bugün

1 milyon nüfusu ile isviçre'nin en büyük şehridir. isviçre'nin almanca konuşulan kantonlarından birinin adıdır ayrıca.
(bkz: zurich)
ingiltere'nin en buyuk danismanlik sirketlerinden mercer humon resource consulting tarafindan yasanacak en guzel kent secilen isvicre'nin guzide bir sehri. ayni listede istanbul kendisine 108. sirada yer bulabilmis.
kendilerine özgü konuştukları almanca'nın anlaşılması çok zordur. almanca çok kaba geyiğinin vücut bulduğu yerdir. gerçekten konuştukları almanca çok kabadır. gırtlardan konuşmaya meyillidir bunlar.

(bkz: hoch Deutsch)
Dünyanın en yaşanılabir şehri.(Mercer Human Resource Consulting'in hazırladığı yaşam kalitesi endeksine göre)
zürih gölü çevresine kurulu, avrupanın finans ve iş merkezidir. şehre gittiğinizde ilk dikkat çeken arabanızı nereye koyacağınızdır. onlar, bu sorunu private parking dedikleri kendilerine ait park yerleri ile ve büyük otoparklarla çözmüşlerdir. Oldukça pahallı bir şehir olmasının yanında şirin bir kasaba izlenimi vermektedir. bahnhofstrasse şehrin alışveriş merkezidir. lakin sakın gidip kendime bir şey alayım demeyin. varı yoku bırakır memlekete zor dönersiniz.
isvicrenin kalbinin attigi sehirdir. yasam standarti bakimindan dünyada bir numara secilmistir. burada bulunan zürih gölü ince ve uzun bir göl oldugu icin istanbul bogazini andirir adeta.
Doğunun zürih' i çüngüş' tür.
(bkz: çüngüş)
zamanında şehrin merkezinde kurulan bir bölgede, eroin satışı serbest olduğu ve uyuşturucu kullananlara bedava enjektör dağıtıldığı için avrupa'dan turist çeken yer. (bkz: kafa turizmi)
devletin enjektör dağıtmasındaki amaç ise aynı enjektörü farklı kişilerin kullanması yüzünden aids gibi hastalıkların yayılmasını engellemekti. çok sonraları o bölge polis zoru ile tamamen temizlendi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.