1. 1.
    türkiye sinema ve audiovisuel kültür (türsak) vakfı ile beyoğlu belediyesi tarafından, turkcell' in sponsorluğunda ilki bu yıl düzenlenen sinema ödül töreni. artık her yıl düzenlenecek ve geleneksel boyut kazanacakmış.

    ilk yıl sonuçları şöyle:

    en iyi film
    mutluluk (yön. abdullah oğuz)

    en iyi yönetmen
    fatih akın - yaşamın kıyısında

    en iyi kadın oyuncu
    özgü namal - mutluluk

    en iyi erkek oyuncu
    şener şen - kabadayı

    en iyi yardımcı kadın oyuncu
    nursel köse - yaşamın kıyısında

    en iyi yardımcı erkek oyuncu
    tuncel kurtiz - yaşamın kıyısında

    en iyi senaryo
    fatih akın - yaşamın kıyısında

    en iyi müzik
    zülfü livaneli - mutluluk

    en iyi görüntü yönetmeni
    mirsad heroviç - mutluluk

    digiturk genç yetenek ödülü
    yumurta - saadet işıl aksoy

    turkcell ilk film ödülü
    beyaz melek - mahsun kırmızıgül
    1 ... ecayip heyvanlara benziyirsen
  2. 2.
    mutluluk ve yasamın kıyısında'nın ödülleri kardeş payı yaptıkları törendir.
    ... taharetmuslugu
  3. 3.
    özgü namal ödülünü almak için sahneye çıktığında ödülü verecek olan kişi(ismini hatırlayamıyorum, hatırlayamam, hatırlamak için bilmek lazım) "şimdi de ödülünü almak üzere nurgül..." dediğinde herkes dondu, yıllardır kanayan yarasına gıyabında parmak basılmıştı nurgül yeşilçay'ın. derken özgü mikrofona eğildi ve, "ben de isterdim şu anda bu sahnede olmasını, ama özür dilerim, ben özgü" dedi. potun böylesi.
    ... lastras
  4. 4.
    bu yıl ikincisi, 3 mart 2009'da lütfi kırdar'da yapılacak. üç maymun filmi, ismi okunduğu sırada çok büyük alkış almış. bu haseble ödül şansı yüksek olmalı.

    işte adaylar:

    En iyi Film

    - Üç Maymun
    - Sonbahar
    - Issız Adam
    - Devrim Arabaları
    - A.R.O.G.

    En iyi Erkek Oyuncu

    - Onur Saylak (Sonbahar)
    - Yavuz Bingöl (Üç Maymun)
    - Cem Yılmaz (A.R.O.G.)
    - Çetin Tekindor (Ulak)
    - Taner Birsel (Devrim Arabaları)

    En iyi Yönetmen

    - Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)
    - Özcan Alper (Sonbahar)
    - Çağan Irmak (Issız Adam)
    - Tolga Örnek (Devrim Arabaları)
    - Cem Yılmaz/ Ali Taner Baltacı (A.R.O.G.)

    En iyi Kadın Oyuncu

    - Hatice Aslan (Üç Maymun)
    - Nurgül Yeşilçay (Vicdan)
    - Demet Akbağ (O Çocukları)
    - Ayça Damgacı (Gitmek),
    - Melis Birkan (Issız Adam)

    -----------------------------------

    yarışmaya katılan ama ilk 5'e giremeyen tüm adaylar da, detaylı olarak şu şekilde:

    1. Rıza
    35 Milim Filmcilik / Zuzi Film 04 Ocak 2008 Zuzi Film

    2. Çılgın Dersane Kampta
    Özen Film / Aksoy Film, 10 Ocak 2008 Aksoy Film- Faruk Aksoy

    3. Maskeli Beşler Kıbrıs
    UIP Filmcilik / Arzu Film, fida film 10 Ocak 2008 Fida Film

    4. Çocuk
    35 Milim Filmcilik / Plato Film 18 Ocak 2008 Plato Film- Sinan Çetin

    5. Ulak
    UIP Filmcilik / Avşar Film, 25 Ocak 2008 Avşar Film

    6. Son Ders
    8 Şubat 2008 Renkler Sanat

    7. emum
    8 Şubat 2008 Hasan Karacadağ

    8. 120
    Özen Film / Posta Film, 15 Şubat 2008 Posta Film- Özhan Eren

    9. Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım
    MinT Prodüksiyon, 22 Şubat 2008 Mint Prodüksiyon

    10. Recep ivedik
    Özen Film / Aksoy Film, 22 Şubat 2008 Aksoy Film -Faruk Aksoy

    11. Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi
    Bir Film / Çan Film, 29 Şubat 2008 Çan Film

