entry'ler (10)

mhp chp ve hdp koalisyonu

gerçekleşmesi kıyamet alameti olan koalisyon.

eyalet sistemi

bir nevi hayalet sistemdir, gündeme girip girip çıkar.

habermagazin com

arda turan ile burcu esmersoy selamı sabahı acaba neden kesti,
berrak tüzünataç bikini fobisini nasıl yendi,
hadise kıyafetini nasıl unuttu, gibi saçma sorulara yanıt veren magazin sitesi.

eski sevgiliye söylenmek istenen şeyler

Yaa ben telefonu tek elimle kullanırken parmağımın yetişmediği uygulamaya girmekten vazgeçiyorum senden mi vazgeçemicem.

recep tayyip erdoğan

Anayasa'yı değiştirmeliyiz diye diye ortada anayasa bırakmayıp hergün anayasal suç işlieyen ve ülkeye bir daha gelmemesi gereken CumhurBaşbakanı.

ameliyat izi

gördükçe defolu olduğumu hissettiğim iz. piyasa değerim düştü yahu

yiğit bulut un acılarla dolu yaşam hikayesi

Belgeselinin de Can Dündar tarafından yapılması gerekiyor.

emre uslu

fuat avni olması ihtimali bir hayli yüksektir.

ev alana yüzde 15 devlet yardımı

devlet kimseye durduk yere para hibe edermi sizce?
sonunda herkes gibi devlet de konut satışlarının balon olduğuna inanmış olacak ki önümüzdeki dönemler için konut satışları azalmasın diye önlem alıyor. tabi bu önlemi alırken halka faydalı bir sistem görünümlü ama aslında daha çok inşaat şirketlerine faydalı bir sistemi bizimle tanıştırıyor.

destek sisteminden bahsedecek olursak;
bu destek tamamen fon sistemidir. yani bireysel emeklilik sistemlerinin konuta uyarlanmış hali denilebilir.

- devletin belirlediği fon sistemine dahil olacaksınız ve bu fon sistemine 5 yıl boyunca aydan aya para yatıracaksınız.
- 5 yılın sonunda hesabınızda 50.000tl birikmiş ise devlet size 7,500tl hibe edecek.
- ayrıca satın alacağınız evin tutarının %25'ini biriktirmeniz gerekiyor. yani 200.000tl ev alacaksanız fonda 50.000tl biriktirmiş olmalısınız.

* tabi fondan erken çıkma gibi olasılıklar henüz medyaya yansımadı. tıpkı bireysel emeklilik sistemindeki gibi fondan erken çıkarsanız para hibe edilmeyecektir.

şimdi bu sistemin olumlu ve olumsuz yanlarını sizinle paylaşmak istiyorum fakat olumlu tek bir yanını bulamıyorum.
- devlet paranızı yıllarca sizin yerinize çalıştıracak, kullanacak.
- siz 5 yıl boyunca paranızı kullanamayacak, faiz alamayacak yada döviz yatırımı yapamayacaksınız.
- bu sistem beraberinde emlak fiyatlarında artışa yol açacak alacağınız desteğin oluşacak zamın yanında hiç bir etkisi olmayacaktır.
bu olumsuzluklar detaylar ortaya çıktıkça çoğaltılabilir. ancak olumlu pek birşey ortaya çıkmaz diye düşünüyorum. umarım bizi yanıltırlar.

5 yıl sonunda 50.000tl birikince hesabınıza 7,500tl ilave edileceğini belirtmiştik. isterseniz küçük bir hesaplama yapalım ve tahmini bir rakam ile zaten 5 yıl sonunda ne kadar para kazanacağınızı aktaralım.
5 yıl sonunda 50.000tl birikmiş olacağı için biz hesaplamamızı bir ortalama ile alalım.
25.000tl'yi enpara hesabına yatıralım.

25.000tl'nin aylık faizi 200tl
200tl x 5yıl = 12.000tl

yani eğer paranızı devlet değil de siz çalıştırmış olsanız aşağı yukarı 12.000tl para kazanmış olacaksınız. istediğiniz zaman paranızı kullanıp istediğiniz dövize yatırım yapabileceksiniz.

reza zarrab

türk vatandaşı olarak cari açığın %15'ini kapattığını söylediğine göre olası bjk üyeliğinde borcu sıfırladığını beyan etmesi hiç de zor değil