bugün

entry'ler (2515)

niyet

insanların yaptığı hareketleri, aldığı kararları, benimsediği tutumları değerlendirmek için esas ölçüt olması farzdır. bir insan davranışıyla harika bir şeye sebep olabilir ancak bu onun harika niyetlere sahip olduğunu göstermez. bazı insanlar hem fesat hem aptaldır dolayısıyla çok kötü niyetlerle istem dışı güzel sonuçlara yol açabilirler.

aşkım yalvarırım beni bırakma diye ağlayan erkek

bunun bir de reddedilince "sende hiç vicdan kalmamış." benzeri cümlelerle kendini düşüren versiyonu vardır. yapmayın arkadaşlar, lütfen. eğer bir kadın duygu sömürüsü yaptığınız için sizi kabul ediyorsa zaten kendisi kalitesizdir. siz duygu sömürüsü yapan taraf olarak zaten doğuştan kalitesizsiniz. iki kalitesizden ne çıkar düşünün. iki kalitesiz bir araya geliyorsanız da lütfen üremeyin, bizimki de can. dünyanın da bir kapasitesi var.

hizbullah

iran'ın ortadoğu'daki komşu ülkeleri, avrupa ve abd tarafından tehdit olarak görülmesinin sebeplerinden biri olan terör örgütü. lübnan'da ortaya çıkmasına rağmen en çok iran tarafından desteklenmektedir. zira iran'ın temel dış politika hedefi şiilik temelli islami rejimi çevresindeki ülkelere yayıp sonra da bu rejim birliğinin lideri olmaktır. hizbullah ise bunu başarması yolunda kullandığı aygıtlardan biridir. zira lübnan'daki hizbullah bir şii oluşumudur.

şile

istanbul'un deprem dolayısıyla daha dağlık ve sağlam bölgelere doğru taşınması durumunda civarına bolca toplu konut inşa edilmesi planlanan memleketim. deprem canımı acıtıyor da güzelim ciğerlerini sökecekler istanbul'un o da ayrı koyuyor açıkçası. çok orman gidecek.

dünya düz ve ortası deliktir

deliğin boyutları kimden korkulması gerektiğini belirleyecek kadar kaderseldir. delik küçükse yine iyi japonlar çok kalabalık değiller. büyükse çok büyük sıkıntı, işin ucunda bütün afrika var. üstüne afro-amerikanları da eklersek sıçarız. öyle önermeye böyle entry.

beyaz tenli olmanın dezavantajı

yaz aylarında uzun uzadıya güneşlenememek.

ruj sürmeden sokağa çıkınca hasta zannedilmek.

çıkan en ufacık bir sivilcenin hemen kendini belli etmesi.

1993 yılından hatırda kalanlar

doğduğum sene oluşundan mütevellit anlatılanlardan hatrımda kalanlar mevcuttur. doğduğum an annemin tansiyonu yükseldiği için yoğun bakıma kaldırılmış ve ben bütün geceyi açlıktan ağlayarak, annem yanımda olmadan geçirmişim. resmen ağır travma. ben hatırlamasam da bilinçaltım hatırlıyor zira. doğum esnasında dahi travma geçirebiliyor olduğumuzdan, ben hayatımın sonraki 28-30 senesini sevdiklerimi kaybetme korkusuyla geçirdim.

faiz

iki çeşittir. biri islam dinine göre haram olan "riba" cinsinden faizdir. bu tip faiz, alacaklının kısa süreliğine borç verdiği paraya aylık faiz işleterek parayı geri alırken yüksek miktarda fazlalığıyla geriye alması olayıdır. ikinci tip faizin ise kur'an-ı kerim'de bahsedilen riba tipi faizle pek alakası bulunmamaktadır. zira bu tip faizde siz bankaya bir para yatırırsınız, banka sizin paranızı başka insanlara kredi vs. verirken kaynak olarak kullandığı için karşılığında size paranızın "kirasını" öder. mantıken ev alıp kira geliri elde etmekten hiçbir farkı yoktur. iki faiz arasındaki ayrımı yapmak bir müslümanın ruhsal ve ekonomik sıhhati için oldukça önemlidir.

edit: ayrıca birinden borç alıp beş sene ödemeyip faiziyle ödemesi talep edilen insan da boşuna "faiz haram ama." diye ağlamamalı. zira faiz dediğiniz şey, enflasyonu olmayan para biriminde haramdır. hatta bırakın faizin bu durumda haram olmasını, beş sene önce bir ev parasını yediğiniz insana gelip beş sene içerisinde kuş kadar kalmış parayı aynı miktarda ödemek bildiğiniz hırsızlıktır.

mansur yavaş

eğer adı altılı masa tarafından ilan edilirse net bir şekilde akp seçimi iptal etmek için her türden yolu yöntemi deneyecektir. ancak bu kadar gergin bir ortamda, statlarda taraftarlar dahi maç için değil hükümet için slogan atmaya başlamışken, eğer seçim iptal olursa ülkede halk hareketi sokaklara taşacak ve bu defa insanları ne polis ne de asker tutamayacak. daha doğrusu tutmayacak.

zina neden kötü sorunsalı

zührevi hastalıklar sanırım gayet yeterli bir gerekçedir.

