gurubudur. her türlü kan grubuna verilebilir ama alamaz. genel verici.
damarlarımda taşıdığım kanın grubu. Genel vericiyim ben evet, zevklen veririm, herkese veririm...
sifir re he olumlu denilmesi gereken kan grubu.*
sıcakkanlı süper insanların kan grubu. 0 negatifin az bulunmasından dolayı genel verici gibi görülmekte olandır. genel verici filan değiliz biz. terbiyesizliğin lüzumu yok.

(bkz: pislik yapmayın lan)
homozigot olduğu kesinlikle belli olan kan grubu.

anne ve babasının 0 hariç bir kan grubu taşıyorlarsa heterozigot olduklarını kanıtlayan kan grubu.

ab kan gruplu bir kimsenin, çocuğunun sahip olmasının imkansız olduğu kan grubu.
kendime zor yeten kan grubu şeysi. genel vericiymiş bana yetsin de bir hele, başkasını o zaman düşünürüz.
ortalama 5-6 litre miktarında vücudumda bulunmakta olan kanın grubudur.ihtiyacı olan varsa iki ay sonra bir ünite ödünç verebilirim .
kan grubumdur...
ayrıca;
artık genel verici diye bi durum yoktur her grup kendi grubundakilere kan verebilirdir...
(bkz: ben öyle biliyorum)
bir rivayete göre sivrisineklerin sevmediği kan grubu. **