bugün

hakkında bu kadar entry girilince "kesin birisi 'öldü sandığım' diye espiri yapmıstır" dememe neden olan ve yanılmadıgımı anladıgım merhum.

(bkz: cok banelsiniz mutemadiyen)
yavuz adı iddia edildiği gibi bir çok kişinin ölmesinden sorumlu olduğu için değil, savaş alanındaki cesaretinden dolayı verilmiştir, zira babasına karşı kaybetmesine rağmen cesaretiyle yeni çerileri büyülemiş ve askerler onun padişah olmasını istemiştir. uzun süre çölde yol alan ordunun geri dönme isteğine "karısının sıcak koynunu özleyen dönsün" demesi de yine bu özelliğinden gelir.
http://static.flickr.com/...35947387_285eeaaffe_m.jpg

şu fotosundaki asalete bir bakın. selim hazretleri ki o yavuz yürekli nasılda bakıyor.
osmanlının dönemin tek türk devleti olduğu sanrısı ve bizim de kayıtsız şartsız onun varisleri olduğumuz varsayımından yola çıkarak yaptığı büyük hatalara rağmen üstüne toz kondurulmak istenmeyen osmanlı padişahı.

adam ne yapmış, mısır seferiyle beraber halifeliğin osmanlıya geçmesinden ötürü sünni islam anlayışı devlet kademesinde de iyice benimsendiğinden, yapı bakımından kendinden kat be kat türk olan safeviler tarafından kullanılacağı korkusuyla güney ve doğu anadolu bölgesinde yaşayan alevi-türkmen nüfusunu doğru veya yanlış osmanlıya tehdit olarak görmüş. ardından kimi yerde kırarak kime yerde iran'a göç etmeye zorlayarak ehli sünnet varsaydığı daha önce bölgede etken güç olarak pek adı sanı duyulmamış kürt aşiretlerin bölgeye yerleşmesine olanak sağlamış. buraya kadar nesnel tarih.

bundan sonrası ise sadece varsayım.

sorarım, eğer doğu anadolu ve akkoyunlu topraklarında o tarihlerde çoğunluk olan türkmen aşiretleri kimi yerlerde katledilip kimi yerlerde topraklarının kürtler tarafından gaspedilmesine imkan verilmese ve kalan alevi-türkmenlerin de iran'a göç etmeleri sağlanmasaydı şu anda bölgenin demografik yapısı ne olurdu. daha açık ifade etmek gerekirse, biz şu anda güneydoğu sorunu ile uğraşıyor olur muyduk?

bence hayır..

biraz daha ileri gidelim, doğu anadolu toprakları için yapılan mücadeleyi acaba yavuz değil de şah ismail kazanmış olsaydı burada yavuz sultan selim'i ölümüne savunanlar aynı övgüleri şah ismail için mi yapacaklardı?

bence evet..

sonuç olarak tarihi kazananlar yazar. tarihi okuyanlar ise sadece kazananları dinlemek ister. gerisi hikaye..
Padişahı âlem olmak bir kuru kavga imiş
Bir veliye bende olmak cümleden âlâ imiş.

demiş olan padişahtir. nedense tarihi refleksleri bir kenara atarsak yavuz sultan selim biraz trajik bir karakter olarak görünmektedir. nasıl diyeyim size... hani oluyorsa dallas dizisinin ceyari vardir hani. millet ona tu kaka yapar da ammavelakin hizmetleri iyi oldugundan dolayi göt korkusuyla karisik bir saygi duyar hani, işte öyle.

bence osmanli tarihinde ikinci abdulhamit ile beraber en entresan dikkat edilmesi üzerinde bilimsel calismalar yapilmasi gereken padisahtir.

psikolojik olarak fatihin fetihlerinden sonra duraksayan beyazit devrindeki devletin topraklarina toprak katmiştir. o zamanlar dünya üzerinde bir devletin bekasini saglamak için fetih yapmasi bir zaruret idi. bu arada fetih yapilirken ister istemez kelleler alinir o bölgenin potansiyel tehlike eden boylari ya seve seve yahutta yok edilerek itaat ettirilir idi.

bu persektiften bakıuldıgı vakit zamanin sartlarina göre yargilamak bence daha iyi. kim bilir belki de su yasadiğimiz günlerde çektiğimiz eza, cefalarin nedenini daha iyi anlardik. ve o hatalari yapardik.

ama gelgelim ki aklımız yerine kodu mu oturturuz mantalitesi ön plana cikmakta ve gercek anlamda bir hazine olan devlet yönetme tecrubesini kullanmamaktayiz.

evet bence önce yargilamamali ve anlamaya calismaliyiz.

yazinin basindaki beyit - eger kesinlikle yavuz selim yazmiş ise- iştemediği ve yapmak istemediği işleri yapan bir insanin nedameti değil midir acaba?

yahu bana ayak üstü aklıma abdülaziz'i getirdi. hani 'padisah olacağima kapalicarsida bir esnaf olup, aksam ezaninda dukkanimi kapatip evde corbami icerim' diyen deli dolu cocuk gibi ama tatli manyaklardan olan padisahi.

herneyse...
caldiran seferi ile ayni adi tasiyan ilcede ogretmenlik yatigim okula adini veren osmanli padisahi.
babasının bedduası tutan hükümdar. rivayete göre "kılıcın keskin ömrün kısa olsun, şir i pençeler elinde gidesin." demiştir 2. bayezid han. ve öylede olmuştur...
(bkz: ibn i kemal)
kölelerin halk iinde küpe takılarak deşifre edilmesine katlanamayıp bende bu halkın kölesiyim diyip küpe takan padişah
(bkz: yavuz selim ogrenci yurdu)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.