bugün

entry'ler (253)

hz muhammed in kuranı yazma nedeni

Rumeli 71. nickli yazar
konuya dair kanıt olarak gösterdiği ayetlere, ayetlerde olmayan kelimeleri dahil ederek kendi görüşünü haklı çıkarmak istiyor. Bu tahrif değilde nedir?
Bahsettiği enfal 1. ayette ''Sana, Savaş Kazanımları hakkında soruyorlar deki: "Savaş kazanımları, Allah'ın ve elçinindir!" Allah'a karşı sorumluluk bilinci taşıyın ve aranızı düzeltin. Allah'a ve O'nun elçisine duyarlı olun; eğer inanıyorsanız?''
Bakın ayetten anlaşılıyor ki, inançlı olan insanlar bile illa da ganimet peşindeler ve bunun için aralarını bozuyorlar. Aranızı bozmayın diye mesaj veriliyor.
Enfal 41. ayette ise ''Eğer Allah'a, doğru ile yanlış'ın birbirinden ayrıldığı;iki ordunun karşı karşıya geldiği günde, kulumuza indirdiğimize inanıyorsanız, bilin ki: Ganimet olarak ele geçirdiklerinizin beşte biri Allah'ın, Rasul'ünün, resule yakın olanların, yetimlerin, düşkünlerin, yarı yolda kalanlarındır. Allah, Her Şeye denge koyandır.'' Görülüyor ki bir savaş olmuş ve daha önce hakkında bilgi verilmiş ganimet ile ilgili, savaş olayının gerçekleşmesi sonrası açıklama yapılıyor 1/5'lik ganimet peygamber ile birlikte zor durumda olanlara verilecek yani yazarın iddia ettiği gibi tepki görünce kıvırıyor durumu hem yok hemde tepki gördüğüne dair bir cümle ayetlerde bulunmuyor.yazar nedense hem olmayanı ekliyor hemde verilen detayı belirtmiyor.
Birde sanki yukardaki konu ile ilgiliymiş gibi mücadele süresi 12.13. ayetlerle bağlantı yapıyor, eğer ayetleri incelerseniz, konu bir kere farklı, üstelik kendisine soru sormak için gelenler art niyetli, çünkü 12. ayette sunacak bir sadaka yoksa, allah bağışladığını bildiriyor ve 13. ayette de bu bilgi üzerine sadaka sunabilecek durumda olanlar, vermek istemiyorlar bu yüzden yaptıkları hareketlere istinaden allah tövbe edilmesini söylüyor zaten 14. ayette bu tarz kişilerin karaktersizliği ile ilgili haber veriliyor. Maksadı öğrenmek olanla art niyetli olanı ayırt edebilme ve bunu kanıtlama üzerine bilgilendirme ayetleri olduğu akıl ile net bir şekilde anlaşılıyor.
Şimdi gelelim kuranda hiç bilgi verilmemiş iddialara, 14 eş ayeti yok, fedek hurmalıkları konusu rivayetten ibaret yazar bunları da dahil ederek karalamayı hat safhaya çıkarıyor.
Ayrıca yazar diyor ki: '' mal dağıtarak, mümin edinmeye çalışan başka peygamber var mı?'' Eğer abese süresi 5 ve 10 dahil arasındaki ayetleri de okusaydınız bu soruyu sormaz böyle bir kuruntuya kapılmazdınız. O ayetlerde peygamber uyarılıyor: ''islamı ancak mümin olmak için sana can atarak gelene tebliğ et'' diye.
iyi araştırın ve adil olmak için iftira bilgilere itibar etmeyin.

hz muhammed in kuranı yazma nedeni

Kuran arap milliyetçiliğine dayanır diye iddia edenler için.
''Allah'a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "ben kayıtsız şartsız Allah'a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?'' (Fussilet 33.)
''Allah için en üstününüz, O'na karşı sorumluluk bilinci en güçlü olanınızdır; şüphe yok ki Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.''
(Hucurat 13.)
Sayın yazar bu bilgilerin ne ilgisi var? arap milliyetçiliği ile, islamda aslolan yaratıcıya olan sorumluluktur.
Ayrıca bu sözler dünyadaki tüm insanlar için geçerli bakın evrensel bir mesaj oluyor ve bu mesaj ırk,cinsiyet,mevki farkı gözetmiyor.
Birinci, ikinci dünya savaşları, kore, vietnam savaşları bakın bunların islamla ilgisi de yok yani islam yaptırmadı bu savaşları, islamiyet öncesi roma, asur, babil vs. bu savaşları da araştırın kanıt ile yorum yapmanız daha adilce bir tutum oluşturur.

