1. 1.
    aziz nesin in inanılmaz romanıdır. ayrıca başrolunu kemal sunal'ın oynadığı aynı isimli bir filmde çekilmiştir.
    kitap kaasbaya yerleşen zübükzade ibraam beyin parti ilçe şube başkanlığından milletvekilliğine uzanan hikayesini anlatmaktadır.
    okurken bazen gülmekten midenize kramplar girmesine neden olan eserdir.

zübük'ün kelime manası:
    "kendi çıkarları her yolu mübah sayan kişi. sözünde durmayan. egoist."

dedesinin adı zeybekzade iken zübükzade'ye dönmüştür.
    8 ... msd
    #112128 :)
  2. 2.
    kemal sunal'in kapıcılar kralından sonra en güzel filmidir.bana göre
    günümüzü anlatması ayrı bi güzelliktir.
    2 -1 ... eaglemre
    #266739 :)
  3. 3.
    Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz. Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor. Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübükte birleştiğini görünce ona kızıyoruz.
    Bu zübükler her yerde var, biz zübükler nerde varsak, onlar da orda... *

(bkz: zübüklüğün sonu yok)
    9 ... atipik
    #369981 :)
  4. 4.
    birilerini anlatan bir roman/film.
    1 ... bahdeniz
    #1360643 :)
  5. 5.
    gülünç, anormal ve şımarık davranış, yüz ifadesi içindeki yada konuşan kişi ** .

zübük akrabaları çok olup bu filmi seven birini her söylediğinde* neşeye, mutluluğa boğan sıfat.
    ... fatality of fantasy
    #2088583 :)
  6. 6.
    aziz nesinin bu romanı misafir olarak kaldığı dedemin evinde yazması şahsım için ayrı bir merak ve ilgi konusu olmuşdur.
    4 ... gameguru
    #2088605 :)
  7. 7.
    aziz nesin'in bir hikayesinde adı geçen * daha önce dilimizde bulunmayan ve bu gelmiş geçmiş en büyük mizah * yazarımız tarafından büzük kelimesinden bir harf oyunu ile türetilmiş kelime. hicivlerle toplumdaki çarpıklıkları sergileyen yazarımız sadece bu kitabıyla * bile ölümsüzlüğü garantiye almıştır.
    1 ... basri
    #2254173 :)
  8. 8.
    Bir adedinden 4. nesil yazar, hoş geldi. ayrıca, Baktım şöyle Bi entrylerine, hiç kötülenmişi yoktu rastgele kötüledim Bi tanesini sözlük. ilk oluyum diye anlıyo musun?
    1 -2 ... kasgarli tost
    #2375230 :)
  9. 9.
    an itibariyle kanal d de yayınlanan harika bir kemal sunal yapımı. günümüzü en iyi yorumlayan örneklerden biri.
    1 ... lynx
    #2497634 :)
  10. 10.
    bana göre en komik sahnelerden biride zübük'ün kasabasının oylarıyla milletvekili seçildikten sonra kasabasından ayrıldığı sahnedir..o sahnede arabanın camından dışarı kendisini yolculayanlara bir bakışı varki sanki tuvalet deliğindeki boka bakar gibi bakar o sahnede takdir edilir bir defa üstad.
    2 ... rigor mortis
    #2497923 :)