bugün

sevdiği entry'ler

sinan oğan

Kılıçdaroğlu karşısında şansı olmadığı için oyumu vermedim. Bir dahaki ne inş.

kurban etini löp löp yiyen laikçi

yanına da bir rakı açar. yarasın.

6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı

Bir galatasaraylı olarak , fenerbahçe'ye basarlar diyorum.

Maç sonu editi: bastık yine ehehhehe

22 aralık 2020 galatasaray göztepe maçı

Fenerlilere başlığını açtırdığına göre büyük takımın maçının başlığıdır.

Edit: fb nin birebir maç başlıklarını genelde fenerliler açıyor veya lig fikstürü belli olunca işsizin biri en büyüğün ve diğer kanatlıların maçlarının başlıklarını açıyor. Ama taşak geçme amaçlı başlıkları rakipler de açıyor tabi ki onlar sayılmaz.

orijinal kuran ın kayıp olması

işte sorunda burada yani kufi kuran'da başlıyor. önceki 18 yılda istemeden de olsa değiştirilmiş olma ihtimali var. ayrıca kufi kuran'ın harekelerinde de okunuştan kaynaklı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

şimdi burada iki temel sorun var bunlardan biri hz.muhammed döneminde çeşitli malzemeler yazdırılsa da kuran'ın kitaplaşmaması sorunu maalesef bulunmaktadır. burada hafızlar devreye giriyor ama sonuçta bu kişiler insan olduğunu göre mutlaka istemeden de olsa hata yapacaklardır. ayrıca kasıtlı yanlış eklemeler de kolayca eklenebilir çünkü iki yalancı şahitten daha kolay ne bulunur ki!

ikinci sorun ise hz. osman döneminden önce nüsha bulunması. (şu ana kadar) bulunan nüshalarında okunmasında sıkıntıların ortaya çıkması.(yazı stilinden dolayı farklı anlamlara gelebiliyor.)

bu kadar olumsuzluğa rağmen kuran'ın incil'den ciddi bir avantajı bulunuyor o da sadece 18 yıl sonra tamamen kitaplaşması durumu.(resmi olarak) incil ise neredeyse 300 yıl geçtikten sonra resmi bir şekilde yazıya alınıyor.

(şahsi görüşüm başlıyor...)

bir müslüman olarak beni açıkçası pek de ilgilendirmeyen bir durumdur. çünkü allah'ın tekliğine ve hz.muhammed peygamberliğine inandıktan sonra müslüman olmuyor muyuz?

ekleme: kuran'daki miras hesabındaki sorunu da sahabe kaynaklı bir hata olarak da düşünebiliriz. bir müslümana göre bu durum dezavantajdan çok avantajdır. bu sayede kuran'a sonradan eklenmiş çeşitli hatalar akli ölçüler nezdinde düzenlenebilir.

ahmet necdet sezer

güzelim memleketimin başına gelmiş en güzel şeylerden biridir.

tabi size dürüst adam lazım değil.
size sizin paralarınızı har vurup harman savuracak, yandaşına peşkeş çekecek adam lazım.

bu adam 7 sene cumhurbaşkanlığı yaptı.
ahmet necdet sezer'in çocuklarının isimlerini bilen var mı?

ama şu anki cumhurbaşkanının 7 sülalesinin ismi herkesin dilinde.

yahu adam çocuğuna düğün yaptı, düğünde kullanılan su ve elektrik bedellerini cebinden ödedi.
cumhurbaşkanlığına ayrılan ödeneği arttırdı, hazineye iade etti.

şimdikilere ödenek yetmiyor sene içinde 3 defa ek ödenek çıkarıyor.

siz hakikaten adam olmazsınız. sizler ahmet necdet sezer'i haketmiyordunuz ve şu an tam da hakettiğiniz kişiler tarafından yönetiliyorsunuz işte...

(bkz: #44113230)'deki akite cevaben edit:

--- spoiler ---
7 sene kadar cumhurbaşkanlığı makamını meşgul eden şahıs. geçen 7 senede ülkeye herhangi bir katkısı olmamıştır.
--- spoiler ---

o dönem cumhurbaşkanlığı makamının icracı bir makam olmadığını bilmeyen cahillerin "icraati olmamıştır" diyerek eleştirdiği adam gibi adam...

icraati olmuş mu olmamış mı git tayyibe sor istersen.

2002-2007 yılları arasında tsk'daki fetöcülerin temizlenmesine sebep olan adam ahmet necdet sezer'dir.
tsk'dan temizlenen bu mikropların hepsine tayyip erdoğan başbakan olarak şerh düşmüş ve göreve iade edilmelerinin önünü açmıştır.
ahmet necdet sezer'in şutladığı, ama tayyip erdoğan sayesinde tekrar orduya dönen bu fethullahın piçleri 15 temmuz'da darbe yapmaya kalkmışlardı ne çabuk unuttunuz müptezeller?

ayrıca, 2003-2007 yılları arasında ahmet necdet sezer'in veto ettiği yasa değişiklikleri ve kanun taslakları olmasaydı, günümüzde yaşadığımız şeyleri 10 sene önce yaşardık ve şu an bir cumhuriyetimiz olmayabilirdi.

al sana icraat...
daha sayayım mı ulan???

