1. 1.
  başkasına ait olması halinde röntgenlemeye bayıldığımız hatta ve hatta sırf bu güdümüzü tatmin amaçlı tv programları bile icat ettiğimiz kavram.
  4 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  ünlülerin olmayan hayatı.
  3 -1 ... baadir
 3. 1.
  (bkz: özel hayat)
  ... asiti kaçmış kola
 4. 3.
  Acaba umumi hayat var mı diye düşündürten sıfat tamlaması.
  Bir de bu hayatın kaç kişiye kadar özel olacağını düşündürten tabir.*
  1 ... fehimsiz ekmek
 5. 4.
  umuma açık olmayan/ olmaması gereken hayat.
  ... leggare
 6. 5.
  orda burda sözlükte vs. linç edilen hayattır. fanteziler, fetişizmler, arzu ve tutkular, bedenlerin sevilen yerleri, deneyimler, şehvetler, sevgililer ve sevişmeler anlatıldığında artık özelden çıkıp genel olan, ortalık malı olan hayatlardır. o kadar genel olurlar ki, o kadar basitleşirler ki "el alem"le sözsel paylaşımlara sunulduğunda, aslında sözcüklere sığmayacak o duygular, istekler veya o dakikalar konuşma dillerinin basitliğiyle o kadar çirkinleşirler ki, geneli de yırtıp genelev den kirli olabilirler...
  2 ... yenidunya atlasi
 7. 6.
  hakkında konuşulduğu zaman 'özel'liği ortadan kalkan hayattır.
  ... paranoyak sizofren
 8. 7.
  bilgisayarınıza bir takip programı atıldığı zaman, tüm mahremiyetinizi kaybettiğiniz ve kendinizi çıplak hissettiğiniz özel olma özelliğini kaybetmiş hayat. artık tüm şifreler değişmiş, özel hayata saldırı başlamıştır. gazanız mübarek olsun. halbuki herkesin özel hayatı kendine özel.
  ... eksi yesil sulu elma
 9. 8.
  Türk milletinin özellikle Özal gibi güya muhafazakar bir adamın iktidara gelmesiyle toplumsal değişim sürecinde kapitalizme, kapitalist efendilerin doğulu halkları eklemlendirme şekli olan hastalıklı biçimde eklemlenmesiyle toplumsal röntgencilik, kendine bakmadan milletin tepesine ahlak muhafızı geçinme, empati yapmama gibi sorunlarla hastalıklı bir biçimde yaklaştığı hayattır.

  Konuştuğu her üç sözcükten biri Küfür olur, televizyonda bir ünlü damarına onlarca kez basılıp bir kere küfredince ve bu da görüntülenince arsız arsız o görüntülere prim verip karşısındakini ulu-orta, insan olduğunu unuturcasına eleştirir.

  sanki karı içerisinde yüzüyormuş, servis edilen görüntülerdeki kişinin yerindeymiş, benzeri özgürlüklere, ortama sahipmiş, denk gelmiş ve onlara karşı koyup Peygamber gibi ahlak abidesi kesilmiş de Milletin yaşadığı hayatı yerer de yerer.

  Orada burada illegal olarak yapılan telefon görüşmelerinin servisleri dinler dinler, yine en zeki, en idealist insan boyutuna bürünüp ahkam keser.

  Uzun lafın kısası cinsiyetçi bir yaklaşım olmakla beraber malesef ki uygun sözcükleri bulamadım Orospu ağızlılıkla tecavüz edilen hayattır ve Türk Milleti içerisinde giderek yaygınlaşan patolojinin göstergesidir bu tecavüzler.
  -1 ... selim pusat
 10. 9.
  günümüz türkiye'sinde yok öyle bir şey ,yandaş değilsen genel hayatın var.
  ... st pauli