hazreti muhammed

Bir yazar aşağıdaki açıklamayı yapmış, benim yazacaklarımın hemen hemen aynısı madem bu yazar paylaşmış bana da yazdıklarını tekrar hatırlatmak düşer diye paylaşıyorum.
''yaşamını kuran ile şekillendirmiş ve yaratıcının kitabını yaşamıyla desteklemiş resullerimizden biri. buna bu bakış açısıyla bakarsa bir insan, dini yaşamak için başka kitaba ihtiyaç duymaz. peygamberin tüm tavrı kitapta var. yaşam karşısında takınması gereken tavır ona kitapla iletilmiş. peygamberle senin uyman gereken kurallar arasında bir fark yok. Tek kanun koyucu var ve bu kurallar bütün peygamberleri de kapsayarak tüm insanlara yönelik.''
Maalesef din, bir şekilde hala tahrif edilerek yanlış yaşanılıyor, insanlar diyorlar ki: geçmişte böyle yanlış yaşayanlar vardı, hayır günümüzü de gözden geçirin. Bir hayvanı kutsal varlık olarak ilan edenler, bir insanı ilah olarak görenler, kendisine müslüman diyip türbelerden medet isteyenler, canlıların her türlü haklarını çiğnemeyi normalleştirenler, kendi adını diğerlerinden üstün göstermeyi kabul ettirmeye çalışanlar vs. Bir bakın bu peygamberinde uyduğu kitaba, yukarıda verilen örneklerden hangisini yapmış veya iletmiş.

hz muhammed in kuranı yazma nedeni

Önce kendinizi eleştirmekle başlayın ki hiç kimse hatasız değildir ve adil olmak istiyorsanız iyice araştırın, o size şuna bak buna diyenler araştırma yapmanız gerektiğini hatırlatmak istiyor olabilirler.
Ben tüm deistlere soruyorum, deist yaratıcıyı ve yarattığı adaleti kabul eden fakat vahyi kabul etmeyen kişidir. Böylelikle adaleti yaratan hiç adaletsiz olur mu? Yarattığını bilgilendirmeden imtihan eder mi? Tabi ki hayır öyleyse bilgi verir işte bu da vahiydir.
Ateistlere de şunu sormak lazım eğer yaratıcı yoksa, evrendeki bu düzen nasıl dengeli bir şekilde devam ediyor tesadüfen denilir mi buna? Düzenli devam eden tesadüf olur mu? Hangi bilimsel açıklama tesadüftür?
Kuran bilime dair bazı detaysız bilgiler verir fakat bilim makalesi filan değildir çünkü veriliş amaçı bilimden çok inanç ve ahlak eğitimi,hatırlatmasıdır.bilimsel tek satır bulamazsınız diyenlere kanıtı gösteriyoruz fakat kabul etmiyorlar böyle bir zihniyete ne yapabilirsiniz?
Dünya tepsi gibi düzdür ayeti kuranda yok tepsi kelimesini özellikle göstermeniz gerekir fikrinizin arkasındaysanız, güneşin dünya etrafında döndüğünü uyduran bir kesim var ancak ilgili ayetlerde yani (yasin 36.- 40.) Güneşin kendi yörüngesindeki hareketinden bahsedilir bu yörünge bilimin bize bildirdiği kadarıyla samanyolu galaksisi içindeki hareketidir.(ki samanyolu galaksisi evrende vega yıldızına doğru hareket ediyor) Dünya etrafında ibaresi yoktur.
Ateist kesim sadece kendi kuruntularını iyice araştırmadan kurana iftira olarak atıyor sizde bunlara uymak istiyorsanız sizin kararınız ancak iyi araştırandan olmanızi tavsiye ederim.