    12. Plajda
    35 Milim Filmcilik / Plato Film, 29 Şubat 2008 Plato Film- Sinan Çetin

    13. Hayattan Korkma
    35 Milim Filmcilik / 24 Kare Film, 07 Mart 2008 24 Kare Film

    14. Mülteci
    Özen Film / Rh Politik Uluslararası Yapımcılık, 07 Mart 2008 RH Politik- Reis Çelik

    15. Miras
    Özen Film / gdy Film 14 Mart 2008 Gdy Film

    16. Ara
    Bir Film / Ümit Ünal, 21 Mart 2008 Ümit Ünal Film Prodüksiyon

    17. Girdap
    21 Mart 2008 Kuzey Film / Talip bey

    18. Peri Tozu
    35 Milim Filmcilik / Kara Kedi Film04 Nisan 2008 Kara Kedi Film

    19. Cennet
    35 Milim Filmcilik / d.f.g.s. Yapım, 11 Nisan 2008 D.F.G.S

    20. Vesaire Vesaire
    Warner Bros / Haita Film, 11 Nisan 2008 Lulu Prodüksiyon- Roksen Lulu

    21. Münferit
    Özen Film / Yeniden Film, 09 Mayıs 2008 Yeniden Film- Dersu Yavuz Altun

    22. O... Çocukları
    Kenda Film / Dinamik Prodüksiyon, 16 Mayıs 2008 Energy Medya: Selay Tozkoparan

    23. Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi
    Bir Film / Baraka Limited, 30 Mayıs 2008 Baraka Film - Emre Akay

    24. Made in Europe
    Özen Film / Temelkuran Film ve Müzik, 20 Haziran 2008 inan Temelkuran

    25. Taş Yastık
    Tiglon Film / Jek Film, 15 Ağustos 2008 Jek Film - Fatih Hacıosmanoğlu

    26. Tatil Kitabı
    Tiglon Film / Bulut Film, 12 Eylül 2008 Bulut Film Yamaç Okur

    27. Avanak Kuzenler
    Özen Film / Aksoy Film - Fida Film, 26 Eylül 2008 Aksoy Film Faruk Aksoy

    28. Süper Ajan K9 Elita Film

    29. Dinle Neyden
    Özen Film / PHS Film - ATM Film, 10 Ekim 2008 PHS Film ismail Eren

    30. Vicdan
    Medyavizyon Film / Fono Film, 10 Ekim 2008 Fono Film Turan Tökel

    31. Aşk Tutulması
    / Tims Productions - Sugarworkz Film, 24 Ekim 2008 Sugarworkz Murat Şeker

    32. Devrim Arabaları
    Pinema Film / Ekip Film - Arti Film, 24 Ekim 2008 Ekip Film Tolga Örnek

    33. Üç Maymun
    UIP Filmcilik / Zeyno Film, 24 Ekim 2008 Zeyno Film Zeynep Özbatur

    34. Nekrüt
    Pinema Film - Best Line Pictures / Kat Yapım, 31 Ekim 2008 Kat Prodüksiyon Sebahattin Kat

    35. Güneşin Oğlu
    Tiglon Film / Eflatun Film - Mucizeler Evi, 07 Kasım 2008 Eflatun Film / A. Taner Elhan

    36. Issız Adam
    Most Production, 07 Kasım 2008 Most Production / Mustafa Oğuz

    37. Son Cellat
    Medyavizyon Film / Hayalim Film, 07 Kasım 2008 Hayalim Film / Hüseyin Erun Ağcagül

    38. Fırtına
    Özen Film / Yapım 13 Film Production, 14 Kasım 2008 MKM / Özkan Küçük

    39. Gitmek
    Chantier Films / Asi Film, 14 Kasım 2008 Asi Film Hüseyin Karabey

    40. Destere
    Tiglon Film / Zero Film 21 Kasım 2008 Zero Film Selin Altınel Şenol Zencir

    41. Osmanlı Cumhuriyeti
    UIP Filmcilik / Avşar Film, 21 Kasım 2008 Avşar Film / Şükrü Avşar

    42. A.R.O.G: Bir Yontmataş Filmi
    Fida Film, 05 Aralık 2008 Fida Film Murat Akdilek

    43. Muro: Nalet Olsun içimdeki insan Sevgisine
    Pana Film, 05 Aralık 2008 Pana Film / Raci Şaşmaz

    44. Sıcak
    Medyavizyon / ANS Yapım ANS Abdullah Oğuz

    45. Sonbahar
    Tiglon Film / Kuzey Film, 19 Aralık 2008 Kuzey Film / Serkan Acar

    46. Şeytanın Pabucu
    Medyavizyon Film / Mia Film, 26 Aralık 2008 Mia Film / Banu Akdeniz

    47. Yağmurdan Sonra
    Özen Film / Uzman Film, 26 Aralık 2008
    ... ecayip heyvanlara benziyirsen
  5. 5.
    23 mart 2010 tarihinde bu yıl 3.' sü düzenlenecek olan organizasyon.

    (bkz: http://www.turkcellyesilcamodulleri.com/)
    (bkz: http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=65560)
    1 ... kep telefonu
  6. 6.
    türk oskarı diye isimlendirilen ödüllerdir.altın portakalın bu isme layık olduğunun farkına varılamamıştır.
    ... thebalkanboy