bugün

entry'ler (286)

rte nin izlediği dizi

(bkz: bugünün saraylısı)

su gibi

tüm bölümlerini nerden bulabileceğimi bilemediğim fox tv-de yayımlanmış program. bir el atın hele. sözlük yazarlarının yardımını bekliyorum.

2015 avrupa oyunları

resmi olarak başlamıştır.

milli kondom markamız için isim önermeleri

(bkz: giydir)

(bkz: sokçıkar)

2015 avrupa oyunları

anbean izlediğim oyunlar.

ayrıca böyle bir nüfuzlu organizasyonda flamekeeper olduğum için ayrıca bir gurur duyuyorum.

o olmasın bu olsun

üzeyir hacıbeyovun "o olmasın, bu olsun" adlı operettası baz alınarak çekilmiş 1956 yapımı azerbaycan filmi. yönetmen koltuğuna hüseyn seyidzade oturmuştur.

--spoiler--
film 1910'da bakıda cereyan etmektedir. bir-birilerine delicesine aşık olan server ve gülnaz evlenmek istemektedirler. yoksullaşmanın eşiğinde olan ve ününü ve gücünü kaybetmiş gülnazın babası rüstem bey kızını meşhur tacir meşedi ibad ile evlendirerek eski gücüne ve zenginliğine kavuşmak istemektedir. server ve gülnaz bu kadar büyük bir belanın karşısında kavuşa bilmek için ellerinden geleni yapacaktır.
--spoiler--

filmde eliağa ağayev (meşedi ibad), arif mirzequliyev (server), tamara gözelova (gülnaz), ağasadıq geraybeyli (rütem bey) ve başkaları rol almaktadır.

filmin bir kısmında xan şuşinski "kürd-şahnaz" muğamını okumuştur. ayrıca ilk renkli azerbaycan filmi olmak özelliği taşır.

film azerbaycan diline "o olmasın, bu olsun", "mene meymun dediyin bes deyil, hele bir de el verirsen" gibi deyimler katmıştır.

yol ehvalatı

yönetmenliğini teymur bekirzade'nin üstlendiği 1980 yapımı azerbaycan filmi.

--spoiler--
neşeli ve yardımsever şoför mustafa dünyalar güzel zülfiyye ile evlenmek istemektedir.ancak oğlanı kızın babasının, daha doğrusu, dolandırıcı, pazarlamacı gurban hiç beğenmemektedir. lakin uzun zamandır planladığı büyük dolandırıcılık için mustafaya ve onun yük arabasına ihtiyacı vardır.
--spoiler--

film o devr için tam bir yıldızlar geçiti gibidir. filmde seyavuş aslan, vaxtang pançulidze (mustafa), hemide ömerova, kamil meherremov, yaşar nuri, hacı ismayılov, sofa besirzade, ceyhun mirzeyev, yusif elizade, mehemmedkamal kazımov ve diğer meşhur aktörler ve aktrisler oynamıştır.

film azerbaycan diline "yalansa fransuzki ilan vursun səni", "sizi bura yığmaqda meqsedim odur ki, sizden adam olmuyub, olmayacaq", "sen qeletivi ele, söz verende danışarsan" gibi deyimler katmışdır.

ayrıca filmin müzikleri polad bülbüloğlu tarafından bestelenmiştir.

beyin oğurlanması

ceyhun mirzeyev ve vagif mustafayev'in birlikte yönetmenliyini üstlendiyi 1986 yapımı azerbaycan filmi.

--spoiler--
film 2 hikayeyi tek bir köyde anlatmaktadır. birinci hikayede bir köyde azerbaycan geleneği olan toy - düğün filmi çekmek için film ekibi gelmiştir. lakin işler yönetmen için güzel gitmemektedir. aktörler kötü oynar, senaryo ise hakikaten berbatdır. diğer hikayede ise köyde bir-birine aşık olan ve evlenmek istemektedir. lakin kızın babasının bu aşka karşıdır. film ekibi ve israfilin (kızın babası) arkadaşları gençleri evlenmesi için israfili razı salmağa çalışmaktadırlar. böylelikle film ekibi gerçek bir düğün çekebilecekdi.
--spoiler--

filmde azerbaycanın en başarılı aktörleri yer almaktadırlar. bunlar: yaşar nuri, seyavuş aslan, hasanağa turabov, nesibe zeynelova, arif guliyev, hacı ismayilov, eldeniz zeynalov ve diğerleri.

film azerbaycan diline "sene ejdaha lazımdı", "sen söhbetini ele", "ade bir az diri oynayın da", "8min pul vermişem, oynamaqlarına bax", "burdan eşit, burdan da oyna", "e ne var e, elesger ha elesger" gibi güzel deyimler katmıştır.

uzaylılarla karılaıldıında girilen diyaloglar

hali-hazirda uzaylıyla karşılaşıp heyecanla başlık açan ve onun içinde hatalı yazan birinin sorunsalıdır. arkadaşım önce merhaba de, sonra da aramaya inan.

