1. 1.
  finlandiyalı melodic death metal grubu.
  3 ... wolfshade
 2. 2.
  (bkz: kış güneşi)**
  1 ... shyer
 3. 3.
  Albümdeki bütün şarkılarının güzel olmasıyla ilgi çeken grup. ikinci albümlerinin 2008 de çıkcağı ile ilgili dedikodular yayılmakta.
  ... darksatan
 4. 4.
  ensiferum'dan ayrılan jari maenpaa'nın yediği bok.

  iki kişilik kadro ile şimdilik tek albümleri var. time adlı ikinci albümlerinin çıkışı ise "çıtayı yükseğe taşıdım bu sene olmaz başım ağrıyor" diyen jari yüzünden sürünüyor.

  hay çıtana da sana da, dön işte yuvana, iron gibi bi albüm daha patlatın. ben mi söyleyeceğim her şeyi? olmaz o iş, programlanmış elektronik cihazlar nire, saf gitar ve davul sesi nire? taymmış, hadi len!!
  1 ... kackelacka
 5. 5.
  jari maenpaa elfinin ensiferum dan ayrıldıktan sonra anında kadroyu toplayarak kurduğu mükemmel ötesi melodic death metal grubu. bir tane albümleri olmasına rağmen albümdeki tüm şarkılar enfes olduğu için mükemmel bir grup yakıştırmasını hak ediyorlar bence. starchild, beyond the dark sun, beautiful death, sadness and hate gibi öküz şarkılar böyle yeni bir grup için oldukça hayvan.
  ... eternal moonlight of autumn
 6. 6.
  eski ensiferum vokali jari tarafından kurulmuştur,jari wintersun'ın kurucusudur. (bkz: beyond the dark sun (bkz beautiful death)).
  ... belgarionwulfgar
 7. 7.
  sadness and hate şarkıları ile kendimden geçmeme sebep olan grup.
  1 ... brokerx5 ya da mustang
 8. 8.
  klavye kullanımın ön planda olduğu melodic death metal grubu. extreme power metal ve folk metale ait öğelerede rastlamak mümkündür.
  ... nakata
 9. 9.
  bu grubun türü melodik metal olduğu rivayet edilir.
  ... havagazi
 10. 10.
  children of bodom ve norther karışımı bir grup.
  ... bazi bazi deli gibinin