bugün

Bu sene sınava girdi. 5 bininci oldu diyelim. Hangi bölüme yollarsınız?
T:Bir gelecek sorusu.
Jack London, ömer seyfettin.

Büyük adam olmasın adam olsun yeter bizimki.
(bkz: Geleceğin mesleği tahmincisi)
Beyler kasmayın ya. Soruya cevap.
Gazel rubai kaside mersiye ve ağıt.
Öncelikle tebrikler. Hangi sınavda ilk beş bine girdi acaba?
Benim bir oğlum tıp okudu. Şimdi dahiliye hekimi. Küçüğü işitme engelli. Oda geçen yıl bilgisayar proğramcılığını bitirdi.
https://m.uludagsozluk.com/e/46878286/
Maşallah sayın yazar. Tebrikler.
Vallahi yıllar önce onların geleceği için okudum. Burseylerde başardım. Onlar artık ne isterlerse okuyabilirler.... problem yok.
Ben şahsen sporcu olmasını istiyorum çocuğumun, branş farketmeksizin, benim içimde ukte kaldı biraz ondan, illa okul okuyacaksa tıp veya öğretmenlik okumasını isterim.
incil olabilir.
Çocuğumun doktor olmasını çok isterim.
Tıp iyidir sayısal 5 bin ise.

Ben şahsen iyi bir puan alırsa ona bırakırım.
Baktım puan orta yahut alt düzeylerde; ya 2 yıllık sağlık ya da 2 yıllık ormancılık yazdırırım.

Boyu uzunsa iiBF yazdırırım.
En azından KPSS'den 70 alır gümrük muhafaza olur.

Sittin sene 4 yıllık orman mühendisliği, eğitim fakültesi, hele hele fen edebiyat yazdırmam.
Ona klinik vb açacak durumum yoksa psikoloji yazdırmam. Fizyoterapi, diyetisyenlik yazdırmam.
dünya çok hızlı değişiyor öyle bir değişiyor ki bir sürü meslek hızla yok olup bir sürü başka alanlar ortaya çıkacak ve bu ard arda alt üst olmaya eskisine göre çok hızlı devam edecek. artık bir diploma alayım onu duvara asıp 30-40 sene onun ekmeğini yiyeyim devirleri bitti. Amerikada mesela büyük yazılım şirketleri teknoloji şirketleri kendi sınavını yapıyor. kimsenin umurunda değil doktoralımısın, yüksekmi yaptın, alçaktan mı uçtun yerde mi süründün onun istediği problemleri hızla çözen bir analitik kafan varsa seni işe alıyor deniyor. bu demektir ki artık hızlı eğitimlerle sertifikasyonlar dönemine geçiyoruz insanlara öğrenmeyi öğretmemiz lazım. ve bu dönemde insanlar kendini durmadan eğitmek buna çalışmak mesai harcamak zorunda. bu üniversiteler çoktan bitti çöp oldu uzatmayı oynuyorlar. insanlar ahmakça onlarla vakit eğlemeye devam ediyor ama nafile özellikle üniversite eğitimli tonla işsiz biriktirmeye devam edeceğiz. bir de bizde böyle tuhaf bir uyanıklık üzerinden hayat sürdürme kafası var. yazılımmı zor ben daha masa başı insan yönetmekle ilgili bir iş bulayım falan insanlar bu kafada siki fena tutacaklar haberleri yok. herkese yazılımcı ol demiyoruz ama bu gelecekte teknoloji çok ağırlıklı olacak. yazılımcı olamıyorsan başka bir alanda kendini eğitmelisin bu da bu üniversite eğitimiyle mümkün görünmüyor.
Kendisi seçsin istedim.
Geldi cart benimkini seçti genetikmiş demekki ne diyeyim.
Hayırlısı olsun gülüm. Nihahah.
Hoş geldin sen.
Kendi bilir hangi alanda bölümde iyi ise onu seçsin.

Ama tıp okuması daha iyi olurdu tabi.
Tıp okusun .
Sosyoloji, psikoloji, felsefe, tarih, teoloji, siyaset sonra ne istiyorsa onu okuyabilir.
Kesinlikle baskı yapmam. Buna karar vermek için öncelikle çocuğumu tanımam ve yeteneklerini bilmem gerekli. Teknik konulara ilgisi varsa zorla doktor olmasının bir mantığı yok…

Ama özellikle iTÜ’lü olmasını isterdim.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar