entry'ler (21)

şarkılardan akılda kalan cümleler

Sakın soru sorma bilemem
Artık bir cevap yok aklımda
Tüm büyük yangınlarda
Yaktım yaktım (Erdem Yener)

1 mart 2008 şebnem ferah ankara konseri

"içimde bir ateş yanıyor,bedenim dar gelir oldu" sözleriyle yazıma başlayıp,"oysa düşlerim başkaydı.Birden bire yarım kaldı" sözleriyle yazımı bitirmek istediğim başlık.

aciyagulmek

Şahrud'un türkü kıvamındaki şarkısı...

octavia sperati

Grup elemanlarının hepsinin bayan olduğu norveçli grup.Grace Submerged albümündeki şarkılar;(dead end poem sevilesi bi şarkıdır)

"Guilty Am I"
"Moonlit"
"Going North"
"Don't Believe A Word"
"...And Then The World Froze"
"The Final Rest"
"Deprivation"
"Provenance Of Hate"
"Dead End Poem"
"Submerged"

koko

japoncada "burası" anlamına gelen kelime..

japonca

4 alfabeden oluşan(hiragana,katakana,kanji,romaji),cümle yapısı türkçeninkiyle aynı olan,ingilizce sevmeyen arkadaşlara tercih edebileceğim tapılası dil...

gözyaşlarım

'Gözyaşlarım'ızın tadı aynı..Şebnem ferah'ın kelimeler yetse albümünden bir parça ismidir.dinlenildiğinde insanın içindeki eşitlik,öz eleştiri,yaşama sevinci vs. duygularını artırıcı etki yapar.
"derdimiz,yaramız,acılarımız farklı olabilir...(ama)göz yaşlarımızın tadı aynı!" dır.

sonsuz aşk

"hiçbir şey imkansız değildir" diyenlerin duyup da dumur oldukları sözcük grubu...

fuzuli

Aşağıdaki gazeliyle beni benden alan ulvi insandır

Beni candan usandırdı cefâdan yâr usanmaz mı
Felekler yandı âhımdan murâdım şem'i yanmaz mı

Kamu bîmârına cânân deva-yı derd eder ihsan
Niçün kılmaz bana derman beni bîmar sanmaz mı?

şeb-i hicran yanar cânım döker kan çeşm-i giryânım
Uyadır halkı efgânım gara bahtım uyanmaz mı

Gûl-i ruhsârına karşu gözümden kanlu akar su
Habîbim fasl-ı güldür bu akar sular bulanmaz mı

Gâmım pinhan dutardım ben dedîler yâre kıl rûşen
Desem ol bî-vefâ bilmen inanır mı inanmaz mı

Değildim ben sana mâil sen ettin aklımı zâil
Bana ta'n eyleyen gâfil seni görgeç utanmaz mı

Fuzûlî rind-i şeydâdır hemîşe halka rüsvâdır
Sorun kim bu ne sevdâdır bu sevdâdan usanmaz mı