muhammedin yaptiklarini yazinca silik yemek

Emin olun bu söylediklerinizden dolayı, aklı başında olan kimse size kızmaz çünkü yazdıklarınızın kuran da bir referansı yani kanıtı yok, uydurulmuş yalanlarla iftiralarin peşinden gidenleri takip ediyorsunuz sadece.
Bu sizin tercihinizdir size kızılmaz, size kanıt gösterilir.
Kuran da tek peygamber diye bir slogan yok, ki bunu herhalde ilk uyduran sizsiniz.
Ticaret kervanlarını yağmalamak hangi ayette yazıyor?
% 20 pay diyerek cımbızladığınız enfal 41.ayeti tam olarak yazarsanız o payın kimler için ayrıldığını anlarsınız.
Sizin o çanak çömlek dediğinize o dönemin insanları tapınıyordu. klayve başında bu durumu küçümsemek kolay tabi, hadi eğer sözünüzün arkasındaysanız, sizin tabirinizle hindistandaki ''buda'' çanak çömleğini gidin kırın bakalım, bizde size akıllı diyelim.
''Herkesin dini kendine'' bu ayeti iyice araştırdınız mı? O ayet kafirun süresinde geçer hitap kafirleredir peki kafir ne demek? Kafir: gerçeğin üstünü kapatan kişiye denir yani bile isteye doğruyu görmezden gelene gerçeği kabul ettiremezsin, onun için onlara sizin dininiz size diye söyle deniliyor.
Kurandan kanıt göstermeden bu tarz söylemleri devam ettirmek gerçekten enterasan.

bir protein kendiliğinden oluşamaz

işte enteresan bir düşünce nasıl olur? diye merak ediyorsanız syme nickli yazarın sorusu buna örnek olur.
Var olmak, var edici ile olur. Var eden, sonradan var olur mu? Var edebilen demek, yaratan sadece o (allah) demektir.
Yazar soru soruyor sonra olamaz deyip kestirip atıyor.
Karanlık hep vardır ama insanoğlu karanlığı ancak ışık olduğunda anlamıştır.
Allah öncesi ve sonrası olmayandır kuranda bunu bildirmiştir, zamanı yaratan bir varlık var diyeceksiniz sonra onu var ettiği zamana hapsedeceksiniz böyle anlamsız bir mantık yürütme akla zarardan başka neye yarar? Onu herhangi bir nesneye benzeterek ihtiyaç duyan bir varlık olarak algılamak yanlıştır çünkü yoktan ve vardan yaratan hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Yaratan yaratılmaya ihtiyaç duyar mı? Siz onu ihtiyaç duyan, aciz olan olarak düşünerek zaten baştan hatalı soru soruyorsunuz.

bir protein kendiliğinden oluşamaz

Güneşin sürekli olarak doğu'dan doğuşu, batı'dan batışı gibi hassas dengeleri tesadüf ile açıklamak mı? Yoksa böyle korunan ve devam eden düzenin ancak var eden tarafından kontrol edilişini düşünmek mi? Şimdi söyleyin bakalım hangisi akıl? Hangisi akletmek.
Neyin trajikomik olduğunu o zaman anlarsınız.

ayasofya daki halı tüyleri kıbleye doğru yatırıldı

Öncelikle belirtmek isterim ki bu davranışın islamla bir ilgisi yok çünkü: yaratıcının bilgi verdiği islamı anlatan kuran'da, böyle bir hareket ile sevap kazanılacağı veya bu tarz uygulama yapılması gerektiği bilgisi yoktur ayrıca islam: allah'ı doğru değerlendirme,idrak etme ve ona ortak edinmeme üzerine bir hareket ediş ve kararlı duruşun adıdır.
Maalesef bu başlıktaki davranış şekilcilikten ibaret bir gösteriş hareketi.
Ayrıca insanlar buna ihtiyaç duyuyor mu? Hayır, öyleyse ihtiyaça yönelik davranış yapılması aklı bir zorunluluktur. Her şeyden önce ekonomik güçlenme bu milletin ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.
kuran: araştırma yapılması yönünde bilgiler verir, yetimlerin haklarının verilmesini söyler, çaresiz kalanlara yardım etmemiz gerektiğini hatırlatır vs...
Şimdi düşünün! yukarıda verdiğim örnekler mi? yoksa gösteriş yapmak mı? islam.
islamda, bilimle ve ilimle uğraşmak vardır. yeter ki! işin içine menfaat karışmasın,makam ve unvan için uydurma davranışlar icat edilmesin.

