bugün

çok özlenendir.

özellikle de mezun olduktan sonra hemen iş hayatına atılamadıysanız, bir boşluktaysanız.
Girmesi kolay çıkması çook zor olann yer en azından mūhendislik icin öyle.
--spoiler--

bir şey yok be olum...

ne mi yapıyoruz?

hoca geliyor, ortalığa sıçıyor. büt vakti gelene kadar bu bitecek diyor, biz de avuçla yiyiyoruz mk.

--spoiler--

hedesi.
Ülkemizde ne yazık ki puanla girilen, gırgırla geçilen yer. Herkes gerçekten sevdiği, tutkunu olduğu bölüme yazılsa ülke kalkınacak. Ama bunun önünde iki engel var. Birincisi, artık insanlar hobi edinmek yerine instagramda beğenilmektedir derdinde. Yaratmak ve yaratıklarıyla öne çıkmak yerine, zevk ve begenileriyle öne çıkmak derdindeler. Dolayısıyla tek hobileri beğenilmek. Bu da para kazanılacak bir şey sayılmaz.

ikincisi, her iş sahibinin iyi para kazanabileceği kadar kalkınmış bir ülke olmamamız. almanya'da bir marangoz azmeder veya işini bilirse veya sabah olsa da devam etsem diyecek kadar seviyorsa yaptığı şeyi, aylık 8bin euro bile kazanabilir. Türkiye'de durum bunun tam zıttı. Bu yüzden aslında marangoz olsa çığır açacak, istatistikçi olsa ekonomiyi patlatacak insanlar hiç alakaları olmayan mühendislik dallarında eğitim görmek için yarışıyor.
üniversiteye hazırlanan bir kız olarak üniversite hayatı hakkında kafamda bi dolu soru isaretleri var. aslında üniversite o kadarda çekici gelmiyordu. taki o güne kadar. bir haftasonu akşamıydı. üniversite yurdunun önünde bir kafeye işemek üzere lavaboyu sorduk onlarda çok samimi bir şekilde "yandaki yurda bizim gonderdigimizi söyleyin. " diyip tatliş bi sekilde lavabonun olmadığını belirttiler. iki karşılıklı bina vardı. Ilk binaya yürüdük, arkadaşım aceleyle güvenliğe sorunumuzu bildirdi bizde içeri girdik. aman tanrım dedim cennet gibi bi yerdi resmen herkes pijamalarıyla kafeteryada oturuyodu. taş gibi gençler parlak dişleriyle gülümseyip muhabbet ediyordu. o gün dedim ki benim kesinlikle üniversiteye gitmem lazım. teşvikçi güzel gençler saolun sayenizde hazirlık okuyorum.
Türkiye'de gereksiz derecede çok fazla olan şey. En az yarısını kapatmak gerek. Böylece ülkede dolaşan bir sürü gizli işsiz de üniversiteye gitmeden hayata atılır. Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok, valla bak. Onun yerine bir zanaat öğrense okumayacak olan adam hem kendine daha faydalı hem memlekete. Sonra mezun oluyor işsiz işsiz dolanıyor. Bir iş öğrenecek yaşı da geçiyor. Boşa geçen bir ömür. Bilim milim de yapılmıyor zaten bu üniversitelerin çoğunda kimse o argümanla da gelmesin.
bilim yuvasıdır.
gelmeden önce birşey sandığım ve 2 buçuk senedir pekte birşey olmadığını anladığım eğitim yuvası.
gelmeden önce birşey sandığım ve 3 aydır birşey olmadığını anladığım eğitim yuvası.
amacından şaşmaktadır şu sıralar.
"Diploma cehli alır eşşeklik Baki" kalır sözünün ilham alınıldığı öğretim Yuvacıkları.

