bugün

emin olamama duygusu veya güvensizlik duygusudur.
Bir çok yeniliğin ve gelişimin başlangıç noktasıdır. Yeniliğe düşman olanların ise hissetmekten korktuğu duygudur.
Bildiğim kadarıyla edgar wallace adlı ingiliz bir yazarın polisiye romanının adıdır aynı zamanda.
Bu sözünü ettiğim kitabı Lisede iken okumuştum ancak hemen hemen hiçbir şey kalmamış aklımda. En azından şu an aklıma gelmiyor..
eş anlamlısı kuşkudur.
Kesin olan bir şey var. Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmekse var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım. -rene descartes

aklın yarısıdır ve tek gerçektir şüphe..

hastalık hali;
(bkz: paranoya)
Güvensizlik duygusu.
Şüphe duyup yanıldığımı hiç görmedim şu hayatta.
ihtimaller arasında boğuşmak.
Başkalarının iyi niyet ve amaçlarını kötüye yorarak işkillenme duygusu anlamına da gelen bir kelime.
Nefret ederim. Bilinmezlik ve şüphe en belirgin kötülükten daha kötü bence. Bildiğin herşeye hazirsindir zaten ama bilinmezlik büyük sıkıntı.
En büyük şüpheydi benim için ruh eşim. Ben onu görmememe rağmen kendimden çok sevdim, geceleri yastığı sıktım içimde oluşan ruh acısından dolayı... Zaten bu kadar büyük bir sevgi dünya'da olmasa da farklı bir dünya'da mutlaka buluşacaktı. Ben sırf ona olan sadakatimden dolayı hayatıma biten, pragmatist aşklar sokmayacağım. Belki onu bulamayacağım bu hayatta ama kesinlikle onu beklemenin verdiği gönül rahatlığı bile bana yetecek. Ama onu bulamayacağıma dair olan şüphem iyice azalmaya başladı. inanır mısınız bilmem ama göğsüm daraldığı an bir his geliyor bana ve birkaç saniye boyunca bir huzur geliyor. Buna sizi inandıramam çünkü kendi tecrübem ama benim gözümde bu bir dayan mesajıdır. Dayanacağım da, gelse de, gelmese de. Bu şüphe belki zamanı gelince yeniden artacak ve beni rahatsız edecek fakat ben ona olan sevgimden ve sadakatimden bir şey kaybetmeyeceğim. Her anına değecek.
Kurtulamadığım, bir fare gibi içimi kemiren, Kötü düşüncelere kapı açan his.
Buna Gerçeklik payı da eklenince dibe çekiyor beni.
Aklıma gelen, başıma gelmesin artık!
Kendisi için en büyük düşman derler.
Şüphe en büyük gerçektir. Şu an çok takıntılı hissettim kendimi ama sonuçta bu ihtimal var.
tüm olumsuzlukları yaratandır. güzel yolunda giden her şeyi yok etmek için birebir. paranoyaya doğru hızla ilerler. mahveder adamı, yaşamdan soğutur. ve insanı sarar fark ettirmeden, artık günlük her olaya her söze şüpheyle yaklaşılır. ve belki de derinde bi' kendine güvensizlikten doğmuştur.giderilmedikçe içeri kurulur, oturur.
görsel
Amin kızım.
Oluştuğu yerde güveni kemirmeyi başlayan duygudur...
insanın ruhuna kemirgen sürüsü salan duygudur.

Ya kopsun kıyamet ya dökülsün etlerin diye dövünürsün.

En berbat netlik bile iyi ihtimalli şüpheden evladır.
Şüphe insanı çürüten kurttur.
Güvenin yüksek miktarda uranyuma maruz kalmış hali.
(bkz: vehim) (bkz: şek)

“ruhum kelle şekeri, vehimlerse karınca;
kömürden kara rengim, onlar beni sarınca...”
Peyami safa'nın bir sözü vardı ama unuttum. Araştırıp bulun. Güzel anlatmıştı.
Dokunduğu yerden sevgi ve güven adına ne varsa alıp götürür.
Ekildiği yerde sevgi, saygı, sadakat denilen tüm ulvi kelimeleri öldüren menem illet.
hoş bir jakuzi şarkısı. klibi de çok sanatsal olmuş oyunculuklar güzel ve etkileyici.