bir protein kendiliğinden oluşamaz

Bu nasıl bir zeka?
''Yaratıcı'yı kim yarattı?''
Yahu şunu idrak edin artık, yaratıcı yaratılır mı? Yaratılmaya ihtiyaç duyar mı?Adı üstünde yaratıcı: yaratan,var eden,ihtiyaç duymayan... bu kadar basit, sadece mantık.
Adam birde kalkmış diyor ki:''bu soru sorulduğunda açıklayamıyorsunuz.'' Hayır! işte ifade ediyoruz üstelik sade bir anlatımla lâfı dolandırmadan fakat siz anlamak istemiyorsunuz.
Neye inanmak istiyorsanız ona inanın ama önce gerçekten uzunca bir düşünün.
Şekilcilikten uzak, şov peşinde koşarak dinin arkasına sığınmayanlar yaratıcı'yı idrak edebilirler çünkü akıl bu duruma insanı ulaştırır.dikkat edin! din akıl sahiplerine ulaşır, ulaştırılır.

aldatılan kocanın 60 bin lira cezaya çarptırılması

Maalesef ''medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.''

faiz neden haramdır

Yazar diyor ki: '' iktisat okumuş biri için kuran'ı ilahi bir kitap olmadığını anlamaya faiz yasağı tek başına yeterli sebeptir.''
iyi ki bu tarz başlıklar açılıyor böylelikle doğru diye bilinen bir yanlışı daha izah edebiliriz.

Bakara 275. Rum 39. Al-i imran 130. ve nisa 160.161. Ayetleri inceleyin. Göreceksiniz ki ayetlerde geçen kelime riba'dır.
Faiz kelimesi de kuranda geçer tevbe 20. ayet bir örnektir ve kelime anlamı ''kurtuluşa ermek, kazanç'' demektir. Düşünün kurtuluşa ermek yasak kılınmış olabilir mi? Yani gördüğünüz gibi yasak kılınan faiz değil riba'dır. Peki riba nasıl olur? Riba haksız yere alınan ve borcu ödeyecek olana zarardan başka bir getirisi olmayan ekleme'dir. borç olarak alınan ne ise, onun ödenmesi sırasında anlaşma olmadan gecikti diye sürekli bir ekleme olursa işte yasak olan budur. Yoksa kişiler veya kurumlar anlaşarak borç para, altın vs. alıp işletme, vadesinde ödeme, kur farkını verme gibi durumlar riba değildir çünkü alacaklı olan da ödeyecek olanda bir kâr etme amaçlı ve özellikle karşılıklı anlaşarak bir işe kalkışmışlardır. Kâr eder etmez orası bilinemez tabii.

Riba ayetleri ile kuran'ın ilahı bir kaynak olmadığı tezi yanlıştır, islam ve kuran yetersiz filan değildir yeter ki doğru dürüst araştırılsın ve araştıranlara saygı duyulsun, ben isteyene istediği konu da kuran'ın ilahı bir kaynak olduğunu elimden geldiğince anlatmaya çalışırım sadece samimi olunsun.

tecavüzcü imam

Siz merak etmeyin sayın yazar, müslüman, ateist fark gözetilmeden hiçbir vicdan sahibi insan böyle bir davranışı savunmaz.
Mesai saatleri içinde insanlarla ilgilenmeyen devlet dairesi memurları, rüşvet isteyen polisler vs. bakın bu davranışları yapan kişiler demokratik yerlerde yaşıyorlar şimdi bu demokrasinin suçu mu?
Teknolojinin iyi yöne kullanıldığı kadar kötülüğe de kullanılması bilimin suçu mu? Tabi ki de hayır! işte nasıl ki bunlar kişilerin yaptıkları tercihleri ile kendi suçlarıysa bu olayda islamın değil bu kişinin suçudur.
Sapkınlık insanda olur dinde veya allahta değil.
Maalesef tıpkı bu sözde imam gibi müslüman olmakla, müslüman görünenleri ayırt edemeyenler çok.

65 yaşındaki kadının evlatlığıyla evlenmesi

Bu olay normal değil sadece bu cümleyi kurarak bu konuyu daha fazla uzatmayacağım.

Benim asıl değinmek istediğim husus, bu olay üzerinden kuranı, peygamberi, müslümanlığı ( dikkat edin müslümanlığı dedim, müslüman görünmeye çalışanları kastetmiyorum) aşağılamaya çalışanların durumlarını anlatmaktır.

