bugün

entry'ler (55)

mazhar osman

derdi olanların dert babası "derdin varsa mazhar osman'a git'" sözündeki amca.

ney

aşka çağrının bilinmez nefesi. huzur ülkesinin fragmanı.

ondörtlü

şarjöründe ondört kurşun yuvası bulunan toplu tabanca.

edit: aslında 13+1 miş, bir tanede namluda. aman maazallah..

alpullu

allah'ın bozkırında, kırında mavi gözlü sarışın bir adamın* şekerpancarı ile kalkındırdığı cumhuriyet kasabası. ergene nehrinin kollarından birini barındırır. mimar sinan'in balkan fethine giderken yaptırdığı köprülerden birine sahiptir. avrupa'ya giden trenler burada şöyle bir soluklanır.

pazarda bağırmayan kibar satıcı

bi önceki gün samatya semt pazarında çok bağırdığı, diğer tezgahlara laf attığı, sesi kısılmış satıcıdır.

futbolkolik

futbolla uyanıp futbolla yatan zihniyetin güzide evlatlarına verilen isim.

askere gitmek için en uygun zaman

-efenim askere gidip-gitmemek aslında bireysel insiyatife bırakılmalı, öyle değil mi ama? belki ben silaha, şiddete karşıyım, sorunların barışçıl yollardan çözülmesini istiyorum.
-sen, xxx doğumlu xxx misin?
-evet?
-yürü! bakaya kalmışsın?
-durun ya bırakın kolumu!imdat, askere alıyorlar!
-bağırma lan, ne biçim erkeksin!
-ya nereye gidiyoruz, ne yapacaksınız?
-gidince görürsün!

bu işin zamanı olmaz, yapın kurtulun abicim..

kadınların savaş boyaları

şehirde yaşayıp, toplumsal erkek egemen yerlerde varlık gösterebilmek için kullanılan malzemelerdir. bazı çok bilmişler bunlara makyaj desede aslı budur. amazon ve virginia woolf kadınlarının da tercihleri arasındadır. güzel oldukları kadar akıllı olanları bir çok katliama ve dostlukların bitmesine sebeb verir.
alternatifleri için, (bkz: makyaj yapmadan da güzel olabilen kadınlar).

kabak koyu

fethiyeden devamla, kelebek vadisini geçtikten sonraki son vadi ve evet yolun bittiği yer.
faralya'nın sonunda asfalt bitiyor, toprak yol başlıyor. sonra minübüsün kapısı açlıp bir evin yanında ki taş yol size gösteriliyor.
iniyor ve iniyorsunuz. ormanın arasında kaybolmuş kamp yerlerini buluyorsunuz. resmen bir cuma-robinson ya da iki sene okul tatili film setine gelmiş gibi oluyorsunuz.
bu tür doğal güzelliklere ilginiz varsa gidin "değişmeden" önce görün.

ilk buluşmada esnaf lokantasına gitmek isteyen kız

harbi kızdır delikanlıdır. muhtemelen aileden biri esnaf olan kızdır. takım tutar maça gider.
anaerkil aile düzeninde, maço erkeklerin anne otoritesini de temsil eder.

islami bir gelenek olarak kızları diri diri gömmek

yazarların girdikleri entryler yüzünden diri diri gömülmesi ile aynı döneme rastlar . taş ve deri üzerine yazan o zamanki yazarlar, "bol gazlı, tahrikçi, bir kuyuya taş attım ama iyi attım" türünde entryler girdikleri için diri diri gömülmüşlerdir.

bodrum

hurriyet gazetesinde bodrum ile ilgili fotoğraflar.
http://fotogaleri.hurriye...d=32282&p=1&rid=2

keseli sıçan

keselilerin didelphimorphia takımına ait tek familya. sadece amerika'da bulunurlar, ve avustralya kıtası dışında yaşayan en büyük keseli familyasıdır. keseli sıçan adı yanında opossum da gayet yaygındır*.

buz devrindeki o iki edi büdü de bu familyadandır. okuyoruz öğreniyoruz.

fuck off coco cola kola içen bush olsun

alternatif rock festivalinde yaşar kurtun söylediği aforizma.

yaşar kurt

rockı rock gibi söyleyen, pardon yaşayan adam.

haydi erkekler savaşa

yıkılıyor gözlerin karşı binanın balkonundan

erkekler savaşa..

bir kadına tecavüz ediyor silah arkadaşım

erkekler savaşa..

kutsal olduğunu söylüyor beyaz yüzlü bir adam bu savaşın

erkekler savaşa..

annemden mektup geldi, babam ölmüş haberleri izlerken

erkekler savaşa..

edit: yaşar kurtun kendini yırttığı ve içli söylediği nejat yavaşoğullarının kanımca daha güzel söylediği ağıt-şarkı.

ey zahit şaraba eyle ihtiram

şaraba eyle ihtiram,
bu kase serkeşlerin kasesidir.
bu gönül yıkık ve virandır.
şarapta dem tutar, şaraba eyle ihtiram.

geçtik leylanın gözünden,
can özümüz viran oldu.
çıktık meyhaneden,
cümle alem tenvir oldu.

siyasi içerikli başlık açmak

türk aile geleneğinde akşam 19:00'da başlayan haberleri izleme örf-adetinden etkilenen genç nesillerin dramıdır da siyasi entryler açmak.
işin okuluna giden ya da ailesinde parti tutma geleneği (maazallah)olan kanı kaynamışlar için ise pek söze gerek yok, onlar kendilerini ifade ediyorlar zaten(!).
sorsanız "demokrasi ne lan, hele bi yol anlat bakiim" diye, mahalle bakkalının bile bildiği (en azından bizim ki biliyor) eski yunandı b.k tu püsürdü bi sürü şey sayacakalar.
takım tutar gibi parti tutmak ne zaman biter bilmiyorum. meclisi eleştirip oradakilerinde bizler arasından çıktığını düşünmemek biraz iğne-çuvaldız ilişkisi oluyor nasip işte..

yarası olan gocunuyor, entryler yağmur oluyor sözlüğe akıyor.
benim entryim seninkini dövüyor.
alişen başkan fb şampiyon*.

excel kullanmak

hatırlıyorumda ilk gördüğümde amma korkmuştum. "bu ne lan piramitlerin izdüşümünü çıkarmışlar" diye. bi sürü dikdörtgen, bulmaca gibi. düzgün çizgi, hiç bi yamuk yok falan. muhasebe ile ilgili işlemler yapmaya başlayınca iyice sardık sonra. şimdi word dökümanda yapılacak şeyleri bile excel'de yapıyoruz.

bo dili

hint okyanusundaki andaman adalarında kullanılan dil. bo isimli kabilenin dili imiş.