1. 1.
  Rusya 'nın bütün slav topluluklarını, yabancı egemenliğinden özellikle osmanlı yönetiminden kurtarmak için uyguladığı politikaya verilen isimdir.
  #141903 :)
 2. 2.
  doğrusu panslavizmdir..
  #228725 :)
 3. 3.
  doğu avrupa ile orta avrupa'nın orta kesimindeki çeşitli slav halkları arasında ortak kültürel ve siyasal hedefler doğrultusunda birlik sağlamaya yönelik çalışmadır..ruslar sıcak denizlere inme politikasının bir parçası olarak bu oluşumu kurmaya çalışmışlardır..
  #228846 :)
 4. 4.
  Orta ve Doğu Avrupa'da yaşayan Slavlar'ın ortak etnik geçmişinin kabul edilmesi ve bu slavlar arasında kültürel ve siyasi birlik sağlanmasını amaçlayan hareket. Bu hareket ilk defa 19. yüzyılda ortaya çıktı. Hareket, Batı ve Güney Slav entellektüel, bilimadamları ve şairler arasında ortaya çıktı. Bunlar ilk olarak, Slav halkının şarkılarını, folklörünü ve köylü lehçelerini inceleyerek, aradaki benzerlikleri göstererek, Slav birliği anlayışını geliştirmeye çalışıyorlardı. Prag kenti, Slav tarihinin araştırıldığı bir yer olduğu için, Pan-Slavizmin merkezi oldu.

  Avusturya-Macaristan ihtilaller ile sarsıldığı sırada, 1848 yılında Prag'da bir Slav kongresi toplandı. Amaçları, Avusturya'nın merkezi monarşik yönetimine son verip, eşit halklardan oluşan bir federasyonun kurulmasını sağlamaktı. Bunun üzerine Pan-Slav hareketi 1860'larda Rusya'da yaygınlaştı. Rusya o zaman, Habsburg ve Osmanlı yönetiminden, Slavların tek kurtarıcısı olarak görülüyordu. Rus Pan-Slavistleri, hareketin kurumsal temelini değiştirerek, Slavofil anlayışı savundular. Buna göre, Batı Avrupa manevi ve kültürel açıdan iflas etmiştir ve Rusya'nın tarihsel misyonun, siyasal egemenlik kurarak Avrupa'yı gençleştirmek ve Rusya egemenliğinde bir Slav konferasyonu kurmaktır.

  Rus yönetimi bu görüşü resmen desteklememesine rağmen, istanbul ve Belgrad'ta bulunan Rus elçileri, Pan-Slavizmi ateşli bir biçimde savunarak, Rusya ve Sırbistan'ı Osmanlı Devleti'ne karşı savaşan sokmayı başardılar. (1876-1878)

  20. yüzyılın başlarında, Pan-Slav hareketini yeniden canlandırmak için ciddi girişimlerde bulunuldu. Fakat Slav halkları arasındaki gelişmeler bunu engelledi. 20. yüzyılın ikinci yarısında değişik gelişmelerin ortaya çıkması, özellikle 1991 yılında Yugoslavya'da savaş başlaması bazı Slav liderlerini yeni bir savaşa yöneltti. Sözgelimi, Sırbistan Devlet Başkanı Miloseviç Yunanistan ile işbirliğine gidip, diğer Balkan ülkelerinin de katılacağı bir "Ortodoks Birliğinin kurulmasını önermiştir.
  #514024 :)
 5. 5.
  slav milliyetçiliğidir.
  #1838806 :)
 6. 6.
  Panslavizm rusya'nın, özellikle çarlık döneminde uyguladığı slav ırkından olanları kendi hakimiyeti altında bir devlet halinde toplama siyaseti.başarılı da olmuşlardır.
  #2038790 :)
 7. 7.
  Tarih hocamızın deli petronun idelleri gibi yüzeysel bi tanımlamayla basitçe anlattığı ve her ders bize sorduğu sorulardan bi tanesi.
  hoca:Neydi Tarih boyunca Rusların idealleri oğlum?
  öğrenci:eeeeeee.Bir sıcak denizlere inmek
  iki panslavizm akımıyla bizi BÖLMEK.
  Arkadan devrimci bi öğrenci atlar"ama hocam rusyada devrim olunca bu idealleri değişti.
  Hoca:DEĞiŞMEZ OĞLUM.Rusların amacı hep aynı sıcak denizlere inmek ve panslavizm akımıyla bizi bölmek.
  #2038983 :)
 8. 8.
  Panslavizm, Rusya`nın, özellikle Çarlık döneminde uyguladığı, Slav ırkından olanları kendi hakimiyeti altında bir devlet halinde toplama siyasetidir. ilk kez 1826 yılında J.Herkel tarafından kullanıldı.
  #4624169 :)
 9. 9.
  Slav soyundan gelen tüm halkların bağımsızlığını ve tek bir devlet çatısı altında yaşamasını hedefleyen ve Osmanlı Devleti' nin son döneminde Rusya tarafından uygulamaya sokulan düşünce akımı.
  #4805025 :)
 10. 10.
  her ne kadar yanlış olsa da panislavizm versiyonu daha çok kullanılır.
  #4805038 :)
 11. 11.
  çoğu hocanın dili dönmediği, ya da daha kolay geldiği için "panislavizm" şeklinde telaffuz ettikleri; slavların birleşip voltran oluşturma politikası.

