1. 1.
  Street fighter da gotalti diye tabir ettigimiz hareketi yapmadan once rakip oyuncuyu ekrandan kaybeden, yari enerjiden fazlasini goturen 124 kiloluk sadece kafasinin ortasinda saclari olan ve topsakali bulunan iri sahsiyet. kilosu fazla oldugundan attiginiz (bkz: aduket)leri rahatlikla yer, en kotu guard alir biraz enerjisi gider.
  8 -1 ... salca
 2. 2.
  bu karakterle rakibi en az 6-7 değişik pozisyonda yere vurma veya orasını burasını sıkıştırma seçeneği mevcuttu. her tuş en az bir artistik hareket yapmaya imkan veriyordu. ama zangief'in bunların arasındaki en meşhur hareketi ise bacakarası ya da taşakaltı-götaltı diye bilinenidir. bunun yüksek olanını yapması zordur. rakibin yanındayken forward-down-back-up +high punch (ileri aşağı geri yukarı yani 360 derece ve yumruk) kombinasyonuyla olur. olur da her zaman denk gelmez. denk geldiğinde de atari salonunda büyük bir karizma yaparsınız. "aha, zangefle götaltı yapan çocuk geliyor" diye namınız yürürdü. ryu ile oynadığınız zamansa, yanınıza jeton atıp dövüşe giren eleman olmazdı..

  ayrıca elemanın kolları açık olarak kendi etrafında dönme hareketi de meşhurdur. rakip yakınsa önce sağ avucun içiyle, sonra da sol avucun dışıyla iki tane çaktımıydı bir daha o adamdan hayır neyim gelmezdi. yumruk tuşlarının üçüne birden aynı anda basınca vücuda gelen bu hareketin en kötü tarafı ise karakterin belden aşağı nahiyesinin savunmasız kalmasıdır. ama kral harekettir. chun li'nin minik nacisini, ryu'nun depdepdepduket'ini, blanka'nın top olup uçmasını ve hondanın uçarak kafa atmasını karşılar.
  6 ... drunkenstein
 3. 3.
  zıplama büyük tekme hareketi ile kolayca geçilebilen pankreas'çı strit faytır sakini.
  5 ... koko
 4. 4.
  oyundaki komünizm eleştirisi idi bu ayı. zıplayıp tekme ile öldürüyordun lan, çömezler bile yenerdi bunu hep.
  işin ustaları olur kapışır hani atari salonunda, cins cins karakterler seçerlerdi hani. dhalsim, chun le falan ama zangief seçen hiç olmaz. eziktir o harbiden, gomünisttir.
  3 -1 ... paradigma
 5. 5.
  evet bir gomünistti uzaktan tekme ile yere serilse de yakaladıgı zaman adamın amuga kordu. hele bir bacak arası hareketi vardir ki -taşak altı da denirdi- havada 2 kez 360 cekerek beyin üstü cakar adamın pekmezini akıtırtı. bir pankreasçı oldugu için en etkili hareketleri tutmalı-burmalı harketler grubuna giriyordu.

  bir kere seceni gordum. o da jedi master seviye bir oyuncu idi. sova kacan hareketler sergilemişti. adeta mest olmustuk.

  (bkz: atari salonu)
  5 ... melankolik
 6. 6.
  (bkz: mr t)
  1 ... double cross
 7. 7.
  sisman, hantal, kodu mu oturtan, sakalli ve biraz da ayi bogan cinsinden olan kişilerin lakabi olan kelime.

  - har you ken.
  - baslatma lan haryu keninden coat.
  - ah zangief agzima sictin.

  (bkz: game over)
  (bkz: insert coin)
  2 ... mulayim
 8. 8.
  birde bunun karşı dövüşcüyü, bacak arasını kanatarak kemirme hareketi vardı ki chun li' ile dövüşürken kamyon devirmeye neden olurdu.
  (bkz: zangief mihail gorbaçov dansı)
  2 ... dalton ana
 9. 9.
  zangief'in mekanına gelindiğinde gözüm hep arka planda içki içen dayıya takılır. nasıl bir keş o öyle? mükemmel bir dövüş var orda, umrumda bile olmaz adamın aklın fikri içki şişelerinde.
  5 ... prosiner
 10. 10.
  öldürmez, süründürür dövüşçü tipidir.
  1 ... buzdan adam