"Eşşeklik Baki kalır"a kanıt ise sol frame'de kendini gösteriyor. El sallayın bakayım. Aferin!
Üniversitesine göre kendinizi gerçek bir öğrenci gibi hissettirir.
okumuş işsiz yaratmak için kurulmuş , devletin para kazanmak için en ideal kurumudur.
Bakın bu bir dramdır denilebilecek bir yer. Sırf hocaya hocam herkes kopya çekiyor dikkatli olun ya da şikayet edeceğim dedim diye tek bir dersten kaldım.

görsel
"Her ile bir universite "kampanyasi sonrasi ülkede okumuş cahilleri, okumuş bilgili işsizleri arttirmis olup mesleklerin ayağa düşmesine sebep olmuştur. Ogretim uyesi sayisi az, alt yapisi olmayan ogrencisi bir elin parmaklarini gecmeyen üniversiteler acil olarak kapatılmalidir. Fakulteler piyasanin ve devletin istihdam ihtiyaclari dogrultusunda ogrenci almali ve universite bitiren hic kimse issiz kalmamalidir. Ulkedeki yuksek ogretim sisteminde reforma gidilmelidir.
türkiye'de artık herkesin zorlanmadan gidebildiği bir eğitim kurumu.
--spoiler--
iktidar (ya da onun yerini almış olan şey) artık Üniversiteye inanmamaktadır. Sonuç olarak bu kurumu belli bir yaş grubuna ait insanı bakım ve gözaltında bulundurduğu bir yer olarak görmektedir.

Aralarında bir seçim yapmaya kalkışmasının bir anlamı yoktur çünkü iktidar seçkinlerini başka yerlerden seçmekte ya da başka şekilde arayıp bulmaktadır.

Diplomalar artık bir işe yaramadığından, dağıtmayı reddetmesinin bir anlamı yoktur. Bu yüzden sistem artık herkese bir diploma vermeye hazırdır.
--spoiler-- * *
Celal şengörün haklı bir isyanına kou olmuş ilim irfan yuvası(!) https://www.youtube.com/watch?v=MjkSJlAKQxk
bir mekan işte...

tarihin bir döneminde, bir araya gelerek toplu yaşamaya karar veren insanlar, bu topluluğun sağlıklı bir şekilde işlemesi, grup üyelerinin birbirlerine zarar vermemesi için bir takım kural - kaide geliştirdiler. bu kural ve kaidelerin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için de bir takım kurum ve kuruluş icat ettiler. işte bu tür kurumlardan biri de üniversitedir. adına insanlık ailesi denilen insan türünün oluşturduğu topluluğun bilgisini muhafaza etmek, mevcut bilgileri geliştirmek ve toplumun salahiyeti için gerekli anlarda balans ayarı yapmak gibi sorumluluklar atfedilmiştir.

günümüzde türkiye örneğinde ise, para ve itibar kazanmak için kapısı çalınan ruhsuz ve işlevsiz bir bina yığını mahiyetindedir.
ingilizce'de univer, evren demektir.

s, sal sel ekidir.

univers, evrensel demektir.

univercity, evrensel kent; evrensel bilimin üretildiği kent anlamını taşır.
Rahmetli O. Sinanoğlu, boşuna evrenket demezdi üniversiteye.
Bugün adı üniversite olan hangi yerde, evrensel nitelikte bilim üretiliyor, bir bakın bakalım.

Biliyorum, bu ülkede üniversitede okuduğunu söyleyen, üniversite bitirdiğini söyleyen on bin (Rakamla 10.000.) kişiden biri bilir bunu. Ne yazık ki, gerçeklik bu.

üniversite; bir bilim dalını uygulamayı, ilgilendiğiniz bilim dalı ile ilgili araştırma yaparken kaynağa ulaşma yöntemini ve o bilim dalının temel ilkelerini öğretir.

üniversite bilim insanı yetiştirir, meslek adamı değil. Tam bu noktada meslek yüksekokulu olmadığı ortaya çıkar.

Bu ülkenin en aydınlık beyinlerinden çetin altan,
"..rahat ve imrenilecek bir hayat sürmenin asansörü değil; çalışmayı sevdiğin bir alanda, görkemli bahçeler yaratmış altın beyinli insanlar dünyasının tadına varabilme sofrasıdır." derdi üniversite için.

Hadi sorun şimdi kendinize, "ben üniversitede okudum mu?" diye...
Ve iyi düşünün... yanıtlamadan önce...
Köle yerleştirme programının resmi adı.

görsel
https://www.youtube.com/watch?v=7g0eur2W_XU
Terör yuvasıdır .
(bkz: devlet üniversiteleri)
sevişmek, o arada da mümkünse bir diploma sahibi olmak için gidilen ama ya teşkilat masasında bir nesne yahut polis kamerasında sıradan bir solcu olmanın ötesine pek de gidilemeyen yerdir efendim.
lise gibi olmayacak.