Aklı olanlara soruyorum. Ahzab 37. ayette dahil kuran'ın hangi ayetinde Zeyd'in ölüm bilgisi veriliyor? ''Zeyd peygamberin evlatlığı'' cümlesi hangi ayette geçiyor? ''Muhammed, Zeynep'e göz koydu kocasından ayırdı'' ifadesi hangi ayette?kaldı ki ''zeynep'' ismi ayette yok.
Bu cümleleri söyleyenler ayetleri gösteremezler sadece kendi zannettiklerini anlatırlar ve adil olmak için iyice araştırmayı tercih etmezler.yazar demiş ki:''sözlük sayesinde bir şey daha öğrendik.'' yahu bu öğrendiğini bir araştır ondan sonra paylaş.''evlatlığı ölen muhammed onun eşiyle evlenmişti.''söylemi ayette hatta kuranda bile yok, bir yanlışı takip etmek hangi akla hizmettir, hangi akla sığar.
Evlatlık:aynı evde biyolojik ebeveyni olmadan yetiştirdiğin çocuğa denir.Zeyd böyle biri mi? Hayır!!! ahzab 37. ayette kendi isteği ile boşanmış evli bir adamdan bahsediliyor yani irade sahibi yetişkin biri. Ayrıca Nisa 23. ayette evlenilmemesi gereken kişilerden bilgi veriliyor ve orada evlatlıklarla evlenilmez deniliyor. Ahzab 37. ayet yanlış bir uygulamayı yıkmaya yönelik ayettir. Ahzab 4. ayetten itibaren not alarak 38. ayete kadar kendiniz okuyun göreceksiniz.
Nisa 23: ''Evlatlıklar ile evlenilmez'', nisa 6: '' çocuklarla evlenilmez'' vb... işte kuran, akıl sahipleri için bu konuda böyle bilgilerde veriyor.
Peki insanlar bunları örtbas edip, kendi kuruntuları peşinde neden koşarlar?
Çünkü kibirleri yüzünden gerçeği kabul etmeyi mağlubiyet sayarlar, onarmak yerine bozmayı/bozgunculuğu severler,gösteriş yapmak için marjinal görünürler, hatalarının bir karşılığı olmasın isterler sırf bunun için bile inkarı seçerler vs... Bakın kuranda sadece yanlış yapmayın demiyor yaptığınız yanlıştan vazgeçinde deniliyor. Bütün bunlar akla uygun gelmiyor mu? Kararınızı verecek olanlar sizlersiniz!!!

muhammedin yaptiklarini yazinca silik yemek

kdgfbdhsg
Siz kaynak diye rivayet göstermişsiniz üstelik hadis kabul edenlerin kütübi sittesinden bile değil.

Verdiğiniz ayetlerde ise yaş konusundan bahsedilmiyor talak 4. ayette adet görmeyenler çocuk yaştakiler değil menapoz dönemine giren kadınlardır çünkü nisa 6. ayette küçük kız çocukları ile evlenilmez onların büyümeleri, yetişkin kadın olmaları beklenir; adetten kesilmiş kadınlarda düzensiz adeti olanlar için söyleniyor dikkat edin tereddüt ederseniz deniliyor. bugün bilimde bu durumu aynen bu şekilde açıklıyor. Nur 32. ayete gelince sizin iddia ettiğiniz gibi bir yaş bilgisi ortaya çıkmaz çünkü nisa 6. ayet sizin düşüncenize engel koyar, nur 32. ayette evliliğe teşvik bilgisi veriliyor.

Nisa 6. "Yetim kızları nikah çağına kadar gözetleyin eğer akılları ile servetlerini kavrayacaklarsa o zaman mallarını kendilerine verin. "
Bakın 9 yaşındaki kız nikah çağında değil ve aklı iradeleri olgunlaşmamıştır öyleyse o gösterdiğiniz rivayetler, ayete tezatlar ve uydurmalar. bunlar akıl ile anlaşılmaz mı?

muhammedin yaptiklarini yazinca silik yemek

Mavi huydur bizde nickli arkadaş,sakın sözlerimi yanlış anlama öğrenmek için soruyorum.
Üsluptan da öte bir durum size soracağım, bu konudaki açıklama mı okursanız size neyin komik geldiğini sorabilir miyim? Zira yaptığım açıklama hem düşünmeye hitap ediyor hemde kuran referanslı, yani nedir komik olan dinde?

