bugün

entry'ler (92)

ben de özledim

l&m samimiyetiyle seyretmeyen ancak finalde o sıcaklığı yeniden hissettiren dizi, "l&m bitti" 'yi bu kadar vurguladılar, ilerleyen haftalarda ondan bağımsız konular olmalı ne yazık ki, madem bu kadar üzülüyorsunuz keşke aynen devam etseydiniz be dedirtmiştir.

ben de özledim

her ne kadar acizane yaşadığım tecrübelere göre yeniden yapılandırılmış diziler ya da oyuncuları yenilenmiş dizilerin eski keyfi vermediklerine şahit olsam da yeni gelişmeleri takip etmekten kendimi alamadığım, henüz eski diziden yalnızca , erkek kadrosundan 5-6 kişnin yenisine transfer olduğunu gördüğüm umutlandırıcı dizidir. Beklenti everestte olunca sonucu da hayli merak ediyor insan

sözlük yazarlarının itirafları

insan kendini yalnız hissettiğinde gerçekten de sanal ortamda sosyalleşme çabasına giriyormuş, bunu farkettim bugün.Sanırım sözlükler de bunun en yaygın yollarından biri, sözlükte sıklıkla gördüğümüz yazarların genelde yalnız,içine kapanık insanlar olduğu tahminindeyim

farabi

(bkz: farablı ozlug oğlu mehmet)

deprem cezadır

editlerle laf eklemek kolay da ah be kardeşim o helak edilen kavimlerle ilgili o yerdiğin dinin kitabı Kuran'daki ifadeleri hiç mi okumadın sen. taklidi imanı duydum ama taklidi imansızlığı ilk defa sendengördüm ha!.. Helak edilen kavimlere gelen peygamberlere bir süre öncesinden o kavmin helak edileceği Hak Teala tarafından bildirilir ve yalnızca hakedenler bu muameleye maruz kalır, bizim kitabımız bundan bahsediyor, seninkinde ne bahsediyor bilemem, ben Van'da bu anlattığımı göremedim sen gördün mü kardeşim ??

sözlük yazarlarındaki inanılmaz mantık hatası

Atatürkçü geçinen yazarların gerçekten atatürkçü, şakirt adı altında atatürkçüleri yerip, dini sanıldığı gibi gericiler örgütü gibi gösterenlerin de gerçekten şakirt olmaması

4 eylül 2011 sözlük manevi değerlere saygı eylemi

desteklenmesi gereken, destek vereceğim eylem planıdır. ilgi görmeyen troll troll olma çabasına girmez, haliyle troll kavramından kurtulabilitemiz artar *

riyazüs salihin

Hadis kaynakları arasında önemli bir yer teşkil eden imam Nevevinin hadis üzerine olan çalışmalarının muazzam eseridir.
--spoiler--
Tam adı Riyâzü's-sâlihîn min hadîsi seyyidi'l-mürselîn olan eser, imam Nevevî'nin çalışmaları arasında önemli bir yer tutar. Nevevî bu kitabını, 45 yıllık kısa fakat çok verimli hayatının en olgun ve bereketli dönemleri kabul edilen bir yaşta, 40 yaşlarında yazdı. Bundan üç sene önce de, bir başka önemli eseri el-Ezkâr'ı telif etmişti. Riyâzü's-sâlihîn'in telifi, 14 Ramazan 670 (1271) tarihinde bir pazartesi günü tamamlandı.

Nevevi'nin Riyâzü's-sâlihîn'i Yazarken Gözettiği Prensipler

imam Nevevî, kitabını yazarken bazı prensipler gözettiğini eserinin önsözünde belirtir. Buna göre Riyâzü's-sâlihîn'in başlıca özellikleri şunlardır:
* insanlara dünya ve âhiret saâdetini kazanma yollarını gösterecek, zâhirî ve bâtinî edepleri elde etmelerini sağlayacak, iyiyi ve güzeli teşvik, kötüden ve çirkinden uzaklaşmayı temin edecek sahih hadislerden oluşan muhtasar bir kitap olacaktır. * Sahih hadis kaynakları olarak şöhret kazanmış kitaplardan seçilen, mâna ve mahiyetleri açık, delâletleri kesin hadisleri ihtiva edecektir. Çünkü gaye: Umumun faydasına olan bir eseri hazırlamaktır; sadece ilim erbabının değil.
Bilinen ve her bakımdan güvenilen hadis-i şerif kitaplarının başında şu ikisi gelir: Buhari ve Müslim .. Bu eserdeki hadis-i şerifler, çoğunlukla bunlardan alınmıştır. Bu iki eserden sonra, şu dört hadis-i şerif kitabı gelir: Sünen-i Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, ibn-i Mace,Kütüb-ü sitte .. (Altı kitap .. ) dedikleri bunlardır. Bunlardan sonra, Hakim'in Müstedrek'ini sayabiliriz.

