bugün

yavaş yavaş beni kendine ısındıran dizi.. umarım klişe aşk hikayeleri etrafında çok dolanmaz da, egenin güzelliklerini ve doğasını bol bol gözümüze sokan tematik bir yapım olur.. çünkü aşk hikayesi gene aynı, aldatan bir koca, aldatılan eşe çocukken aşık olan ama kavusamayan bir yakısıklı ve aldatılmıs kafası karısık genc hanım.. yeter kardeşim, biliyoruz sonu, yakışıklı ile kadın kavuşacak.. siz bize egeden bahsedin, değil mi ama?
dizide herkesin oyunculuğunun tavan yaptığı özellikle o minik eylül. ün cimcimeliğinin içime işlediği klasik bir çağan ırmak projesi daha, kaliteli eğlenceli neşeli anlamlı mesajlı. Yalnız özge özberk. in amca oğlunu oynayan, hani goncagül sunar. ın kocası olan ,oyuncunun fazlasıyla babam ve oğlumdaki yetkin dikinciler. in canlandırdığı karaktere benzemesi durumu gözümden kaçmadı diye söyleten dizi.
sezen aksu 'nun, sezen aksu mun, son albümü olan deniz yıldızı nın 2. parçası. 05.03 lük süreye sahip. söz beste sezen aksu (bkz: söz müzik sezen aksu), düzenleme arto tunçboyacıyan...

her ne kadar, ortalarına doğru kayıp giderken, insanı tam hüzünlendirme safhasında - tam da sözlerine yakışır, kaldırır biçimde - ortalarına doğru biraz abartı gibi görünen, hafif elektrik tadı yakalanan kekremsi bir tat. ama dinledikçe de, insani içerisine çeken, yol arkadaşı olarak her daim dinlenesi sözler, dingin mi dingin, huzur köyünün muhtarı gibi bir benzetmeye yol açabilecek bir sezen aksu vokali; müzik harmonisi.
normalde pazartesi aksamlari yayimlanan ama dün yayinlanmayan dizi. ne oluyor birisinin haberi var mi?
geçen hafta sezon finali yapmak suretiyle tatile giren yeni gözde. aslında yeni yayın dönemi için düşünülen dizi bıçak sırtının talihsiz şekilde bitirilmesi sebebiyle erken yayına girmiş dolayısıyla da erken final yapma durumunda kalmıştır.

paniğe mahal yoktur; yeni yayın döneminde de bizlerledir.
dinlerken insanı alıp götüren bir başka sezen şarkısı. bu sezen insanı kanser eder vallahi böyle parçalar yaparak bizi bizden alıyor. iyi ki varsın sezen aksu.
sezen aksunun kendim için yaptım dediği deniz yıldızı albümünün ağlatmaya en uygun şarkılarından biri. Onno tunç için söylese bile yine her zamanki gibi bütün yarım kalmış sevgilerin yarasına basan sözler bütünüdür.

kime kızayım nazım senden başka kime geçer diye kendi kendimize düşünürken yol arkadaşım nerdesin diye sessizce haykırtmış, ağlatmıştır.
'kıskanıyor insan basıp gidenleri' sözleri ile götürmüştür insanı.
sitem dolu sözleri ile * aklıma getiren sezen şarkısı.

--spoiler--
Ben sana küsüm aslında, haberin yok
Koyup gittiğin yerde kötülük çok
Kime kızayım, nazım senden başka kime geçer
Benim sensiz kolum, bacağım, ocağım yok
--spoiler--
hadi dinlemiyim diyorum bugün; olmuyor.
ağlatıyor bazı şarkılar istesen de istemesen de; ama çekiyor seni içine.
söyeyemediklerini söylüyor senden önce birileri...
anlıyorsun ki aynı şeyler hissettiklerimiz...

"ben sana küsüm aslında haberin yok,
koyup gittiğin yerde kötülük çok...
kime kızayım, nazım senden başka kime geçer?
benim sensiz kolum, bacağım, ocağım yok..."

sadece anneme söylüyorum şarkıyı...
duymasa da...
belki bugün hissedip gelir rüyama...
çok fena bir şarkıdır..efkardır...
--spoiler--
bir şey diyeceğim de günah valla
de de tövbe deriz geçer.
--spoiler--
gidenler için yazılmış şarkıların en güzeli. yol arkadaşını kaybedenlerin, gidenlerin koyup gittiği yerlerde kötülükleri yaşayanların şu sıralar sadece dillerinde değil; içlerinde söylenen şarkı.
"ben sana küsüm aslında haberin yok,
koyup gittiğin yerde kötülük çok...
kime kızayım, nazım senden başka kime geçer?
benim sensiz kolum, bacağım, ocağım yok..."

ya bu yapılır mı şimdi? Böylede yazılır mı? bukadar canı yanarda insanın, böyle dayanabilir mi?

