1. 1.
  bacaklarindan asili sekilde duran, uyuyan, yasayan hayvan. ayrıca uçan memeli bir diğeri için (bkz: hostes)
  7 -1 ... elma
 2. 2.
  ters ters uyuduğu için beynine çok kan giden bu yüzden sürekli kafası büyüyen,kafasındaki tüm organları bu yüzden iyi çalışan ve sırf bu yüzden artislik olsun diye geceleri avlanan memeli canlı..iyice bokunu çıkartıp artık bi de sinyal göndererek buluyorlarmış yönlerini böylece de cümle hayvanlar aleminde havalarından geçilmiyormuş diye de rivayetler vardır..
  3 -2 ... thoth
 3. 3.
  ikinci öğretimde okuyan öğrencilere yapılan yakıştırmalardan biri.
  2 ... palta
 4. 4.
  Çoğumuz belki hayatımızda hiç yarasa görmemişizdir. Çünkü yarasalar insanlardan uzaklarda, genellikle mağara kovuklarında yaşar ve geceleri zifiri karanlıkta ortaya çıkarlar. Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. inanılmaz özelliklere ve örnek bir toplumsal dayanışmaya sahiptirler.
  Dünyada 900 değişik yarasa cinsi olduğu biliniyor. Kan ile beslenmeleri insanların gözünde onları vampir ile özdeşleştirmiş, hep korkulan bir hayvan olmuşlardır. Halbuki yarasaların Çoğu kan ile beslenmez. Zararlı böcekleri yiyerek insanlığa faydaları dokunur. Sadece bir yarasa bir saat içinde 300 böcek yiyebilir. Muz, avakodo gibi ticari değeri yüksek ağaçların çoğalmaları için polenlerinin taşınmasında en önemli rolü yarasalar oynar.
  Şimdi gelelim yarasaların şaşırtıcı özelliklerine. Bir kere yarasa uçabilen tek memeli hayvandır. Dünyada nüfus sayısı olarak da ikinci sıradadırlar. Dünyanın en küçük memelisi de bir yarasa türüdür. ilk olarak Tayland'da keşfedilen bu minik yarasa 2-3 gram ağırlığında ve bir yaban arısı büyüklüğündedir.
  Yarasalar yönlerini bulmak ve beslenmek için çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu ses dalgalarının frekansları 20 binin üzerinde, yani ultrasonik oldukları için insanlar bunları duyamaz. Bu ultrasonik sesler yerdeki avdan yansıyarak yarasaya geri gelir. işitme sistemi ile bu geri gelen sesi algılayan yarasa avının bulunduğu yeri kesinlikle saptar. Hatta devamlı gönderdiği ses dalgaları sayesinde onun hareketini de izleyebilir. Yarasaların bazılarının bir çeşit sonar olan bu sistemi o kadar gelişmiştir ki, dişilerini arayan erkek kurbağaların seslerinden büyüklüklerini ve iyi bir av olup olmadıklarını anında saptayabilirler.
  Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, yani tam karanlığı beklerler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanlan ile beslenen yarasalar genellikle atları sığırlara tercih ederler. Salgısında bulunan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dakika kanın sürekli akmasını sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir kez kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yine ona saldırırlar.
  Vampir yarasalar arka arkaya iki gece kan içmedikleri takdirde ölürler. Her gece vücut ağırlığının en az yarısı kadar kan içmek zorundadırlar. Doğumdan sonra anne, emzirmenin yanında yavruya takviye olarak, kusarak kan da verir. Bu yetersiz kalırsa bir başkası yardımcı olur. Hatta yetişkin yarasaların, ölmek üzere olan bir başkasına ağızdan kan verip onu kurtardıkları görülmüştür. Toplumsal dayanışmanın bu kadar güçlü olduğu az canlı topluluğu vardır.
  11 -2 ... indoor rain
 5. 5.
  canlılar aleminin en karizmatiklerinden. kazara evin içine girerlerse ne yapacaklarını şaşırırlar ve ayrıca gölgeleri çok karizmatik olur.
  3 ... kekistanlihobbit
 6. 6.
  bir temenni kelimesi..
  yarasin degil yarasa..
  1 ... tiriviri hanim
 7. 7.
  kanla beslenenlere vampir yarasa deniyor. *
  ... phoebebuffay
 8. 8.
  ezik kuşlardır. kendilerini geceye vermişlerdir. gündüz bir bok yiyemezler ve bu koyar bunlara. bir şair vardı yüzü çirkin olduğu için sadece geceleri çıkardı dışarıya, aynı onun gibi...
  -2 ... goddar
 9. 9.
  ucan memeli.
  1 -1 ... boyle biri yok
 10. 10.
  tavuktan türedigi soylenen memeli, uçan bir hayvandır. hatta fransizcasi chauve-souris ' dir yani vahşi-tavuk anlamına gelir..
  1 ... tatlilimon