entry'ler (40)

musul

Osmanlı padişahlarının kendi mülküdür.

ergin ataman

karakterli adam.

sünnetlerden anlaşılması gereken öncelik nedir

Sünnetlerden anlaşılması gereken şey öncelikle ‘Kavli’sünnetlerdir:
1-Kavli sünnetler=a)Emirle b)Tavsiye ile
a)Emirle olan sünnetler:Yerine getirilmesi Vacip hükmünde olup terki ise tahrimen mekruhtur,Örnek:Sakal salmak, Kurban kesmek,çocukları sünnet ettirmek gibi vs..
b)Tavsiyeli olan sünnetler:Yapıldığında hem şahıs hemde toplum için fayda sağlayan sünnetlerdir,terki tenzihen mekruhtur....
2)Fiili Sünnetler:Resul-i Ekremin(saa) ibadet maksadıyla yaptığı fiillerdir,eğer ibadet kasdı yoksa müstehab veya mübah hükmündedir.Örnek:Farzlardan önce ve sonra kıldığı namazlar,müstehab ve mübahlara örnek ise,Nafile ibadetler yeme içme ve uyumakla uyguladığı yöntemler..Fiili sünnetlerden anlaşılması gereken en önemli konu şudur,Resulullah ne maksatla yaptı?illet nedir?Bize ne mesaj vermek istedi?Bunları anlamak ise sünnetin ta kendisidir...
3)Takliti sünnet:Böyle bir sünnetin varlığını her ne kadar Alimler kabul etmişselerde bizce bu görüş bir çok problemi de beraberinde doğurur...
Tarifi:Ashabın yapıp Resul-i Ekremin bunları görüp ses çıkarmadığı şeylerdir,diye tarif edilmiştir..Eğer Resul-i Ekrem Ashabın yaptığına ses çıkarmamışsa ye dine uygun olduğu içindir,yada mübah olduğu içindir..Eğer Ashabın yaptığını biz sünnet olarak kabul edersek o zaman yüzlerce Ashabın taklit edilmesi gerekir,o zamanda her Ashabın kişilik ve ilmi değeri bir değildir...Biz o zaman Hangisini Taklit Edebiliriz?Eğer Ashab yaptığı ameli Resul-i Ekreme dayandırır.’’Ben O’ndan duydum veya gördüm’’derse o zamanda illet anlaşılıp onun bize vermek istediği mesaj anlaşılırsa sünnet yapılmış yerine getirilmiş olur..Yoksa biz taklit ettiğimiz amel ile Ashabın sünnetini yerine getirmiş oluruz,Resul-i Ekrem’in deil çünkü Ashabın yaptığı kendi sünnetidir,buna binaen Ashabın kendi yaptıkları sünnet deil bilakis geleneksel bir amel veya iyi bir amel olarak nitelendirilebir, sünnet olarakta algılanamaz eğer algılanırsa yüzlerce Ashabın yaptıkları çelişkilere sebep olacaktır.Zaten islam Mezheblerinin arasındaki ihtilafların temel sebebi budur..Çünkü taklit edilen ve yaptıkları sünnet kabul edilen yüzlerce Ashab vardır,Ve hiç birinin ilmi,ifanı kabiliyeti ve dini anlayışı bir değildir...

emin çölaşan yazıları

tamamıyla satılmış, ön yargılı, taraflı, kompleksli bir yazardır.

en sevilmeyen şehirler

kars, van, mardin, diyarbakır, tunceli.

adayis risalesi

hanginiz!!! evladınızı imranın kadını gibi adarsınız ?

hayde

hatırlanması güzel bir türküdür.....

batı sevdalığı

batıya olan sevgimiz, batıya olan inancımız, batıya olan özen timiz, batıya aşık olan türk insanımız ve her şeyi batı da bulabileceğimiz zanneden insanlar. evet 21.yüzyılın sorunlarından bir tanesi de bizim batıya olan sevgimizdir. eskiden ayıp yada utanılacak her şey artık normal gözüküyor. hepimiz islam dininden gittikçe uzaklaşıyoruz, farkın da mısınız? farkındasınız da işinize gelmiyor değil mi?

