bugün

mitsunturun narim keri oooooooo diye başlayan 90 ların başında hit olmuş bir şarkı.Türk filmlerinde oldukça fazla kullanılmıştır.
mori kante denen acil diş hekimine gitmesi gereken sempatik arkadaşın 80 lerde ünlü olmuş şarkısı,bu zamanda bircok remix versiyonunu bulunur.
klibinde arap atı gibi koşan mori kante'nin toplumsal mesaj veren şarkısı.bizi bizden alanlardandır.tucimania ile beraber karaokesini yaptığımız gine yazınsal edebiyatının güzide parçasıdır.geçmişe yolculuktur.buruk bir kahkahadır.

bi sounkouroun lou la donkegna ah ah
bi kamberen lou la donkegna ah ah
i madji i ma yele
i kanan n'bila nara ro
n'bo n'bolo bila
kanfalani yana sara le ila
gnin kisse gbela serra le ils

yekeke nimo ye ke ye ke
yekeke nimo ye ke ye ke

ke woye boli lale
n'na doni kassi kan
woye boli lale
eh eh
nye n'ta sorona kono mi ma ta i yonfe
wo den te soron lonkelena
sini mory la diyande
timba bara wouloukounta
souba ma kata i yala
ah sara lila

yekeke nimo ye ke ye ke
yekeke nimo ye ke ye ke

djely mousso ni kedjou to wara bo
m'ba mofila tema yan feou

yekeke nimo ye ke ye ke

uğruna gineceyi çözdüğüm şarkı.riggomortis iLe şarkıyı çözmek için geceLerimizi verdik.sonunda şarkıyı çözdük.bu oLayın akabinde gözyaşLarı ve gururLu bir duruş iLe şarkıyı söyLedik.şarkıda geçen "eh eh" nidaLarı bizi mutLuLuk çemberinin en ortasına sürükLedi.mory kante bir canavar yaratmıştır.eLine sağLıktır.ayrıca son oLarak şunu söyLemek istiyorum ;

(bkz: bi sounkouroun lou la donkegna ah ah(x2))
bir döneme damgasını vurmuş kıpır kıpır bir afrika şarkısıdır. klibinde mory kanteabimiz terler içinde şarkıyı söylemektedir.
şarkının gazıyla çıkan 3 lastikli 9oların lambada eteğiyle rahatylıkla giyilebilecek ayakkabılarını unutmamak lazım.*
zenci müziğinin mihenk taşlarındandır.
80 lerin çok saçma ama çok enfes şarkısıdır,ilginçtir.
sanki böyle bir sürü yerlinin kabile marşı gibi bir şeydir.
buna çok benzeyen bir tane daha vardı. * *
2 sene kadar önce remixlenmiş bizleri tekrar eski günlere götürmüş parça.*
1987 yılında yapılmıştı.
iletişim anlamına gelir...
delicesine dans edilecek şarkı ...dejavu
dünya üzerinde binlerce söz yazarı bulunan şarkı. herkes kafasına göre söylüyor. afrikalılar bu duruma çok bozuluyormuş, ''ya doğru söyleyin ya mokoko'' diyerekten tehditler savuruyorlarmış. delikanlı türk gencini yıldıramazlar tabi.

kanfalani yana sara le ila
gnin kisse gbela serra le ils

kan falan var yana sar illaaaaaa
verin bi kiss bela serrayaa reis

yekeke nimo ye ke ye ke
yekeke nimo ye ke ye ke

yekeyek memo yekeyek
yekeyek memo yekeyek
küçükken "bi sounkouroun lou la donkegna ah ah" olan giriş kısmını "bir sümkürdüm lavaboya aah ahh" diye anladığımız şarkı. hem söyleyen zenci, hem mahallede benden başka çocuklarda aynısını anlamış, normal tabi. doğrusunu öğrenince çok şaşırmıştım.
bu naçizane şarkının bir de ayakkabısı vardı *böyle lastik bantlı sandalaletlerdi.
mahalledeki arkadaşlarla "bir sümkürdüm lavaboya aaaaa" diye söylediğimiz 80lerin sonu, 90larin basinin vazgecilmezlerinden olan şarkı... ayrıca fenerbahçe'nin 89'daki şampiyonluk albumunde de bulunmaktadır.
zenci gırtlağını ve müzik zevkini en güzel şekilde yansıtan şarkı.

(bkz: hello africa)
velet zamanlarımızı hatırlatan efsane şarkı.
o değil de nedense zaman zaman bu ve benzeri 80 ler şarkılarını duyma ihtiyacı hissediyor bünye. duyuncada şöyle bir gülümsüyor. aynen bu başlıktaki entry leri okuduğunuzda sizin de yaptığınız gibi.
tek sikimlik sarkicilar modasina cuk oturan mory kante adli cikolata renkli (bkz: sezen cumhur onal) abimizin, 80lerden kalma efsanevi sarkisi. klibin basindaki kaportaci abinin de, "gidersen git uleyynn, seyime kadar yolun var" seklinde el hareketi de unutulmazlar arasinda yerini almistir.
"yeke yeke yürümek" diye bir değiş vardır anadoluda ,"artiz artiz yurumek" manasında...
uykusuz geçirdiğimiz gece vardiyalarımızı dinleyerek değerlendidirdiğimiz şambala rahiplerinin hit şarkısı.yeke yeke
80'lerde cocuk olmaktir, zamaninin en populer sarkisidir, hala denk geldigi zaman costurur, o gunlere goturur. ayrica afrika muziginin ben de varım demesidir.
80'lerin ikinci yarısı çıkmış ortalığı kasıp kavurmuş, afrika yerel müziği tadında parça. lambada gibi oynak bir şey. klibini severek izler ama adamın yüzü gözüktükçe korkardım.
youtube açamayanlara;
http://www.dailymotion.co...altv_mory-kante-yeke-yeke

delikanlılık yıllarımızın akıllara kazınan protest eseridir efendim.
mory kante abimiz etrafında topladığı kendisi gibi afrikalı, faslı, cezayirli, tunuslu gençlerle sisteme isyanederken bizlere de damardan giriyordu o yıllarda. ama bu isyanda ne polise taş atıyorlar ne de milletin malına zarar veriyorlardı. sadece isyan vardı kadere isyan alayına isyan. bunun içindir ki faşist protest sanayici abiniz bile halan dinlemekte seyretmektedir maziden gelen derin izlerin etkileriyle bu eseri...
keşke bizim sözde ezilmişlerimiz(!) de sisteme bu tarzda isyan etse onlara bir avuç tuzla yardıma koşan gene ben olmam mı??
80 oncesi ve ya 81, 82 vs dogumlular icin justin timberlake'in sarkilarindan daha ozel anlama sahip olan sarki....
(bkz: 80 lerde cocuk olmak)
güncel Önemli Başlıklar