1 bulgaristan levası nın 5 tl olması

görsel

Bulgaristan'ın para birimi olan Leva, Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya dayanınca, komşu ülke vatandaşları Edirne'ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin hemen hemen noktasında Bulgar plakalı araçlar adeta şehri istila etti.

https://www.haberturk.com...rlar-sinir-kenti-edirneye

yazarların dinden kopuşu nasıl oldu

Çok gençken Müslümansam dine göre yaşamalıyım diye düşünüp camiye namaz kılmaya gittim birkaç sefer baktım herkesin suratı bir karış, selam veriyorsun yarım alıyorlar. Zerre tat anlamamıştım namazdan ibadetten sorgulamaya başladım. Okulda mescite gitmeye başladım, Müslüman kimliğini ortaya koyarak gezen insanlara bakıyordum şuncular buncular falan vardı, sen gelince susuyorlar bir köşede fısır fısır. Sonradan biri söyledi önceden namaz kılmayıp birden mescite falan gitmeye başlayınca sivil polis bu falan diye panik olmuşlar. Polis bile olsam yanlış birşey yapmayan niye panik olsun ki? Bazı şeyler o zamanlardan belliydi ama insanlar bizi geç anladı..

internetten videolar izliyorum Cübbeliye bakıyorsun komik ama herkesi kotülüyor ticaret yapmalar falan, fetönün ne bok olduğu zaten belliydi, Nihat Hatipoğlu Adnan Oktar falan girmiyorum bile. Diyanet işleri başkanı desen yine cuma hutbeleri falan çok boş konuşmalar geliyordu. 25 yıldır şahidim her Ramazan diş fırçalama ve oruç ilişkisi çözülemedi...

en son Caner taslaman ateistlere ayar veriyordu hem de felsefe profesörüydü ona bakınca Adnan Oktar'ın eski müridi olduğunu ve bazı sevimsiz detayları daha gördüm. Türkiye'de kalmamış galiba dedim Arapların falan videolarına baktım durum çok daha vahimdi.

Tüm bu sorgulamalardan sonra dinden kopma noktasına geldim.

Lakin oku Kur'an ın ilk emridir. Kuran okudum, hadis okudum, muhyiddin Arabi, Mevlana Mesnevi, yunus emre şiirleri, hacı bektaş veli sözleri çok sorgulayıcı bir gözle okuyunca hepsinin aynı şeyi söylediğini gördüm böylece hem aklım hem kalbim tatmin oldu çok şükür.

Günümüzde her türlü olanağa sahibiz, araştırmakla ve öğrenmekle yükümlüyüz. Bunun yolu ise onu bunu dinlemekle değil okumakla ve düşünmekle gerçekleşiyor. Ben kişinin temiz bir kalple doğru yolda olmak isterse bir şekilde Allah tarafından doğru yola iletileceğine inanıyorum...

azerbaycan ermenistan savaşı

Cabrail şehri işgalden kurtarıldıktan sonra Karabağ Cephesinde oluşan en son durum.

Cabrail iran sınırı ve Güney ekseni açısından son derece önemli ve stratejik bir bölge.
görsel

vikings

Vikingler ve Türkler arasında bağlantı olması normal hatta sardinyalılar,keltler ile de bulunabilir

Olay şu ön hint-avrupa kavimleri ile ön-türk boyları kuzey karadeniz'de ve merkezi Asya'da karşılaşıyor o dönem ön hint-avrupa kavimlerinin dyeus adlı bir ilahı var bu ilah göklerin ilahı bu ön Hint-avrupalılar batıya doğru göç edince Hint-avrupa kültürlerini o kültürler de ilirya,hitit,antik yunan,frig, arnavut,roma ve vedik kavimlerin panteonundaki baş tanrı gün ışığı veya gök tanrısı anlamına geliyor bu dyeus yunanda kendine zeus, Roma'da deus,vediklerde dyâus,ilirler dei-patraos,palalar da tiyaz olarak zikrediyor bu ilahı

Gelelim Türklere bu ilah da bize "tengri" olarak zuhur ediyor lakin bizde bir fark var öncelikle biz bir hint-avrupa kavmi değiliz ikincisi asya şamanizmi ile içli dışlıyız zamanla dyeus harici ilahlar Ortadoğudan yayılan semavi dinlerin,animizm ve totemizm etkisi ile diskalifiye ediliyordu sonra da şamanist soslu bir monoteist inanç sistemi haline geliyor benzer bir gelişim ise çin halk dinindeki ilah "tian" a bakabilir o da tek tanrılı iken çok tanrılı oluyor Türklerde biraz daha karışık

işte iskandinav ve türk kültürünün benzerlikleri bundandır.