bugün

yapılmış ve yapılabilecek en iyi şarkılardan. hatta diyebilirim ki ilk beştedir. bu şarkıyı çok sevmemdeki en önemli nedenlerden birisi ise biz türklerin bu şarkıya müthiş önem vermesi.
muhteşem. dinlenmeli. evladiyelik. günlerdir loopa aldım. deli gibi burnumu tıkayıp eşlik ediyorum mory kante abimize. facebook grubuna da üye olalım lütfen. adam unutulmadığını bilsin en azından.
bi sümkürdü lağım taştı aaaa bi sümkürdü lağım taştı aaaa,
anam sıçtı bu adam aaaa.
çocukluğumuzun efsane sarkısı.mory kante nin mükemmel sesi insanın içini kaynatan enfes müzik,o dönemlerin izlerini tam olarak yansıtan klip.trt de saatlerce çıkmasını beklerdik.müziğin üzerine sözler uydurup söylediğimiz şarkıların başında gelirdi.şimdi o günlere gitmek için hatıralar istasyonuna gerisin geri yolculuk yaparken en uğrak istasyonlardan biridir büyük ihtimalle
ne anlama geldiği yada bir anlamı lup olmadığı hala bilinmeyen ama herkes tarafından deliler gibi dinlenen sarkıydı.
o nasıl bi şarkı ve de kliptir. her izlediğimde gülerim.muhteşemsiniz.
çocukluk yıllarına dair insanı tebessüm ettiren hoş bir parça. ilk komançero dansının bu müzik eşliğinde yapılması bünyeyi ilerdeki zamanlarda garip hallere sokabilir.
ummaye yeke yeke. öğretim yöntem ve teknikleri kitabımın kapağında yazmaktadır.
en son oynanan afrika kupasınında resmi şarkısıdır.
şarkı sözlerini herkesin uydurma söylediği, çocukluk yıllarımızda klibini seyrederken afrika kabile ayini diye korkup seyredemediğimiz tarihe damgasını vurmuş yegane şerkıdır.
afrikalı siyahi şarkıcı mory kante'nin 1980'lerde türkiye'de de fırtına gibi esen hareketli şarkısı.
mory kante'nin 90 lara damgasını vurmuş ve şimdi ki 25-30 yaş arası gençliğin çocukluğunu süslemiş şarkısıdır.

şarkının sözlerini herkes atardı ama klipteki motorcu çocuğun gözlükleri herkesin kafasında yer edinmiştir.
sabah işe geldikten sonra on kere dinledikten sonra (iş arkadaşımızın beğenisi olarak) hayrında pek iyi şeyler diyemeyeceğim parçadır.
(bkz: seke seke)
bir doğu anadolu kelimesidir de aynı zamanda, yeke büyük anlamına gelir.
büyük büyük.
efsanevi şarkının türkçesi için:
http://www.sarkiceviriler...e-yeke-Turkce-ceviri.html
(bkz: lambada) bir iki budur.
dili bir Afrika ülkesi olan Gine’de ki yerel bir kabilenin dilidir.şarkının türkçe sözleri;

--spoiler--
Sen benim küçük,filim yıldızımsın
Seni ben buldum
Sen benim süper starımsın
Kalbimde bir numarasın

Eğer beni öpmüyorsan şimdi bir öpücük ver
Bu bir günah
Bu gerçek bir mutlu son
Ve yeni bir yola çıkışımız

Hey sen !
Sana deli oluyorum
Hey sen !
Çok güzel bir yüzün var
Yaz aylarında az bir yağmur gibisin

Benim yazdığım bir peri masalında
Başrolü oynuyorsun
Sen benim süper prensimsin
Ben de senin prensesin

Sen hayatımın ilk aşkısın
Sen tam istediğim gibisin
Seni seviyorum

Hey sen!
Senin için deli oluyorum
Çok güzel bir yüzün var
Yaz aylarında az bir yağmur gibisin
--spoiler--
ingilizce dışında bir dilde de hit şarkı olabileceğini kanıtlamış çocukluğumun güzel anılarından bir tanesi.
mory kante abimizin süper bir eseridir. çaldığı aleti kendisi icad etmiştir. sitardan çevirmedir.
ne dendiğinin anlaşılmamasına rağmen bir döneme damgasını vurmasından mütevellit ve de halen remixlerinin yapılmasından ötürü müziğin evrenselliğinin en büyük kanıtıdır.
çocukluk şarkılarımızdandır. hiç birşey anlamadığımız halde ezberler ve hatasız okumaya çalışırdık.
hiç bir şey anlaşılmasa da insanı istemsiz eşlik etmeye zorlayan şarkı. (bkz: mory kante)
80'lerin sonlarında yurdum insanını da coşturmuş olan afrikalı abi mory kante'nin en bilinen şarkısı. o gazla rüzgarından istifade etmeye çalışan yerli taklitleri de çıkmamış değildir.

(bkz: grup yeke yek)
işçisin sen işçi kal diyor onun afrikacası.
(bkz: mattara)