bugün

Birde bunu deneyin marzipanlı.
görsel
Çikolata 0 kalori olsaydı dünya daha güzel bir yer olabilirdi.
Daha az stresli ve kilo alma kaygısına düşmeyen tatlı insanlar.

tanrı bunu düşünmeli. Tanrı da olsa patenti bana ait.
Bir milyon kalori de olsa on yüz bin milyon tane yesem de kilo yapmaz.

Kudurun kızlar.
çikolatayı kalori deposu yapan içindeki şekerdir. zannımca en fazla yakıştığı şey böğürtlen, portakal sosu ve yeşil fıstık.
Kızların genelde regıl döneminde çokça tükettiği bir ürün. Çikolata fabrikası kurmayı düşünüyorum.
Bağımlısı olduğum; zor gunlerimin, guzel gunlerimin her daim bi'tanecik tanığı olan muhtesem yiyecek.
Eskiden çok lüks bir gıda olan çikolatayı sadece aristokratlar ve burjuvalar yiyebiliyormuş. Bugün ise neredeyse herkes tarafından tüketilebiliyor. Neredeyse diyorum çünkü daha çikolatanın tadını bilmeyen ama çikolatanın hammaddesi kakao toplayarak geçinen insanlar var dünyada.

https://youtu.be/yW-XTYOuYLU
Aslında piyasada satılanların çoğu çikolata değil çok gariptir ama kaliteli çikolata insanı hiç baymıyor, yağ gibi akıyor denilir ya, şekeri yakmadan kayıp gidiyor boğazınızdan.
Çikolata kadar mutluluk vermeyen insanların olması ne kötü.
maya dönemine kadar uzanan, kimbilir belki daha eski; oral yoldan alınan güzelleştirici. bunu önce bereket tanrıçası sahiplenmiş, yani tarihte öyle sonra afrodit duruma el koymuş.
görsel
kullanmiyorum.

kocaman götüm yok.
yeryüzünün en güzel şeylerinden biri. pernigotti sütlü çikolatası ve lindt fındıklısı favorimdir. regl ve sınav dönemlerinde yüksek stres altında olan dönemlerimde mutluluk için tek dayanağım. böyle bir kutu hediye edeni gözümde on gömlek öteye taşır, öyle de güzeldir.
Bunu sevmeyene de insan diyor muyuz?
mutlu etmek için icaat edilmiş can damarı. mutlu etmek istediğiniz birine çikolata alın. her şey tatlıya bağlanabilir harbiden.
Ruhun gıdasıdır.
yurt dışından gelirken getirilenler arasındadır.
görsel
magnezyum, potasyum, bakır, fosfor ve çinko gibi minerallerle sağlık ve psikolojik olarak da mutluluk veriyor.
Çikolatanın köpekleri öldürdüğü doğrudur. Onların kalbine ve sinir sistemine zarar verir. Yarım kilo kadar çikolata küçük bir köpeği öldürebilir.
mutluluk hormonu salgılatır vücuda.
Çikolatanın bile mutlu etmediği bir dünya...

Yemek yemenin bile insanın ruh haline pozitif etki etmediğini geçtiğimiz günlerde homili gırtlak yiyerek keşfetmiş bulunmaktayım. Mutluluk kahve içmekte de değil. Mutluluk mideden geçmiyor.
beyaz çikolata>tüm çikolatalar.
MARzipan nefistir.
ÇiKOLATANıN FAYDALARı

Çikolatanın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

* Çikolatada bulunan theobromine, öksürüğe neden olan vagus sinirlerindeki hareketliliği azaltır.

* Kakao çok zengin antioksidan kaynağıdır. Stres vücudu okside ettiği için, kendinizi stresli hissettiğinizde kakao yemeniz faydalı olacaktır. Bu antioksidanlar aynı zamanda yaşlanmayı ve kalp-damar hastalıklarına ve kansere yakalanmayı da önler.

* Kakaodaki polifenol flavanoid maddesi hücre yenilenmesini sağlar, hipertansiyonu düşürür ve beyin kanaması riskini azaltır. Düzenli çikolata (bitter) tüketmek, kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur ve iyi kolesterolü artırır.

* Bitter çikolatada bulunan flavonaller cildi güneş hasarlarına karşı koruyabilir.

* Finlandiya’da yapılan bir araştırma, çikolatanın anne adaylarında stresi azalttığını ve bu annelerin bebeklerinin çikolata yemeyen ebeveynlerin bebeklerine göre daha sık gülümsediğini buldu.

* Flavanollerin ayrıca yaşlı insanlarda hafıza kaybını azalttığı düşünülmektedir ve siyah çikolatanın iltihap önleyici niteliklerinin; sarsıntı gibi beyin yaralanmalarının tedavisinde yararlı olduğu bulunmuştur.

* Kakao ve yeşil çayda bulunan epikateşin adı verilen bir kimyasal da beyni Alzheimer hastalığında gelişen yapışkan proteinlerin veya amiloid plaklarının oluşumuna karşı korumaya yardımcı olabilir.

* isveç’te yapılan bir araştırma, haftada 45 gramdan fazla çikolata yemenin, kadınlar arasında inme riskinde yüzde 20’lik bir azalmaya yol açtığını buldu.
Dünyadaki en iyi çikolataları torku yapar. Tatları cennet hurmasına benzer. Kasa kasa almıştım. Hepsi bozuldu ama olsun bizim insanımız kazansın.