öyle "ihtiyaç neticede ama." deyip deyip her önüne gelenin koynuna girilmez.

olayın enerji alanını kirletme tarafına hiç girmiyorum.

uyuyamamak

uyumayı içine sindirememekle ilgili durumdur.

iran ın israil tarafından vurulması

ortadoğu'da sıradan bir günden sıradan bir olaydır.

panslavizm

ukrayna'daki savaşın en temel sebebi.

z kuşağı jargonu

anlamak istemediğim jargondur. nasıl itici anlatamam. şöyle düşünün, halis mulis türk milliyetçisi bir insan olarak türkiye'de canlı yayında konuşulan kürtçe bile tüylerimi bu derece diken diken edemiyor.

kendinden güzel kız gören kız tepkisi

maşallah.

not: gördüğüm kadınları kendimle kıyaslamak yerine kendi içerisinde değerlendirdiğim için kişinin benden daha güzel olması değil gözüme güzel geliyor olması bu tepkiyi vermem için yeterlidir. hatta bazen nazarım değecek diye korkarım.

ha tabi çoğu hemcinsimde gözlemlediğim tepki bu kadar iyi niyetli olmuyor. genelde gözlerini kızın ayak ucundan saçının son teline kadar bir aşağı bir yukarı gezdirmek suretiyle kusur arama seansını takip eden kusur bulamama durumunda beyaza kesen bir suratta nefretten yanan bir çift göz ve o gözlerin altında kemirilen dudaklarla kız ortamdan uzaklaşana dek sapık gibi kızı kesmekle belirti verenler de oluyor. özgüven eksikliğinde klinik seviyeye ulaşanlarda sözlü saldırıya da rastlanmaktadır. bukleli kabarık saçlı bir kıza "leğen kafalı!" diye çemkirdikten birkaç ay sonra maşayla saçını yakan da tanıyorum; aynı kıza "yılan gözlü!" dedikten birkaç ay sonra gözünde lensle dolaşmaya başlayanını da. kendisinden 25 cm daha uzun diye karşısındaki kıza "ayı fizikli, kazulet!" diye saldıranı da gördüm mesela.

çin

modern ipek yolu projesinin hakkını verebildiği takdirde ki -türkistan coğrafyasındaki birçok ülkeyi bu uğurda kendisine karşı borçlandırmıştır.- rusya'nın avrasyacılık ideallerini bozkır düzleminde büküp atabilecek tek güç kutbudur. ancak ben kuşak-yol projesini desteklemiyorum zira türk devletlerine refahtan çok ziyan getireceğini düşünüyorum. kaldı ki bu projenin çin tarafından rahatça yürütülebilme ihtimalini de düşük görüyorum zira çin henüz avrupa birliği ve abd ile rekabet edebilecek kadar güçlü değil. önce rusya'yı mat etmesi lazım onu da doğu türkistan meselesi dolayısıyla pek göze alabileceğini sanmam. zira şangay işbirliği örgütü dağılırsa- ki rusya şangay işbirliği örgütü'nün ağır topudur.- çin doğu türkistan konusunda türk devletlerini mümkün değil susturamaz.

eski sevgili unutulur mu

unutmak ile kabullenmek arasındaki ince çizgiyi atlayanların olumlu yanıt verdiği bir soru cümlesi. unutmak diye bir şey yoktur. insan beyni hiçbir şeyi unutmaz, sadece uzun süre kullanmadığınız bütün bilgileri arşivler. eğer unutmak diye bir şey mümkün olsaydı ayrıldıktan beş sene sonra beni mahallemdeki bir köşe başında tesadüfen gören eski sevgilim yolun ortasında gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalmazdı. hadi kaldı diyelim, yüzündeki cerrahi maske yüzünden onu tanıyamayıp yanından geçip gittikten aylar sonra evlendiğini öğrenmezdim. sanırım ben kendisinin gözlerini biraz fazla arşivlemişim ki bakışından da tanıyamadım adamı. sonradan düştü jetonum. iyi ki de tanıyamadım, belki de bu sayede bir yuvası olmuştur hahah...

tez yazmak

bazen yazamadığınız için değil yazarken ne kadar kapsamlı bir konu seçtiğinizi farkedip sadede gelmeye zamanınız yetmediği için okulun uzamasına sebep olan bir aktivitedir. tez hiçbir işe yaramasa bile size araştırma yapma ve yazıya dökebilme adabı, analiz etme yeteneği ve en önemlisi hırsızlık, yolsuzluk, yalan gibi şeylerin ne kadar büyük meseleler olduğunu öğretir. ben kendi emeğiyle samimi bir şekilde oturup tez yazarak diploma alan bir akademisyenin kasten intihale başvurabileceğini düşünmüyorum. ben emek harcayarak tez yazan bir insanın hayatı boyunca bir başkasının hakkını kasten yiyebileceğini de düşünmüyorum. zira emeğin ve hakkın anlamını yalnızca emek verip hak eden bilir.

benden hayır gelmez diyen kız

eğer takıntı yapıp fazla darlamadıysanız kalbinizi kırmadan reddetmek için boku kendisine atıyordur. yok eğer takıntı yapıp zorla hayatında kalmaya çalışıyorsanız siktir etmediğine dua edin.

sözlük kavgalarına mısırla yanaşan yazar

formunu koruyan kızlardır.