bugün

31 yıldır bu dünyanın kahrını çekmiş, biraz yorgun ancak hala umutlu bir yaştır 31 yaş. yolun yarısına yaklaşmışsındır. geriye dönüp baktığında ardında onlarca kız, onlarca dost, onlarca kızın içinden tercih edilmiş bir kadın ve küçük bir kız çocuğu görürsün. hiç bağrına basamadığın, özlemiyle kavrulduğun bir kız çocuğunun babasısındır 31. yaşında..,bir kere baba sözünü duyamadığın 31 koca yılı devirmişsindir. doğduğum güne baktığıda ise 31 yılın getirdikleri değil daha çok götürdükleri olduğunu farkedersin. eski fotoğraflarla doludur albümlerin.. her baktığında canını yakan fotoğraflarla doludur o albümler.
(bkz: 31 yaş şiiri)
30'lu yaşların ilk basamağı...
Erkeğin tam olgunlamaya başladığı,
kadınınsa tam kartlaşmaya başladığı yaştır.
insan hayatında 1 milyarıncı saniyeymiş.
evlilik yaşı olmalıdır.
(bkz: hatay)
31 iken, 32 yaşına gelene kadar otuz yaşındayım, otuz iki yaşındayım vs. denilen, ve ısrarla 31'in saklandığı yaş. güzelim sayıyı piç ettiler.

(bkz: arapçadaki elif ve lam harflerinin ebced karşılığı)
artık içinde bulunduğum yaş grubu ve hatta yavaş yavaş terk ettiğim . 30 sonrası çok güzel lan bi bana mı böyle geliyor bilmiyorum .
yaşlandığına delalettir. Bende öyle ahım şahım geçmiyor. 30 sonrası sıkıntı bence. O kadar fazla beklenti var ki; bırak karşılamayı, tamamen hayal kırıklığı olarak algılanıyorsun.
32'de de bir bok olmuyor.

saymayi birakip hayati yasamak daha eglenceli.
30 yaş sendromunun en can alıcı yaşıdır.
dün tracks diye bir film izledim. başrol deki hanım kızımız hayatındaki rutinden sıkıldığını ve artık kendine bir amaç belirleyerek onu gerçekleştirmek istediğini söyleyip 3000 küsür km lik çölü 3 deve ile tek başına geçmeye karar veriyor. yani bunu yapmak istiyor.
(tam odaklanamadım izlerken tekrar izlemem lazım filmi iyi bilenler laf sokmasın)

neyse konu o kız değil tabi ki konu bir şeyi yapmak istemesi ve bunu yapması için önünde hiç bir engelin kalmamış olması.
30 lu yaşlara gelinceye kadar hepimiz mutlaka bazı sorunlar yaşadık maddi manevi aile iş vs hep sorunlar hep sorunlar ama fark ettiniz mi bir durulma var şu an...

elimde kumanda ayaklarımı uzatıp oturuyorum artık. arabamla istediğim yere gidebiliyorum hafta sonu yada gece 2 de.
tatil planı yapıyorum. 20 li yaşlarda herkeste olduğu gibi mutlaka evlilik baskısı iş kaygısı vs şeyler oldu bende de ama bunların kırıldığını hissettim. yani artık anne sabahları gelip kahvaltıyı hazırladıktan sonra e oğlum daha ne zaman evleneceksin demiyor mesela. en büyük kaygım hayatımı devam ettirebileceğim kişiyle karşılaşmamış olmam. bunun dışında saçlarımın çok az yani çoook az seyrelmesi dışında beni tedirgin eden bir durum yok.

daha 10 yıl önce burnunu akıtıp gezen çocukların şimdi 2 çocuğu ile sizi selamlıyor olması tuhaf ha birde bıyık bırakıyorlar felan baya komik geliyor bana.

birde okuduğumu daha iyi anlamaya başladım en büyük sıkıntı ifade sorunu hala devam ediyor içimden geçenleri tam olarak yazamıyorum. sanırım anlatım bozukluğu genetik bizde. bunu aşmaya çalışıyorum.

31 yaşındayım tekrar 29 yaşında olamayacağım için üzgünüm biraz ama kendimi her zamankinden daha güçlü hissediyorum.
Bok gibi yaştır.

30 sonrası karanlık.
Sikim gibi yaş.

Yaşlanmaya başladığını ilk hissettiğin yaş.

Üstelik daha hayata yeni başladığın halde...
yaşın kaç diye sorduklarında, cevap vermeden önce bir durup, utanarak bazen de hafif bir tebessümle söylenen yaştır.
orta yaşlısındır. artık gençlik bitmiştir. hayaller değişmiş, hayatın acımasız prangalarına bağlanmışındır. bu yaşta hala sabaha kadar fifa atıyorsan diyecek bir laf bulamıyorum.* çok tuaf bir yaştır. sik gibidir yani.
ilk defa yurtdışına seyahat ettiğim yaşımdı.
görsel
Eylülün 3üne kadar reddettiğim yaş. Yılı geçince de 32 derim.
Ben seneyede 30da kalcam, sonra direkt 32 ye gecicem.
Otuzbeşe dört var.
1. isim Doğuştan beri geçen ve yıl birimi ile ölçülen zaman, sin (II):
"Yaş otuz beş, yolun yarısı eder." - Cahit Sıtkı Tarancı
2. isim Hayatın çeşitli evrelerinden her biri, çağ:
"Kızımızı yetiştirdik bu yaşa getirdik." - Mahmut Yesari
3. isim Bir kurum, bir kuruluş, düzen vb.nin kurulduğundan bu yana geçen zaman:
Yetmiş beş yaşına basan Türkiye Cumhuriyeti.
4. isim, meteoroloji Bir gök cisminin oluşmaya başladığı günden bugüne kadar geçirdiği zaman süresi.
Kaynak: tdk.
güncel Önemli Başlıklar