bugün

msdos'ta bir listeleme komutudur. klasördeki dosyaları listelemeye yarar. (bkz: directory)
geniş zaman ve değişmezlik ekidir.idealist düşünce kullanılması gerekli bir kelime ekidir.
yandaşı -dır'la birlikte entryi tanım formatına sokmaya yarayan,
yetiş bacım vazifesi gören ektir. kopuladır.*
alm. sana
Sözlükte kötü emeller alet edilen saf ve masum ektir. Tanım olmayan chat ağızı ya da forum ağızı cümlelere tanım süsü vermek için kötü emellere alet edilen sa ve masum ektir. Yazıktır günahtır. Yapılmamalıdır. swhdır.
dır/ ? yazıldığında hangi parametreler olduğu listelenir.
genelde /p/w ile kullanmaktan hoslandığım komut.. (bkz: msdos)
yildizz.com da dök içini rahatla manasına gelmektedir..
sözlüklerin en sevdiği ektir. ama ben sevmiyorum lan dir felan meli mali istiyorum ben olmuyor moderasyon ağzıma sıçıyor.
(bkz: dırdır)
sözlükte sik sik rastladigim, entrylere sevimli bir ifade verilmeye calisilan ektir.bazen hos bazen gereksiz bulunabilir ki ben sik sik gereksiz buluyorum.
kendini özleten komuttur.

(bkz: comand com)
ms-dos ta bulundugunuz klasörün içindeki dosyalar ve diger dizinleri görmenizi saglar.

ekürileri şunlardır;

dir/s şeklinde yazıldıgı takdirde bulunulan dizinin içindeki her dizinide tek tek açmasını saglar.
dir/w şeklinde yazılırsa dizinleri köşeli parantez şeklinde dosyaları normal isimleri ile birlikte yanyana gösterir
dir/a şeklinde bir giriş yaparsanız gizli dosyalar ve klasörleride görebilirsiniz.
dir/p şeklindeki giriş her ekran tamamlandıgında duraklama yapar.yani bir dizinin içinde çok fazla klasör ve dosya varsa onları sayfa sayfa görmenizi saglar.
dir/x şekli aslında en çok kullanılan biçimdir.en azından 98 de öyleydi.bilgisayar ms-dosta bir dosya adını 8 karakter,bir uzantıyıda 3 karakterden fazla ise algılamaz.dir/x komutu ile 8 karakterden fazla yazılmış dosya adlarının nasıl yazılması gerektigini görebilirsiniz.örnegin; belgelerim için belgel^1 şeklinde yazılması gerekir
dir/q komutu dosyaların ve dizinlerin sahibini gösterir.
dir/c dosya boyutlarının bin ayrıcısını gösterir
dir/l normal bir şekilde fakat küçük harflerle gösterir.
dir/o sıralı düzene göre görüntüler (küçükten büyüge falan filan)
ms dos ekranını açtığınızda ilk etapta bir korkunç atmosfer oluşur, artık dir komutunu verip enter a basmanızla o yazıların matrix gibi süzülmesi dahi, bilgisayar ekranına bakan diğer kişiler tarafından "ay bu adam ne çok şey biliyor" şeklinde yorumlanır. halbuki hiç de düşünüldüğü gibi zor bir olay değildir.
unix icin (bkz: ls)
ne yüce bir ek. o ne ihtişam. onun olmadığı her başlık eksik kalıyor. tek başına bu küçücük 3 harfli dostumuz başlıklara hayat veriyor. misal şurada ne şirin değil mi?

(bkz: mario ve erman kuzu arasındaki benzerlikler)
güncel Önemli Başlıklar