(bkz: uzaylılarla temas kuracak türkün tepkileri)

(bkz: uzaylılarla karşılaşıldığında verilecek ilk soru)

sherlock

steve amcanın "izleyenler çok mal. bir şey kaçırmışlar, bu sezon onun üstüne yoğunlaşacağız" demesi üzerine, "ulan ne ola ki bu küçük detay acaba?" dedim kendi-kendime.

guy ritche yapımı 2 sherlock holmes filmini izledim, hikaye ve romanları tek-tek okudum. sherlock dizisini tekrar izledim, özellikle, 2.sezon finali ve 3.sezonun 1.bölümünü 5-er dakikalık parçalarla analiz ederek izledim ve böyle bir sonuca vardım.

"sherlock o binadan atladı mı, atlamadı mı malum değil. onu siktiret te, moriarty'nin cesedi noldu lan acaba?"

bence, kaçırdığımız boşluk burda ve yeni sezon da bu hikaye üzerinden gidecek.

captain america civil war

bu gün 9gag'da bu görseline rastladığım film.

http://imgur.com/PwEdLJb

sol frame de nickini görmek

benim çok sık yaşamadığım durumdur. zaten çok tatlıya-ekşiye de karışmam. ama ekşiye karışmam için sıra bekliyorum.

hem nickimi bile iki farklı şekilde göreceğim için tedirgin olacağım şeydir. hem kahraman ama super degil, hem de kahraman ama super değil adlı iki farklı başlık var nickimle alakalı. ya sözlük yönetimi, birleştir şu başlıkları!

orta çağda sözlük olsaydı açılabilecek başlıklar

(bkz: kapitalizme geçtik capsli)

(bkz: konstantipolos feth edilse alabileceyi adlar)

(bkz: kapitalizmin aslında gereksiz bir şey olması)

utorrent

benim kullandığım, daha doğrusu, kullanamadığım programdır. şimdi, sözlükdaşlar. şu yeni çıkan oyun var ya, "cities skylines", hah işte, ben onu the pirate bay-de aratdım. çıkan ilk seçeneye tıkladım. böyle bir başlık çıktı karşıma.

https://thepiratebay.se/t..._RePack_MULTi7-STEAMGAMES

burdakı büyük download yazısına tıkladım. dosya indi. ancak setup açmadı. açdı da, çalışmadı.

bilenler işin inceliyini bir anlatsalar ya. dosyayı nasıl indireceğimizi, torrente nasıl atacağımı, filan. çok çaresizim lan!

ve evet, mağaradan yeni çıktım.

inatlaşmak uğruna ilişkiyi bitirmek

önce neşeli günler, ardından da ayrılsak da beraberiz izlemiş nesil için olağan bir durumdur.

uludağ sözlük olarak ermenilerden özür diliyoruz

bu sözlüğün sahibi zall-dır. zall-ın özür dilediğini duyduk mu? duymadık. o zaman uludağ sözlük olarak sen bir bok yapamazsın.

moderatörlerden bu saçma-sapan başlığın kaldırılmasını rica ediyorum.

batman v superman dawn of justice

yıllardan beri beklediğim muhteşem film. fragmanı galiba youtube-e düşmüş. kısacık bir kısmı. kaldırılmadan izleyin:

https://www.youtube.com/watch?v=gfDK5m2DtPo

böyle bir film tırt çıkar mı be!!!

edit: video kaldırılmış. eh artık vaktinde izleyecektiniz.

mutlu ol yeter

yeni başlayan atv dizisi. ilk bölümü şimdi izledim. ve tek kelimeyle "harika" bir dizi olmuş, canikolar! zaten konsept, hikaye olarak da alışık olmadığımız bir tarzda. en mutlu olan anda öldürmek nedir? kim düşünmüşse, çok güzel bir fikir. senaryo olarak karikatürlerin canlanmış halini izlemiş gibi oldum. çok sevdim. yüzümde salak bir sırıtış ile izledim. bazı yerlerde kahkalar atdım. kahkaha demişken. kahkahkahkaha. tabii, canın babasının ani ölüm sahneleri felan hüzünlüydü. "işte ölüm böyle aniden gelir" der gibiydi.

müziklerini sevdim. heleki jenerik müziği harika olmuş. içinde birden-bire en sevdiğim şarkılardan ikisini duyunca dedim "tamam, hacı, bu dizi tam benim kafamda". jin ve yüzyüzeyken konuşuruz harika fikirler olmuş. tek problem 2 saat civarında olmasıydı ki, bu da ilerideki bölümlerde düzelir diye umuyorum.

yani, hacı, bu dizi olmuş.

bu arada, jenerikin şarkı sözlerini de yazayim de tam olsın:

bir adam ve bir adam
etti sana iki adam.
bir ev içinde iki adam,
allah korusun!
adamaların biri manyak,
adamların biri aşık.
aşık olan hakırır
"mutlu ol yeter!"
içindeki sokaklardan
sana doğru koşan
bir kedi gibiydin.
sen mutlu ol diye
içimdeki hüzünlerin bastırıp
mırıldayan bir kedi gibiydim.

moda denen saçmalığın tek cümlelik özeti

moda insanın kendine yakışanı başkasına giydirmesidir.

gecenin şarkısı

kesinlikle ve kesinlikle, itiraz kabul etmiyorum!

jin - buludlar

https://www.youtube.com/watch?v=90H4P5dhR0A