bugün

kabiliyet, marifet, hüner gibi anlamları olan türkçe kelime. * *
bazen pek çok çeşidinin aynı insanda toplanabildiği (öhöm) artı değer.
kimilerinin 'işte tanrı vergisi, ses var okuyo' şeklinde tanımladığı olgudur fakat geline görüle ki iş bu kadar basit değildir.

yetenek doğuştan herkeste var olan bir niteliktir çünkü tanrı herkesi eşit yaratmıştır. yani tanrı insanı yaratırken ona her türlü yeteneği tıpkı iki gözü, bir burnu, iki kulağı gibi eşit şekilde vermiştir. yoksa tanrı'nın adaleti konusunda şüphesi olan mı var?

durum şudur ki; bireyin o yeteneğini ortaya çıkaracak öğretim, kurum, eğitmen ve tabiki bireysel istek gereklidir. kanımca herkes bir idil biret olabilir fakat kişi ya bulunduğu çevre ve sahip olduğu olanaklar-daha doğrusu sahip olamadığı olanaklar- onun bu eğilimini ya başka bir alanda yeşertmiştir ya da kişi başka bir alanı seçmiştir yeteneğini kullanmak için. müzik değil de mühendisliği seçmiştir mesela, * ama bu onun zaten iyi bir müzisyen olamayacağı anlamına gelemez. tarihte bir sürü örnek vardır bu duruma.

sonuç olarak eklemek isterim, herkes yeteneklidir. şu an yapmadığımız her hangi bir alan bizim o işe kabiliyetimiz olmadığını göstermez. sadece gerekli olanakları edinememişizdir, bize sağlanmamıştır ya da biz tercih etmemişşizdir.
çalışarak elde edilebilen olaydır. yetenek diye bir şey yoktur çalışmak vardır, hangi kategoride olursa olsun çalıştığınız zaman beceremeyeceğiniz olay yoktur.
ses dışında hiç bir şey insan da doğuştan bulunmaz ama allah'ın verdiği o sesi de çalışarak eğitmezseniz hiçbir halta yaramayacaktır.
hiç kimse doğuştan müzik bilgisine, siyasi bilgiye, spor bilgisine vs,vs, vs.. sahip değildir ve de çalıştıktan sonra bunları yapamayacak insan da yoktur.
http://www.yetenek.com
doğuştan gelen gizil yetilerdir. bişeyleri yapma yetisi olarak da bilinir. bu gizil yetileri geliştirmek, ortaya çıkarmak insanoğlunun kendi elindedir.
ingilizce ability demek.
istidat, eğitimle birleştiği zaman yetenek halini alır. örneğin; doğuştan güzel resim yapabilme gücüne sahip olabilirsiniz. bı potansiyel güç istidattır. ancak kişi resim konusunda eğitilirse istidat ortaya çıkar ve resim yeteneği halini alır.
hayatta çok gerekli olan ama herkeste bulunmayan özellik.
yetenek çalışmaktır. müzik öğretmenim demişti.
herkeste olmayan varsa da farklı dallarda olabilen yetenektir.

temsil misal:

bir kız çocuğunun biri birgün org çalmaya çok heveslenir *. ailesi de kızceğizi kıramaz, alır. bir müzik öğretmeninden ders almaya başlar. 1 ders olur, 2 ders olur, 3. de öğretmen aileye:
-eğer hala şansınız varsa bu orgu geri verin, paranız boşa gitmesin, oyuncak bir org alın. onla oyalansın. der.
bir alanda istem dışı bir şekilde yüksek motivasyonun olması halidir.
Her insanda olan, sadece kilitli bir kapıya benzeyen ve anahtarını bulup * kolayca acabileceğiniz insansal özellik.
(bkz: istidat)
doğuştan gelen bir yetinin, zamanla insanca harmanlanması diye saçma sapan bir tanımdır yetenek.

