bugün

entry'ler (91)

közlenmiş turşulanmış kırmızı biber

afiyetle yenilesi. o zeytin yagi, sarimsak ve biberin ortak tadini lop lop yemek kadar guzeli yok. tereyagli yumurta, tavuk pilav basta olmak uzere kahvaltida bile oneririm. canim cekti pezevenkler!

sogukta kalinca usuyen penguen

patikliyse usumez.

ali ağaoğlu sözlük yazarı olsa alacağı nick

para para para.

dabbe zehri cin

arada salonca kahkaha ve çığlıkattığımız iyi korkutan ama ikinci yarısından itibaren gerilim filmine dönüşen bir karacadağ filmidir.

geçmişteki acılara gülümseyerek bakmak

geçiyor çünkü. hayat devam ediyor ve sen yakalamak zorunda kalıyorsun. yeni ve daha kötü acılarla karşılaşınca geçmiştekine gülüyorsun, geçiyorsun.

yeni alınan ayakkabıyı evde giymek

çocukluktan beri süregelen ve hala yaptığım ve devam ettireceğim yüce eylem. ayrıca ayakkabının rahatlığını test etmenin en iyi yoludur.

5 mayıs 2013

yanaklarımdan patır patır dökülen yaşlarla karşıladım. çok duygusalım sözlük.

kulaklığın boyuna dolanması

uyurken dolandığında, uykunun bir vakti hık diye götürmesi muhtemel durum.

lahmacun yiyenlerin köylü ve kıro olması

madem bu doğru, bir de bir lahmacuna 50 türk lirası verenler var. onlar baya ağır köylüler demek ki.

insanın hiç kimseye aşık olmadığı muhteşem dönem

''bu şarkıyı kimi düşünerek dinlesem lan?'' diye düşünülen, ama bir türlü uğruna şarkı bile dinleyecek bir kişinin olmadığı ve insanın belli bir zamana kadar ''böyle iyiymiş yahu.'' dediği o fevkalade dönemdir. herkese tavsiyemdir.

kitap ayracı olarak kullanılan şeyler

nilüfer turizm yolcu bileti.

sözlük yazarlarının şu an ihtiyacı olan şeyler

1 haftalık sınav soruları. başka bir şey istersem namerdim.

ders çalışamamak

son 60 saattir ugrasiyorum. sadece 30 saat bu eylemi yapsaydim su anda butun dersleri bitirmis, yuzlerce tekrar yapmistim. ama olmuyor olduramiyorum, kacinci kahve bilmiyorum. (bkz: zeki ama calismiyor)

iktidarın çalıştığını yapılan yoldan anlayan insan

dünyanın en zeki insanı.

nazım

can dündar 'ın 2005 yılında çıkan, nazım hikmet 'in 1950 'den sonraki hayatını anlattığı, belgeseli de olan kitaptır. nazım hikmet 'in bugüne kadar pek bilinmeyen fotoğraflarını içeren kitapta o dönemlerde yanında bulunan kişilerle yapılmış röportajlar da bulunmakta. kütüphanede gördüğüm gibi kaptığım bu kitabı soluksuz okuyup bitirmemek elde değil. her zaman okuduğum nazım şiirleri anılarla birleşince tüylerim kat be kat ürperdi. nazım hikmet vakfının öncülüğünde dündar 'a tarık akan ve kıymet coşkun 'un yardımlarının yanı sıra, belgeselin müzikleri fazıl say 'a, şiirlerin seslendirilmesi ise genco erkal 'a aittir.
--spoiler--

1953 'ün nisan ayında birgün ansızın nazım 'ın kalbi durdu.
hep korktuğu enfarktüs, onu peredelkino 'da, evde yakalamıştı.
bereket, yanında doktor galina vardı.
galina nazım 'ın hayatını kurtarmıştı. ama eski hayatına da son vermişti.
artık içki, sigara, kadın yoktu. düzenli yaşayacak, heyecanlanmayacak, üzülmeyecek, sevinmeyecekti.
işte o zaman yolun sonuna geldiğinde, kurtuluşu göremeden öleceğine inanmaya başladı.
.ve Vasiyetini yazı.

--spoiler--

(#3283525)

çocukluk aşkı

yeşil ya da mavi gözlüydü tam hatırlayamıyorum. sarı saçlı tatlı mı tatlı bir veletti kendisi. birlikte bisiklet sürerdik, oyun oynardık masum masum. bir anda taşınıp, gittiler. çok üzülmüştüm. günlüğüme yazdığım ilk aşkımdın be anıl, nerelerdesin, kiminlesin şimdi kim bilir?

çocukken

çocukken, insan daha bir salak oluyor. dünyayı bilmemezlikten gelen bir salaklık. çocukken, ben merkezli olmanın en güzel zamanlarını yaşıyor aslında her insan.

gecenin sözü

çok pişmanım anacığım, çok pişmanım!

gecenin tek cümlelik özeti

vizelere çalışacaktık biz en son.

çıldırmıcam

biraz lustral, biraz da damla. antidepresanla kol kola. kış kış cinler yallah! kısmıyla kendimi kaybettiğim, harikulade bir büyük ev ablukada şarkısı. ayrıca neden bu kadar kısa diye düşünmekten kendimi alamıyorum.