bugün

sıçmadan kaç derim.

-layn remzi öcü !
+ben sıçtım cafer sen kaç kurtul.
tam tersine sıçmaktır efenim. ohhh oluk oluk boşalsın gitsin korkular.
öcüyü korkutmamak için yavaş hareket etmeli ve yanına yaklaşınca sizi sevmesi için şeker, fıstık vs verilip kafası okşanmalı sevilmeli, oyunlar oynanmalıdır.
(bkz: ölü taklidi)
görmemezlikten gelinir.
Koyverip gitmek herşeyi. Barsakların bu ani rafleksle yaptığı olay kalbin durmasından iyidir diyerek salıvermek.
çömelin çömelince bişey yapmıyo.

(bkz: hababam sınıfı 3 5)
geleneklere uymak ve 'anne öcü!' diye bağırmak.
eskiden çok pis yamuk yaptığınız birisi size duyduğu kin ve nefretle gelip öcünü aldığında yapılması gereken şeylerdir. O öcü gördüğünüzde bir daha kimseye kötülük yapmamaya yemin edebilirsiniz.
yatağın altına saklanmaktır.
eğer yataktaysanız ve ölüm kaçınılmazsa, gözler kapatılmalı, sizi mutlu eden şeyler düşünmelisiniz. amma velakin öcüyü ayakta gördüyseniz, hafif bir bardak altı kaçırmadan sonra tabanları yağlayıp kaçmanız en yararınıza olacaktır.
şener şen'in bir filmde * kemal sunal ile birlikte çakma gulyabani ile karşılaştığında tırsarak yaptığı hareket ve söylediği repliklerde örneği görülebilecek aksiyonlar. *
--spoiler--
şş: eyvah üstümüze geliyor!
ks: hala geliyo...
şş: sütoğlan bilirsin seni çok severim.
ks: (peki ya) babamı???
--spoiler--
senden korkmuoyrum lan diyip onu bunalıma sokup bekleyin. Eger duraksadı ve üzüldüyse yanına gidin sevindirin garibimi. yada yok iyice sinirlendiyse karışmıyoruz kor deel yapmasaydın... yada kaç yani kaç kaç.
yere çömelice gidiyormuş yada ölü taklidi yapın.
korktuğunu belli etmemek.
aa merhaba , gel bak gel otur ne anlatcam.
üstüne üstüne gitmektir. korkulardan kurtulmanın en iyi yolu onlarla yüzleşmektir.
(bkz: sen hayatında hiç öcü gördün mü emmoğlu)
üstündekleri çıkar ve yere otur, o gider öyle.
Kaçabildigin kadar kaç.
gözün kapanması ve domalma pozisyonu alınması kurtarıcı bir eylem olabilir.
bir sigara yakıp "bende seni bekliyordum öcü efendi, gel otur bakalım derdin neymiş" demek.
annemin dediğine göre uslu durursam gidermiş. on beş sene öncenin hikayesi gerçi. öcülerde kendilerini geliştirmişlerdir artık diye tahmin ediyorum.

tabi ya, nasıl unuturum;

(bkz: expecto patronum)
(bkz: uyanmak)
sakin olun, dua okumaya başlayın.
cem yılmaz esprileriyle ortama neşe katın.
(bkz: koşarak uzaklaşmak)