Hicci nickli arkadaş
Asıl siz ne bekliyorsunuz? sadece hakaret ederek fikrinizi doğru göstermeyi mi? kuranı hz muhammed yazdı derken vahyi (verilen bilgiyi) kabul etmiyorsunuz ve yaratıcı yok diyorsunuz o zaman evrendeki bu hassas dengeleri örneğin; güneşin ve gezegenlerin belli bir yörünge de düzenli şekilde hareket edişini nasıl açıklıyorsunuz?
Bazı ateistler bunların sabit kanunlarla (kütle çekim kuvveti gibi) olduğunu, bununda tesadüfle meydana geldiğini iddia ediyorlar, peki düzenli bir şekilde devam eden tesadüf olur mu? Sundukları argüman akla hitap ediyor mu?
Suçlamayın araştırın.

muhammedin yaptiklarini yazinca silik yemek

Ayette peygamber "karını boşama, yanında tut" diyor bunlar üvey oğlunun karısına göz koydu diye tercüme ediyorlar. Üstelik ayetteki kişi üvey oğlu değil, ayette o kişiden şu şekilde bahsediliyor: "senin de ikramda bulunduğun kimseye" ayrıca o kişi karısından kendi isteği ile boşanıyor.
Bir ayeti alıyorlar, kelimeleri üzerinde oynama yapıyorlar sonra uydurulmuş hadisleri ve rivayetleri, oynama yaptıkları ayete dahil ediyorlar sonra da diyorlar ki bu nasıl bir din? E sen tahrif ettin, hiç adaletli oldum mu diye sordun mu kendine?

Kaynak olarak kuranı alacaksanız, "9 yaşında bir kızla evlendi" bilgisi ve ifadesi kuranda yoktur. Eğer hadisleri kaynak olarak alırsanız, o zaman bu hadis bilgisidir diye vurgulayın çünkü hadis rivayetleri ayet değildir ve peygamberden 100 küsür sene sonra üretilmiştir oysa ayetler peygamber hayatta iken bildirilmiştir bu sebeple rivayetlerde uydurma bilgiler verilmiştir. hadis rivayeti ile ayet tezat oluşturursa işte bu da hadisin uydurma olduğuna kanıttır bunu da tahrif için yaptıkları belli, çıkarın olduğu yerde tahrifat olur. Örneğin: hristiyan protestanlar, katolik uygulamaları şiddetle dışlar çünkü katolikler kilise kurallarını incil ile eş değer olarak görürler.işte bu da onlar için sonradan dahil edilen bir uydurmadır.

Bu konu defalarca izah edildiği halde ateistler ısrarla kabul etmemeyi ve inadına peygambere iftiraya devam etmeyi tercih ediyorlar buna yapacak bir şey yok, herkes kendinden sorumludur ama eğer dürüst ve adil bir insan olmayı hedef ediniyorsanız her şeyden önce iftiralarla uğraşmayın, iyice araştırın ve her kaynağı delil olarak almayın.

türkiye de islam dininin bitme nedenleri

insanları para için kullanan tarikatlar,cemaatlar ve rant peşinde koşanlar kesinlikle bozulmaya sebeptir.ancak asıl vahim olan, bu tarz davranışlarda olanları savunma tutumuna girmek veya onları bozguncu olarak kabul etmemek ya da herkesi bozguncu ilan etmek.
Gelecekte de daha farklı nedenler olabilir.çünkü menfaat düşkünü insanın olduğu yerde bozulma daima olur.
Bu başlıkta benim asıl değinmek istediğim nedenler değil bu tip durumlara karşı önerilerdir.mesela kuranda fal, büyü ile insanları aldatmayın uyarısı varken, birtakım menfaat peşinde koşanlar dini kullanarak insanları sömürüyorlar,sömürülen kişi olmayın lütfen sizlerde araştırın.herkesi dinleyin ama kararı kendiniz verin başkalarının sizin yerinize karar almasına izin vermeyin.
Bir arkadaş kuranda tutarsızlık var demiş acaba yeterince araştırmış mı? Ben defalarca araştırdım,tutarsızlık var dediği konu neymiş paylaşsın lütfen.ateist kesimin öne sürdüğü konulara,20 küsür yılını emek vererek çalışma yapmış kişiler cevap vermişlerdir,bende paylaşabilirim.
Başka bir arkadaş da atatürk için "ulu önder". demiş bakın ululuk bir sıfattır hiçbir şeye ihtiyaç duymayana söylenir.dolayısıyla ululuk ancak yaratıcı'ya atfedilir.
Hz.muhammed'e de atatürk'e de ulu denemez.çünkü onlar insandır ihtiyaç duyarlar ve ölürler.atatürk bu ülke için çok önemli işler yapmıştır saygı duyulur ama o kadar.kuranı türkçeye çevirtmek, kuranda bir eksiklik ya da tutarsızlık oluşturmamıştır. Kurandaki bir konuyu anlamak için iyi araştırmalısınız, türkçe ve arapça grameri öğrenmeli, kelimelerin anlam çeşitliliğini bilmelisiniz.örneğin türkçe de çoğul 2'den başlarken arapça da 3'ten başlar. Nasıl ki türkçe de "yüz" veya "hayır" kelimelerinin anlam çeşitliliği varsa arapça'ta da buna benzer kelimeler var her dilde böyle farklılıklar vardır bu tür farkları bilmeniz ve ona göre yargı oluşturmanız gerekir.

