bugün

iki gurup arasında, topla oynanan; amacın diğer gurubun elemanlarını ortaya alıp vurmak olan oyun.

bir gurup ikiye ayrılır ve belli mesafede karşılıklı dururlar ve aralarına altıkları diğer gurubun elemanlarını topla vurmaya çalışırlar. eğer top yere vurmadan ortadaki oyunculardan biri tarafından tutulursa can almış olur ve aldığı can kadar vurulabilir.

ortadakilerin sıçtıkları görülmemiştir.
(bkz: ortada sıçan)
(bkz: yakar top)
ortadaki oyuncuya, topun değmesi suretiyle * dedirten oyundur.
anadolunun güney taraflarında* yakar top olarak adlandırılan oyun.

ortada sıçan ise ayakla oynanır. en az üç kişi gereklidir oynamak için. seçilen ebe ortaya geçer ve topu kapmaya çalışır. diğer elemanlar birbirine pas atar veya ortadaki oyuncuyu çalımlayabilir. topu kaptırırsa ortaya geçer...*
asıl adı ortadaki sıçandır, ortada sıçan diye götümüzden uydurulmuştur, ayrıca zevkli bir oyundur...
liseye başlayana dek yakar top diye daha havalı bir ismi olduğunu bilmediğim oyun. ilkokul yıllarımın, sokakta geçirdiğim yılların vazgeçilmezi. bir de don vardı. onun da donmakla ilişkili olduğunu bilmiyordum ve niye don(külot) dendiğini uzunca bir süre anlamamıştım. ey gidi günler..biliyor musunuz? benim çocukluğum çok güzeldi aslında. sokağım pek şendi, pek gerilimliydi. ama her şey aydınlıktı. çocuk olarak sevinmenin tadı nasıl da lezzetliydi. ahh..çok özlüyorum be. lise yıllarımdan da ziyade özlüyorum. annemle babam henüz ayrılmamışlardı; ayrılacaklarını da bilmiyordum, anlamıyordum. aterim bile vardı. aslan kralı oynardım. ördek avlardım, o tüfeğin televizyondaki ördekleri nasıl vurduğunu anlamaya çalışmazdım. şimdiki gibi uzun sürmezdi kızgınlıklarım, birikmezdi kinlerim. yine çabuk sinirlenirdim, fakat daha da çabuk gülmeye başlardım yine. bilirsiniz, yere düşüp dizini inciten iki saniye ağlayan ve kalkıp tekrar gülerek koşmaya başlayan çocukları..ULAN BE, VAR MI ÇOCUK OLMAK GiBiSi?!
uzun ve şişman olanlar için pek uygun olmayan oyun türüdür.

Edit:ben şişman yada uzun olan oynayamaz yada oynamasın demedim ki. kendinle barışık olmak ve sorununu kabullenmek, iyileşmenin ilk aşamasıdır dostum. eksileyerek bir yere varamazsın. ama sana bu eylem 100 gram verdirecekse, sen yine eksile, canın sağolsun.
küçüklüğümüzün oyunu.
Bir türlü düzgün oynayamadığım oyun.
Ortada bir çok sıçanın olduğu ama finale sadece 1 sıçanın kalmasiyla ünlü oyun.
hastane koridoruna sıçan teyzedir.