1. 1.
  cocukken plastik topla oynanan keyifli oyun. en az 3 kişi ile oynanır. iki kişi ortada duran bir kişiyi topla vurmaya çalışır.
  1 ... unexpected paradox
 2. 2.
  zamene cocuklarin sokaklarda oynadiklari oyunlardan. iki grup ile oynanir, secilen bir grup cumleten ortaya gecer oteki grup karsilikli ikiye ayrilir top ortadakilere hizla firlatilir topun degdigi kisi ahlar vahlar esliginde yan tarafa cikar, cikmak istemez ise zorla cikarilir. kizlar genellikle capuk yanar.
  2 -1 ... judas
 3. 3.
  çoğu bölgede yakar top olarak da bilinen oyundur.
  ... brujita
 4. 4.
  atesler icerisinde bırakan toptur cok tehlikelidir.
  ... ümit
 5. 5.
  demek ki bölgelere göre ismi değişebilen, trabzon'da da yakan top olarak bilinen çok zevkli bir oyun.
  ... crazyever
 6. 6.
  (bkz: ateş topu)
  -1 ... pafküf
 7. 7.
  nilay yilmaz in milliyet gazetesindeki kosesinin adi.
  ... krmyrdsn
 8. 8.
  bu oyunda ortadaki oyunculardan herhangi biri yere değmeden gelen topu yakalarsa şayet can kazanmış oluyor. yani bu demektir ki; vurulduğunda hemen yanmıyor bir canı gidiyor.
  ... sistembasithatasifir
 9. 9.
  yanlış bir şekilde yakar top diye bilinen oyun.
  oyuncular iki gruba ayrılır. bir grup kendi içinde ikiye ayrılarak diğer grubu ortasına alır. ortadaki grubun oyuncuları diğer grubun oyuncuları tarafından hızlıca atılan topla tek tek vurulmaya çalışılır. topu havada tutmak can almak demektir. bunu başarabilen ''bir canım var, hobarey''diye sevinir. isterse bu canı ile daha önce vurulmuş arkadaşını oyuna alma cengaverliğini gösterebilir. ortadaki gruptaki tüm oyuncular vurulunca diğer grup ortaya geçer. elemanlar sıkıldığında oyun da biter.
  1 ... muhabirkedi
 10. 10.
  ortada sıçan olarak da bilinen en az üç kişi ve bir top ile oynanan oyun. oyunun amacı iki kişinin arasına geçen kişi veya kişileri topla vurmak ve sayı almaktır.
  3 ... junior