bugün

Eve kendini attığında demlenip höpürdetilmesi gerekilen bir ilaç.
görsel
Karı kız düşürme itemi.
En sevdiğim içecek sabah öğle akşam günün her saatinde içerim.
çok güzel ısıtır insanın içini
kimi zamanda hayelleri..
görsel
Afiyet olsun.
(bkz: porçay)
uzun bir süre sonra 3 bardak demli demli içtim ve çakır keyf oldum iyi mi.
ağzım bırık buruk oldu. en sevdiğim.
5 aydır tüketmediğim bir içecek .Ayrıca çay uykunuzu alıyor. Onun yerine limon suyu tüketiyorum.
tek dost.
görsel
görsel

Akşam iyi içilir.
kahvaltıların vazgeçilmezidir. Yemeklerden sonra da oldukça fazla tercih edilmektedir.
görsel

Az şekerlisi iyidir. Afiyet olsun.
Gercekten hic sevmedigim biri. Yalniz son birkac haftada o kadar maruz kaldim ki bugun canim hayatimda ilk kez cay istedi. Hatta sey kayisili cayi seviyorum bogurtlenli falan da olur. Onlardan istiyorum sandim ama baktim gercek, normal, duz cay istiyorum.

Azicik kahveyi aldatmisim gibi geliyor. Azicik da kendimi taniyamiyormusum gibi.
janti olmak için ''ben çay içmem,kahve severim'' mantığını daha çözemedim.Yeri geldiğinde kahve,yeri geldiğinde çay iyi gider.
soğuk havada ne kadar da iyi geliyor bünyeye. onun yanında üşümek ne mümkün.
Kahvaltı haricinde içme gereği duymadığım aklıma gelmeyen içecek.
Yaşam suyu.
ben size bugün içecek olan çaydan değil, sözcüğün etimolojsidinden bahsedeceğim.

bildiğiniz gibi çay tüm dünyaya çinden yayılmış. çay kültürü dünyaya çinin bir hediyesi. kelimenin dünyadaki tüm dillere yansıması da iki çeşit. ya türkçe çay kelimesine benzer şekillerde; ya da tea yani ingilizcedekine benzer şekillerde.

bunun da bir sebebi var. çay çince de iki farklı şekilde telafuz ediliyormuş. biri "chai", diğeri de "tee".

chai, çin'in kırsal kesimlerinde kullanılıyor, tee de çin'in sahil kesimlerinde kullanılıyormuş. dolayısıyla da karasal yoldan yani ipek yolundan dünya ticaretine açılan çay, karasal kesim telafuzuyla, deniz ticareti ile dünyaya açılan çay ise sahil kasabalarının telafuzuyla yani tee olarak adlandırılmış.

örneğin çay italyanca'da tè şeklinde iken, ukraynaca'da чай şekilde isimlendirilmiş. o kargacık burgacık harflerin yabancılığına bakmayın. google translate türkçe çay kelimesiyle aynı telafuz ediyor.

bugünlük de enteresan ve s.klenmeyecek bir bilgiyle karşınızdaydım. bana ayrılan sürenin sonuna geldim. beğendiyseniz beğen butonuna basmayı, bu tarz saçmalıklardan daha fazla haberdar olmak için de kanalıma abone olmayı unutmayın.

hoşça ve bilgiyle kalın...
eskiden cok icerdim ama artik nedense icim almiyor. aklima da gelmiyor. cayi birakma konusunda sebebsiz bir aydinlanma yasamisim.
gelmiş, geçmiş, gelecek en iyi içecektir.
Kışın "nane limon" ile rekabet halinde olan içeceğin adıdır.
hayatının sonuna kadar tek bir içecek hakkın var deseler çay seçerdim.
vay Efendim Çay kandaki demiri alırmış da kansızlık yaparmış, yalan. Her gün 2 demlik çay içen bende niye kansızlık yok. Fazla icilince çarpıntı ve sinirlilik yaptığı doğrudur efendim.