bugün

entry'ler (78)

cinsellik olmadan ilişki olur mu

ilişkiden ne kastedildiğine bağlı. Kasıt arkadaşlık, dostluk vb ise olur, mahsuru yok. Zaten belli bir yaştan sonra evli çiftlerde cinsellik yani seks bitebiliyor ama ilişki çok büyük oranda devam ediyor, edebiliyor. Bir de aseksüel yani cinsel hayatı olmayanlar var, bunlar da bir şekilde ilişkileri sürdürüyorlar. Ancak taraflardan biri veya her ikisi de sekse ihtiyaç duyuyorsa cinsellik olmadan ilişki mümkün olmaz. Benden bu kadar.

internetten hastalık araştırmak

güvenilir kaynaklardan okumak lazım, ama bunların da (verilen bilgilerin) hemen hepsi hasta avlamak için yazılmıştır. çok dikkatli okumak (!) ve temkinli olmak lazım, yoksa paranızdan da, sağlığınızdan da olabilirsiniz.

insan doğası iyi midir kötü müdür

insan, iyi ve kötüyü doğasında barındıran bir canlıdır. Potansiyel olarak bu böyledir ama yetiştirilme biçimi, aldığı tahsil ve karşılaştığı iyi ya da kötü olaylar onun iyi ya da kötü yanını ortaya çıkarır.

uludağ sözlük ün bomboş insanlarla dolu olması

ben olumsuz bir şey görmedim; bu devirde dopdolu insan bulmak zaten çok zor.

yurtiçi kargo

birkaç gün önce uğradım, gayet iyi karşıladılar ve işim birkaç dakikada bitti. ertesi gün koli yerine vardı. daha önceki tecrübelerimden de yola çıkarak diyebilirim ki kargo şirketleri iyi çalışıyor.

25 yaşında ailesiyle yaşayan erkek

böyle iki oğlu olan bir arkadaşım her gün dert yanıyor bana. çalışıp kendi nafakalarını kazanmalarını istiyor, haklı da sayılır. bazı aileler tanırım çocuklarının çalışmasından öylesine umutlarını kesmişler ki bir yerde çalışıyor gösterip sigortalı ettirmişler! anne baba olmak böyle bir şey her halde, ilerde ser sefil olmasınlar diye yapıyorlar. ama herkes bunu yapamaz; ben daha orta okulda okurken ayakkabı boyacılığına başlamıştım, lisede sahillerde fotoğrafçılık yaptım, üniversitede okurken fındık toplamaya gittim. ayrıca liseyi devlet parasız yatılı okudum, sınavları kazanarak. hayata atılınca aileme destek oldum, hala oluyorum. ama çok sıkıntı çektim, hala çekiyorum. ancak evde askıntı olmaktan, sülük olmaktan kat be kat iyidir. çalışmak en büyük ibadettir.

sözlük yazarlarının cahil olması

yazarla cahil bir arada olmaz. *

kuran ı kerim i güzel okuma yarışması

kuran'ın önce anlamını bileceksin ve onunla amel edeceksin, sonra güzel okumaya sıra gelebilir, sakıncası yok. anlamadan okumak şeytan işidir. bunu ben demiyorum, bizzat kuran diyor.

beş vakit namazın dışındaki namazlar

namaz kılmayı güçleştiren nafile namazlardır. cuma namazı hariç tabi.

hz muhammed in ay ı ikiye bölmesi

Kuran'ın yoruma açık ayetidir. islam alimleri farklı şekilde anlamışlardır. ben ise hz. muhammet'in ayı ikiye bölüp bölmediğiyle ilgilenmem; getirdiği öğretiye (dine) bakarım. islam en son ve en mükemmel dindir. kuran mucize bir kitaptır.

oruç tutmayan kafir yazarlar

oruç tutmayana kafir diyemeyiz; kafir inkar edendir, oruç tutmayan değil.

oruçluyken 31 çekmek

bu soruyu ciddiye alırsak, bozar. ancak acil bir durum varsa orucu sonraya bırakmak daha doğru olur. acil durumdan kastım şehvetin pik yapmasıdır. böyle bir durumda oruca ara vermek çok daha doğrudur.

borderline kişilik bozukluğu

insana ve yakınlarına bu dünyada cehennemi yaşatan kişilik bozukluğu. "sınırda" denmesinin nedeni, eskiden kişilik bozukluğu ile psikoz (şizofreni) arasında bir yerde olduğu kanısı idi. şimdi böyle düşünülmüyor. moktan bir şeydir. bu kişiler dengesiz, geçimsiz, hatta "akıl hastası" olarak bilinirler. iyi yanları da çoktur ama çevresindekilere yaşattıkları aşırı sıkıntılar nedeniyle bunlardan bahsedilmez bile. mesela sevdiklerine ölesiye "taparlar", onları mutlu etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar; ancak incitilmeye gelmezler, birden aksi davranışlar da sergileyebilirler. böyle git gelleri olur. yalnızlığa tahammülleri yoktur. hep birilerinin varlığını ve yakınlığını ararlar. bu nedenle iyi bir dost canlısı gözükseler de arkadaş ve dostlukları uzun süre sürdüremezler, bu nedenle yalnızdırlar. anacak diğer insanlara baktığımızda onlarda da birçok eksiklik, kişilik bozukluğu ve hatta akıl hastalığı görebiliriz. onun için bu konuyu çok da abartmamak gerekir. aslında hayat böyle sıkıntılı bir şeydir zaten, maalesef... kesin tedavisi olmadığını biliyorum. ancak bazı ilaçlar fayda edebilir. yaş ilerledikçe bir miktar kemale ermeleri (düzelmeleri) beklenir. allah yardımcıları olsun.

allah var mı sorunsalı

her şeyin bir yaratanı var. öyleyse allah var.

oruç tutmayacak yazarlar

mazeretim var; fitre vereceğim.

yaya geçidini kullanan engelliye araba çarpması

çok üzücü bir olay. arabanın markası önemli değil. sürücü dikkatsiz. engelli yayayı görmediğini sanıyorum. yoksa kendisi için de intihar sayılır. onun için yaya geçitlerinde de olsak çok dikkatli olmak gerekiyor. allah herkesi korusun.

mansur yavaş benim belediye başkanım değildir

kendisiyle gurur duyuyorum.

renault clio

clio tecrübem yok ama 13 yıldır renault araba kullanıyorum, iyidir, hoştur, parçası uygundur, piyasada boldur. inşallah hayalinizdeki clio'yu alırsınız. iyi şanslar.

araba da eş mi önde oturmalı anne mi

eşim...

hamza andreas tzortzis

belli ki türk ve atatürk düşmanı. kanunlar nezdinde hesap sorulmalı...