mustafa islamoğlu ve düşünceleri

bu adam, 11 yıl boyunca gün de 20 saat Kur'an ı tefsir için uğraşmıştır.

mustafa islamoğlu ve düşünceleri

Şu andaki toplumda cemaat liderlerinin peygamber gibi görünülmesi hiç hoş durum olmasa da maalesef günümüzde bir çok insan öyle algılamaktadır. Bu duruma bir dur demek, bütün iman edenler için farz sayılır. Bırakalım artık Sofi, Süleymancı, Nurcu, Fethullahçı gibi ithamları iman edelim iman, gerçekten samimi iman edelim ki, ALLAH (c. c)' da bizi affetsin.
Önce kendi içimiz de yaşamalıyız, kendimizi düzeltmeliyiz. Kalbimizi temiz tutmalıyız, kalbimiz bizim merkezimizdir. Onu kirletirsek vay halimize insan merkezini sevgi ile doldurmalı ama bu sevgi allah sevgisidir.

birand a bitter çikolatada tadı verdim

bademli çikolatada sandı garibim. bu adam nasıl oldu da Türkiye'de haber spikeri oldu anlamadım.

bikini ile denize giren kızlar

vücudunu sergileyen tiplerdir. diyeceksiniz şimdi yobazmısın sen bunu yobazlık denirse yobazım hanginiz izin verir kızınıza veya karınıza bikini giydirmek. başkaları giysin biz bakalım ama bizimkiler giyip de kimse bakmasın yoksa ayar olurum ben. bu felsefe olduğu sürece bu konuları daha çok konuşuruz. sonra kimse çıkıp bu beni tahrik ediyo demesin kızlar zaten siz bikini giyerek zaten adamın salyalarını akıtmışsın volkan patlama aşamasın da dikkat ediceksin giyinmene.

artvin

artvin demek kültür demek, artvin demek doğallık demek, artvin demek yeşillik demek, artvin demek doğa demek, varmı artvin gibisi şu memlekette. yarın ordayım kısmetse on beş sene oldu çok ayıp valla. mardin'li arkadaşımıda götürüyom biraz yeşillik görsün on numara yerdir artvin macahel tavsiye ederim hem de şiddetle herkese saygılar.

bayanlarin trafikteki aciz durumlari

sollamak, sol şeritte yavaş gitmek, kırmızı ışıkta makyaj yapmak, geri geri gidememek, park edememek. neden kullanırlar zaten bilmiyorum.

gürcistan

bir müslüman gürcü olarak, gürcistan devleti ,osmanlı devletinden önce dünya ya hükmeden bir imparatorluktu. tabii her imparatorluktaki gibi yıkım kaçınılmaz oldu.

öğrenci evinde kalmanın yan etkileri

zamparalık, cigara içmek, alkolün dibine vurmak, her şeye rağmen güzel öğrenci evi. bide çamaşırlar olmasa.

cumhuriyet

uygulanmayan bir ilke.

polis

türk halkının, maalesef polislere güveni yoktur. arabayla gideriz polis durdurur, ruhsat der, bakar içi boş diye geri verir doldur öle ver der. işiniz karakola düşmesin zaten, hırsız girmiştir evinize, gidersiniz karakola, bizimde çayımız şekerimiz bitti yada bağış yapsanızda arkadaşın düğünü var gibilerinden istekler çıkar karşınıza. adamın evine hırsız girmiş karakola gidiyor, adam bir kere daha soyuluyor.

türkiye de özgür basın yoktur

türkiye, cumhuriyet tarihinden itibaren laiklik den ve özgürlük ten bahseder. ama ne hikmetse iki kavramı da yaşayamamaktadır. amerikancılık, batıya yönlendiriliş ve en önemliside, hükümetlerin yayın organlarını satın alarak kendi lehlerin de yazılar ve anlatımlar görürüz. eleştiri oluca da yok etmeye çalışırız. bu yüzden de özgür basın yoktur.satılık basın vardır.

lahmacunun yanında viski içmek

aslın da biraz uğraşsak olabilir.kendi kültürümüze sokabiliriz. balık-rakı, bira-midye tava keyiflerine son verebiliriz.ayrıca yeni dükkan açacaklara da güzel projedir.