israf haramdır deyip israfın dibine vuranlar

Müslüman olmak ile müslüman görünmek arasındaki fark!

kuran değiştirilmemiştir çünkü kuran da yazıyor

Bu fikir içinde başlıktaki 2. yazımda cevap vermiştim. Maalesef yazılar uzun olunca okunmadan yorum yapılıyor amacım tekrar tekrar belirtmek.bakın din olgusu akıl ile ilgilidir örneğin bir kediye din anlatılmaz, aklı gelişmiş olana hitap edilir.kuranda da aklın önemine bir çok ayette vurgu yapılır.
Siz incil ve tevratta da referans var diyorsunuz.peki bakalım dediğiniz gibi mi?
tevratta;
''gök ve yer bütün öğeleriyle tamamlandı. yedinci güne gelindiğinde tanrı yapmakta olduğu işi bitirdi. yaptığı işten o gün dinlendi. yedinci günü kutsadı.'' (yaratılış 2/2-3)
düşünün dinlenen bir yaratıcı olur mu? yaratan dinlenmeye ihtiyaç duyar mı? Dinlenmeyi yaratan o zaten.
incilde;
''babamız tanrı'dan ve rab isa mesih'ten sizlere lütuf ve esenlik olsun.'' (2. korintliler 1-2)
incile göre hz. isa tanrıdır dikkat edin rab isa vurgusu var ve bir kadın tarafından doğrulmuştur. peki yaratan, yarattığı bir varlıktan meydana gelir mi? yemek yemeye,uyumaya ihtiyaç duyar mı?
Dediğiniz gibi referans var ama akla ve özellikle de yaratıcının sıfatlarını uygun değil.
Akıl ile anlaşılıyor ki incil ve tevratta tahrif var, bu yüzden başlığı açan arkadaşın iddiası gibi bir durum yok, kuranın değiştirilmemesine akılda referans olarak verilir. sadece ayetin kendisini referans gösteren konu hakkında eksik bilgi sahibi olabilir. Konu ne ise iyi araştırılmalı ve o konu ile ilgili bütün ayetlerle diğer argümanlar ayrıntılı incelenmelidir.

kuran değiştirilmemiştir çünkü kuran da yazıyor

Bu başlığa ilk yazımda da belirtmiştim belli ki okunmadan yorum yapılıyor sorun değil tekrar izah ederim yeterli anlaşılsın.
- ''andolsun tûr’a , satır satır yazılmış kitab’a, yayılmış ince deri/sayfa üzerine.'' (tur 1.2.3.)

- ''hayır, o ayetler bir mesajdırlar. isteyen onları idrak eder. onlar, değerli sayfalardadır. yüksek ve temiz sayfalarda.'' (abese 11.12.13.14.)

Bak bakalım kuran ayetlerine, kitap halindeymiş değil mi?
Yok ebubekir zamanı yok osman zamanı bu sözler kuran referansli değil ama ben size doğrudan kurandan referans veriyorum, aklını kullanan konuyu çok net bir sekilde ayetten anlar.kuran hz. Muhammed ile insanlara ulaşmıştır peygamberlik amacı da budur zaten, ayrıca aslolan kuranda verilen mesajdır.
Kuranın kendisine itibar etmeyen birisinin, kuran döneminde yaşayan ebubekir'in günümüzdeki sözüne itibar etmesi de çok enterasan bir durum.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.