  pan = birleştirmek
  slav = bildiğin biz. ben. hahayt. rus, leh, slovenyalı, slovakyalı, hırvat falan.
  izm = bu da bildiğin, moda olan izm. slavizm, slav politikası gibi birşey oluyor; sen çıkar artık.

  böyle birşey.
  #4822991 :)
 12. 12.
  Slav halklarını birleştirmeyi amaçlayan doktrin.
  Uzun yıllar Osmanlı ve Avusturya egemenliği altında yaşayan Slavlar (1789 Fransız devriminden sonra) Osmanlı hakimiyetinden kurtularak, bir araya gelmek fikrini savunmaya başladılar. Bu yolda ilk düşünceler, Safarik Havlicek, filolog Dobrovsky ve Jan Kollar tarafından ortaya atıldı; Çekler, Slovaklar arasında geniş yankılar uyandırdı.
  Panslavizm düşüncesi birbirinden ayrı iki fikre dayanır.
  1-Yabancı bir devletin hakimiyeti altında bulunan Slav topluluklarını bağımsızlığa kavuşturmak
  2-Çarların dış siyasetine elverişli bir ortam yaratacak propagandayı sürdürebilmek.
  #4967860 :)
 13. 13.
  (#15169682)
  #15169704 :)
 14. 14.
  herkesin ameriga, emperyalistler diye altından helalara sıçan, torunun kankasını bile dolar milyarderi yapan, bu kadar petrol kaynaklarına rağmen halkını sefalet içinde yöneten, kendi vatandaşını bombalayan, halepçe, humus, hula, bingazi, tunus, yemen katliamlarının müsebbibi diktatörlere öz babası gibi sahip çıkmasından dolayı göremediği ve bu kör ahmaklar yüzünden putin denen vicdansızın üstün gayretleriyle tehlikeli bir şekilde büyüyen ideoloji. bu tükürdüğümün ortadoğusunda herkesin hesabı var. o iyi bu kötü diye birşey yok. esad param yok aga size olan borçlarımı erteleyelim dese ilk önce putin esad'ı yok eder. panislavizmi reddeden ve biz kendi başımıza bir güç olayacağız diyen polonya cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin sibirya semalarında düşen uçağına kimse ağzını açıp birşey dedi mi? yine rusya'nın güdümünden çıkmak için mücadele eden ukrayna devlet başkanı viktor yushchenko'nun kısa sürede yüzünün tanınamayacak hale gelmesinden sonra zehirlendiği anlaşılınca (kendisi de aynı isimi işaret etti) birkaç cılız ses dışında bunun hesabını soran oldu mu? bize sığınmış çeçen liderleri bile kaldıkları otelin önünde vuranlar kim? varsa yoksa amerika, illuminati amk. burnumuzun dibinde dünyanın ve bizim başımıza büyük bir bela semirdikçe, büyüyor. biz bu katilleri el üstünde tutuyoruz. bolşevik devrimi bu yavşakların önünü kesmeseydi neler olacağını bildiğinizi bildiğimden o kısıma girmiyorum bile.
  #16019776 :)
 15. 15.
  rusların karıları kızları heba etmeyelim diyerekten bütün slavları bir araya toplayıp daha fazla renkli gözlü sarışın kızları esmer türklerle karıştırmayalım diyerekten uyguladığı politika.
  #18973314 :)
 16. 16.
  türklerin geçmişte yıkmaya çalıştığı fakat şimdi türk gençliğinin türk kızlarından medet bulamayıp tekrardan canlandırmaya çalıştığı abazan akımdır.
  #18973493 :)
 17. 17.
  osmanlı'nın dağılmasındaki nedenlerdendir.
  #19699292 :)
 18. 18.
  Ortodoks ve Slav irkindan olan balkan uluslarinin Rusya egemenligi altinda birlestirilmesini hedef alan Rusya tarafindan gelistirilen siyasi bir akimdir.
  #22015029 :)
 19. 19.
  slav ırkını birleştirme fikridir.
  #22015139 :)
 20. 20.
  turan fikrinin rus versiyonu.
  #23411472 :)
 21. 21.
  Tarihin en dönek milleti rusların komünist rejim kurmadan önce uyguladıkları politika.
  #23411561 :)
 22. 22.
  rusyanın slav ırkını birleştirme idealidir.
  #23530708 :)
 23. 23.
  (bkz: pan arabizm)
  (bkz: turancılık)
  #26777373 :)
 24. 24.
  ters tepmiş politika rus ve ukraynalıların kanlı bıçaklı olmasından da anlaşılmaktadır.
  #28450150 :)
 25. 25.
  Slav emperyalizmi.
  3 sene önce yazdığımız entry'ye edit yapmama sebebimiz panslavizmin slav birliği temasından çıkıp, tamamen global emperyalist politikalara evrilmesidir. Rus subayları an itibariyle Suriye'de görülmeye başlanmıştır. Yeni bir askeri üs kuruluyor. Bu üs bizim incirlik ne işe yaşıyorsa aynı işlevi ruslar için görecek. Yine havaalanları genişletme çalışmaları tamamlanıyor. Askeri yığınak son sürat iran aktarmalı şekilde sürüyor. Velhasıl gösteri şimdi başlıyor. Biz paralel,pkk,akp,mhp,chp adlarında hepsi de tc vatandaşlarının kontrolünde olan yapıların birbirini yiyerek ülkeyi tüketmesini izliyoruz.
  edit: birbirlerini yiyorlar yanlış bir ifade oldu. Bizi yiyorlar.
  #29386801 :)