bazıları gerçekten doğuştan şanslıdır. fiziki olarak doğulan bir şansın üzerine inşaa edilmiş bir sportif başarı ya da zekanın getirdiği bir kolaylık olarak matematikte başarı yeteneğini doğru şekilde yönlendirerek kullanmışların, tarafımızca bilinmesine yol açar. usain bolt veya cahit arf gibi.

kendi açımdan düşündüğüm zaman küçükken astronot veya uzay bilimcisinin yanında, daha somut olarak avukat ve öğretmen olmak isteyen bizlerin daha küçük dünyaların üzerine kurulmuş hayatlarımızdan dolayı mı yoksa bize yön veren insanların ve içinde yaşamak zorunda olduğumuz sistemin bir yaptırımı olarak mı yeteneğimizi keşfedemediğimizi anlayamıyorum. ya da fazlasıyla sığ düşünüyorum içinden çıkılmayacak kadar.
zoraki tanım: bir şeyi diğerlerinden iyi yapma durumu.

yazarın tamamen subjektif entyrsi: bazı insanlar bazı konularda doğuştan yetenekliler..ne bileyim kimisinin eli yatkın resme, süper şeyler çizebiliyor.. kimisinin kelimeleri kuvvetli, sıralıyor ardı ardına, okurken 'nasıl yazmış bunu ya!!' diyorsun.. bazısı bir melodi yapıyor, cuk.. hangi notanın ardına hangisini ne uzunlukta getireceğini bu kadar bilebilmesini anlayamıyorsun mesela.. bazısı da hayatta yetenekli. onca kötü şeye, milyon badireye rağmen tutunabiliyor. bir 'neden' bulabiliyor kendine. her şeyin üstesinden gelebiliyor, her şeye rağmen mutlu olabiliyor..

kendime bakıyorum sonra.. 'aha bunu süper yapıyorum lan!' dediğim hiç bir özelliğim yok. ne aman aman resim yapabiliyorum, ne yazabiliyorum, bir müzik aletini sonuna kadar konuşturacak kadar çalamıyorum, hiçbir sporda taktir görecek derecede başarılı değilim.. hayata tutunma konusunda yeteneksiz olduğumu belirtme ihtiyacı hissetmiyorum zaten.. hayır gülüyorum bu duruma, aslında herkes kendini farklı ve özel sanır ya hani.. aslında ortalamalardayız hepimiz. ekstra bir 'yeteneği' olanlar belli ediyorlar kendilerini zaten.. 'biri' oluyorlar, ardlarında 'bir şey' bırakıyorlar.. biz de yaşayıp, etrafımızdakilerin bizi tanıyacağı düzeyde bir hayat sürdürüyoruz. öldükten sonra da kimse adımızı telaffuz etmiyor.. böyle olmasın lan, benim sonum böyle olmasın.. ben 'hiçkimse' olmayayım.. 'biri' olayım.. 2010dan beklentim budur!
kimisi doğduğunda beleşten sahip olur.kimileride çaba gösterip kazanır.yinede her insanın içinde vardır ama bunu devreye sokmak sizin elinizde.
her insanda olmayan özellik. zaten her insanda olmasına gerekte yoktur. çünkü betonu delmek için yetenekli olmak değil azimle sıçmak gerekir.
annesi orospu olmayan orospu çocuklarıdır. boldur, gürdür.
doğuştan olan ve genlerle aktarılabilen bir bakış açısıdır.
beceri ile karıştırılan sözcüktür. yetenek doğuştan, beceri sonradandır.
-herkes yeteneklidir.
-herkes yeteneksizdir.

not:geğirerek konuşabilmek yetenek değildir. öküzlüktür.
vergi kaçırmada nasibini almıştır. ne de olsa Allah vergisidir.
insanı kalastan ayıran, ayraç. yeteneksiz insan yoktur, farkında olunmayan yetenekler vardır.
http://www.220.ro/emisiuni-tv/Ce-Stie-O-Blonda-Sa-Faca/a2eJim1P8L/

link verilen videodaki hatunun yaptığıdır.