Gidene hiçbirşey olmaz ki zaten, hep geride kalana olan olur. Dayanmayı, acıyıda; aşkı yaşamak gibi güzel yaşayabileceğini, gidene; gitmiş olsa bile gönülden baglı kalınabileceğini anlatır insana.

hani elinde olmaz ya, göz kırpmak gibi birşeydir, ne kadar zorlasanda kırpmadan duramassın, öyle birşey işte....

(bkz: yine sezen)
gidene yazılmıştır, ancak daha kötüsü duymayana yazılmıştır. şarkıyı bu kadar hüzünlü yapan da budur...

ben sana küsüm aslında haberin yok...

sezen'in son zamanlarda yazdığı bir diğer şarkıda da vardır bu; iki gözüm iki çeşme haberin yok der... sırf bunun için, bu iki şarkıyı birbirinin devamı gibi görmekteyim...
oturursunuz gece tek başına, ışıklar sönmüş, el ayak çekilmiş koca şehirde, avuçlarınızda sıcak bir kupa çay, hafif bir de rüzgar.. sokak lambası etrafında dolaşan ateş böceklerinden başka kimse de yok derdinizi anlatabileceğiniz, öyle bir efkar çöker ki öyle gecelerin sabahlarında omuzlara, o çalmayan telefona, çekip gidenlere özenilir.. o zaman dinlenir işte bu şarkı ben sana küsüm aslında ama haberin yok diye içten geçirilir...
sezen- onno aşkından daha fazlasına sahip şarkı. en aklı selim anında bile adamı darmadağın eder, gönül yarasını derinleştirir, uykuya dalmış acıları uyandırır. bu anlamda çok da tehlikeli bir şarkıdır.
"kıskanıyor insan bazen basıp gidenleri..." diyerek beni günlerce eskiye hapseden sezen harikası.
bu şarkı öldürecek beni yeminle.Demedi demeyin.
Normalde izlemem fakat rastladigimda fena halde Down in the Delta filmini benzettigim dizidir.
sezen aksu hayranı olmadım hiç. yalnız "ben sana küsüm aslında haberin yok" dediği anda bu kadın birden varoldu benim için. "kime kızayım nazım senden başka kime geçer?" dediğindeyse sonsuzluğuna inandım katlanışın ve isyanın. aynı terazide ikisini birden sallandırışımın. neden bilmem, aslında bilirim, farklı şeyler çağrıştırıyor. acımsı ama sevdim. gidene gittiği için mi kızıyorum, beni almadığı için mi yanına? aslında ikisi de aynı anlama mı geliyor nedir? onu benden alana mı kızdım yoksa gitmeyi şartsız kabul ettiği için ona mı? şu an kafam yerinde değil ama ben de anneme küstüm bir vakit. tüm şehir de bana. haberi olmadı. olsaydı ne olacaktı. anlayacak mıydı. kime dert yanacaktı.

şarkı muhteşem sonuç olarak.
akıl almaz bir ağıt.ölümün ve aşkın sezen aksu gibi bir devde kalan derin izleri birleşince ortaya böyle bişey çıkıyor sanırım.Devamında hazan (bkz: hazan) dinlenip dünyadan özenle kopulur.
--spoiler--
kime kızayım nazım senden başka kime geçer
--spoiler--

sezen aksu nakaratın bu kısmını söylerken o ses tonuyla beni,seni,onu,martıları ve şarkıyı ağlattığı söyleniyor. doğruymuş.
`ben sana küsüm aslında haberin yok
koyup gittiğin yerde kötülük çok`

ah sezen be. yaptın gene yapacağını bu şarkıyı duyduğumdan beri aldın ruhumu gene derin karanlıklara. yukarıdaki satırlar başlayınca müziğin ahengiyle beynim vücudumdan gidiyor. estiremediğim fırtınalar esmeye başlıyor ruhumun derinliklerinde. kimsemiz yok lan şu dünyada yapayalnız yaşıyoruz sadece yaşayabilmek için. yolumuz uzun tek bir arkadaşımız bile yok gerçeğinde olup bitenlerin.
hep hüzün ulan.
dinleyen kişinin üzerinde travma etkisi yaratan, silkinip kendine gelmesini sağlayan ve şöyle bir etrafındakilere bakıp 'yol arkadaşım' diye seslenecek birilerini aramasına sebep olan, 'Sezen Aksu yine yapmış yapacağını' dedirten şarkı.
(bkz: kime kizayim nazim senden baska kime gecer)