edwin porter

Kuşkusuz ilk kameramanların en önemlilerinden birisi Edison'un teknisyenlerinden olan Edwin S. Porter'dı.Yaptığı filmlerle çeşitli çekim tarzlarının oluşmasına büyük katkıda bulundu.1903 tarihli Büyük Tren Soygunu isimli filminde oyuncuları sahnede derinlemesine yerleştirerek farklı bir şey yaptı.Gerçekten de o zamana kadar çekilen filmlerde oyuncuların hareketi yatay düzlemde soldan sağa ya da sağdan sola olacak şekilde düzenleniyordu.Fakat Porter filminde bir atlıyı arka plandan ön plana koşturarak derinlik hissi yarattı.Bir soyguncunun silahını kameraya doğrultup ateşlemesini yakın planda gösterdi.Filmi elle kırmızıya boyayarak silah patlaması efekti verdi yaptı.
Porter aynı zamanda suni ışığı yaratıcı bir şekilde kullanan ilk kameramanlardan birisi idi.The Seven Ages(1905) adlı filmde tüm odayı şömine içine gizlediği bir ışıkla aydınlattı.Edison'un kinetograph isimli kamerası ve George Eastman'ın günümüzde de standardını koruyan 35 mm'lik filmi üretmesiyle başlayan teknolojik ilerlemeler bugüne kadar sürmüştür.
Western, aslında sadece bir sinema türü değil.Amerikan pop kültürünün önemli kaynaklarından birine verilen genel bir ad.18. yüzyılın sonlarına doğru batının efsanevi kahramanlarının hayat hikayelerini,serüvenlerini anlatan tiyatro oyunlarına,operalara,romanlara ve cep kitaplarına genel olarak western denirdi.Türün sinemaya girmesi ise 1909 yılında, sessiz sinema döneminde Edwin S. Porter'ın yönettiği 9 dakikalık "Great Train Robbery"(Büyük Tren Soygunu) adlı filmiyle gerçekleşti.Porter daha sonra çevireceği "Küçük Tren Soygunu" ve "Büyük Posta Arabası Soygunu" filmleriyle ilk filminde büyük başarı yakalayamadı.Ama o bir öncüydü ve "Büyük Tren Soygunu"nun gerek göresel gerekse dramatik yapısıyla westernin kaşifi sayılabilir.

pinhani

Kavak yelleri adlı dizinin müziklerini yapan grup.Dizide çalınıp, albümünde yer almayan bir şarkıları var.."bir anda" tavsiye edilebilecek güzel bi parçadır.

içimde bişey var bu akşam
Beyazlar karardı bir anda
Sen orda benim çok dışımda
Uzaklar çoğaldı bir anda
Bir anda bir anda bir anda

Emekler aş olmaz kalırsa
Hayattan bıkarsın bir anda
Sen orda bugün çok uzakta

en uzun pi sayisi

22/7'nin bölümü sonucu açığa çıkan devirsiz ondalık sayı toğluluğu.. matematik dersinde rezil olmama sebebiyet veren özel bir sayıdır.Hala japonlar tarafından incelenen pi sayısı insana "yuh be abi, 22'yi de 7'ye bölmeyivereydiniz!" dedirten cinsliktedir.

entry okumak

çoğu zaman gülerek gerçekleştirdiğim eylem.seviyorum devam etmeyi düşünüyorum kimi zaman ben de yazıyorum.

sikildim

sıkıldım demekten sıkılmış bi ruh haline sahip insanın hayatında en çok kullanmak zorunda olduğu kelime..

a perfect circle

Judith şarkısıyla tanıdığım, "imagine" coverını dinlemekten hiç bıkmadığım grup.

dolores o riordan

When We Were Young şarkısıyla tanıdığım güzel sesli solist...

hos ama bos seyler

insanların zamanla anlamını daha iyi kavradığı,ergenlikte gerçekleştirilen çoğu eylemi kapsayan sıkı bi cümle...

kurt cobain

Courtney Love denen iğrenç kadınla evlenmek gibi büyük bir hata yapan, evliliklerinin 2. yılında(4 nisan 1994) Lake Washington Boulevard'da Courtney ile birlikte satın aldıkları evin garajında aşırı dozda eroin alıp sonra kendini ağzından tüfekle vurarak intihar ettiği söylenen Nirvana adlı alternatif rock grubunun zavallı ölü solisti...Onun intihar ettiğini iddia edenler için söylenebilecek tek birşey var "Ölüleri suçlayın!!Nasıl olsa onlar şikayet edemezler..."

kanji

çince karakterlerin bulunduğu japon alfabesi...ilk öğrenmeye başladığınız zaman "ohoo almış başını gidiyo bu şekiller" desenizde aslında işinize çok yarayacak olan karışık şekillerle dolu şirin alfabe.

fragile dreams

"i should have run...but i stayed" sözlerini aklıma kazıyan müthiş bi anathema şarkısı.