bugün

Aslında topluma bir ders veren filmdir. Burada ne kadar zengin olursan ol ne oldum deme ne olacağım de öğüdünü bize gösteriyor. Şener şen candır can.
Baş yapıt. Şener şen'in oyunculuğu bu filmde ve eşkiya filminde başka...

Bir gün tarlasına gidip allah ile konuşuyor ki en sevdiğim sahnedir ; kurakliktan yakınırken eskiden buralar yemyeşilmiş hayvanlar yemekten çatlıyormuş vs. Dedikten sonra unutulamayacak replik geliyor :

"-De ama ne oldu da değişti? Birimiz bir bok yedik ama kim? Ben, günahı boynuna babadan şüpheleniyorum. Yoksa garezin bana mı? Niçin hiçbir şey eskisi gibi değil? Kurban olduğum ver şu rahmeti!"
Gülümseten ve ardından göz yaşartan komedi dram tarzı bir Anadolu filmi

Ayağında Tokyosu, elinde tepsisi , " çiküfte çiküfte" nidalarıyla gezen züğürt ağayı, salya sümük izlediğimi hatırlıyorum.
Büyük adamsın Şener şen!
+ Vurulacak başka adam bulamadın mı?
- Her kızın gönlünde bir ağa vardır.
+ Kız bu ağa züğürt ağadır.
- Olsun, senin insanlığın güzeldir. Belki de onun için ağalığı beceremiyorsun.

görsel
kiraz: her kızın kalbinde bir ağa vardır
züğürt ağa: kız bu ağa züğürt ağadır
kiraz: olsun senin de insanlığın güzeldir belki de ondan beceremirsin ağalığı..
sen kim köpek repliğinin, ağa rolündeki şener şen tarafından, filmdeki küçük oğlu, hikaye kitabından bir ağa hikayesi anlatırken, tam hatırlamıyorum ne olduğunu ama, anlattıktan sonra şener şen'in; vay be ağaya bak, ağa dediğin böyle olur, onun yanında biz kim köpek ki dediği filmdir.
Ağa bile olsan iyi kalpli bir insan olmanın hiçbir kazanç sağlamadığını bilakis insanı en dibe çektiğini, hayat denen bu gladyatör arenasında sadece ticari değil diğer her konuda başarılı olabilmek için maalesef merhametsiz, düzenbaz, sahtekar olunması gerektiğini bize başarılı bir şekilde anlatan film.

Şener şen'in cebindeki son değerli eşyaları kahyasına verdikten sonra vedalaştıkları sahne duygulandırır. Keza kahyanın sadakati de.

Filmin sonunda şener şen'in yürüyüşünden çiğ köfte işinden oldukça para kazanacağı mesajı seyirciye verilerek mutlu sona bağlanılır. Bu esnada Şener şen yürürken kameranın yükselmesi ve credits ekranının gelmesi hollywood filmlerine taş çıkartacak cinstendir.

Kirazın duru güzelliği ve saf aşkı ise insanın kalbini titretir. ''Hala anlamadın mı ağam ben sana vurulmuşam'' dediği sahne insana hüznü ve sevinci aynı anda hissettirir. Keşke günümüz kadınları da kirazın sevdiği gibi sevse...

sürekli kulağına dokunup ben karı istiyem diyen dedeyle sahtekar şeyhle olan diyaloglar ise insanı gülmekten kırıp geçirir.

Şener şen'in oscarlık oyunculuğuyla ilgili yorum yapma gereği bile duymuyorum zaten. Bu adam bu yetenekle hollywood'da olsa dünya çapında ünlü olur, milyar dolarları akıtırdı.
"olsun, senin insanlığın güzeldir." sözüyle yüzde bir tebessüm, kalpte bir hüzün ve burukluk oluşturan film. türk sinemasının yüz aklarından biridir.
--spoiler--
"hadi baboyu kazıkladın, kiraz'a nasıl kıydın ulan!!"
--spoiler--
sahne : Agayı, karısı banyoda leğenin içinde yıkıyor.
Şener Şen : Değirmen üstü çiçek oy ölürem kızlaaar naz eylemee (kafasına banyo tasını yer) rahat dur la
Füsun Demirel : paralar su gibi gidiy sen türkü çığır hadi güreş tuttun, ziyafet noliy işimiz aç köpek mi doyurmak?
Ş: lan garı köylüm ağasını izlemeye gelmiş bi ikramda bulunmayak mı?
f: emme gıcımızdaki delik gittikçe büyii babamın düğün hediyesi üç köyü sattık
Ş: yeter ulan derimi yüzecen
F: başlık parası vereceğine, başlık parası alan ilk erkek!
ş: AğA BABAN başka türlü nasıl satacaktı seni ona bir hıyar lazımdı seni alacak beni buldu
f: benim yüzlerce talibim vardı
ş :sus ula bela mısın be şimdiki aklım olsaydı alır mıydım be sen değil 3, 13 köye bile çekilmezsin ver şunu ben kendim yıkanırım ( kafasından aşağı kaynar suyu yer ) auhh yandım anaaam!
(bkz: Ağam mahsulatı çalmışlar)
An itibari ile star tv de yayınlanmakda olan film. Bu arada resterasyonu çok iyi yapılmış.
--spoiler--
+ kiraz hanim bu boyle olmayacak, senin yerin agabeyinin yanidir.
- agam, hala anlamamissan ben seni birakmam. ben sana vurulmusam.
+ vurulacak baska adam bulamadin mi?
- her kizin gonlunde bir aga vardir.
+ kiz bu aga züğürt agadir.
- ossun, senin insanligin guzeldir. belki de onun icin agaligi beceremiysen.
--spoiler--
süper mimari öğeler barındıran film taş ve toprak mimarinin en güzel halleri uzun izlenebilir.
tam bir belgesel. her anlamda.
--spoiler--
senin insanlığın eyidir. belki bu yüzden ağalığı beceremiysen...
--spoiler--
Domates repliğiyle hafızalara kazınan,sosyal hicivlerde bulunan Şener şen filmi.