Esere, hepsinden de hadis-i şerifler alınmıştır.

* Konuların baş tarafında ilgili âyetlere yer verilecektir.
* Açıklanmasına ihtiyaç duyulan bazı kelime ve terimler kısaca açıklanacaktır.
* Her hadisten sonra, o hadisin hangi kitaptan alındığı belirtilecektir.
* Hayır ve iyilikleri özendirici, kötülük ve çirkinlikleri engelleyici nitelikte hadisler olmasına özen gösterilecektir.
* Hadislerin senedinde sadece sahâbî ravinin adı verilecektir.
* Gerektiğinde bazı hadislerden sonra, o hadisin sıhhat açısından durumuna, bazan da ravilerinin haline işaret edilecektir.
* Muhtevânın dînî ve ictimâî nitelikte olmasına özen gösterilecektir. (bkz: kitapyurdu com)

--spoiler--
8. nesil yazarı gören bir kapsamlı bir sözlük için geç tanım yapılmıştır*

türklere özgü davranışlar

yalnızca türklere özgü müdür bilmiyorum ama bu davranışa türklerin de sahip olduğu kesin kesin: Asıl anahtar ile yedek anahtarı aynı anahtarlıkta tutmak...**

leyla ile mecnun

yavuz'un akıbetini öğrenmek istediğim dizidir.**
edit: yangın var adlı bir sinema filminde oynamış, pazartesi günü diziye dönüyormuş*

teravih namazı var mı yok mu sorunsalı

Hz. Aişe (r.a.) anlattı: Bir gece Resûlullah teravih namazını kıldı. Cemaat de beraberinde kıldı, ikinci gece yine kıldı, o gece ce­maat çoğaldı. Daha sonra üçüncü «veya dördüncü» gece cemaat toplandı, fakat Resûlullah (teravihi kıldırmak için) gitmedi. Sa­bah olunca; «Gece toplanıldığını gördüm, ama teravih na­mazının size farz kılınmasından korktuğum için, çıkıp size teravih kıldırmadım.» buyurdu. Bu hadise Ramazanda olmuş­tu.(Müslim,Salatül Müsafirin).
Burada açıkça belirtiliyor ki teravih namazı vardır ancak farz değildir ki farz olduğunu bir Allah kulu iddia etmemiştir. insanların kafasını bulandırmanın alemi yoktur, teravih namazı vardır.

hababam sınıfı nın dizi olması

(bkz: selvi boylum al yazmalım ın dizi olması)*

hayatta çaresiz kalınan anlar

şuanda televizyonda akasya durağı açık ve kumanda çok uzağımda. kendimi çok çaresiz hissediyorum sözlük

trabzon

17 temmuz 2011 pazar günü sıfır kilometre, gıcır gıcır meydanına kavuşmuştur.

internethaber com

facebooktaki grubu an itibarıyla pkk yandaşları tarafından hacklenmiştir.

hz muhammed yaşasaydı pkklıları şehit ilan ederdi

eğer küfretmeye karar verseydim bu durum muazzam bir başlangıç olurmuş. Yahu sen bu dediğin olayı nereden duydun, nereden okudun, hadis ise ravileri kimler önce ondan bir haber ver insanların kafasını karıştıracaksan da. Ondan sonra atıp tut insanların değerlileri hakkında...

ramazan da oruç tutan insanlar

hayır islam ülkesi değiliz, laik ülkeyiz kabullendik diyelim bunu, şimdi de ya dinimiz özgürce yaşatılmıyor ya da burnumuzdan getiriliyor. Ben senin oruç tutmamanı akıl karı bulmasam bile kabulleniyorsam, sen de benim oruç tutuyor, namaz kılıyor ya da başımı kapatıyor olmamı kabul edeceksin paşa paşa! Demokrasi ülkesiysek, inanç özgürlüğü denen şey gerçekten mevcutsa bu ülkede, inanana da inanmayana da saygı göstermeyi öğreneceğiz öyle ya da böyle...

fenerbahçe

şampiyonluğu an itibarıyla kesinleşmiştir.

egemen bağış

61. hükümet avrupa birliği bakaınıdır.

fatma şahin

61. hükümetin aile ve sosyal politikalar bakanıdır.