bugün

(bkz: Windows 10 daki inanılmaz subliminal mesaj)
kendisiyle tanışmaya mazhar olmadığım windows' un yeni işletim sistemidir. sanırım henüz piyasada değil kendisi.

ben ise 7' den gayet memnunum.
2015 yılında çıkması beklenen işletim sistemidir.
başlat menüsünü değiştirmişler, spartan getirmişler internet explorer ı şutlamaya ortam hazırlamak için cortona muhabbeti iyi başka da çok bi numarası olamayan işletim sistemi he bir de ücretsiz yapıyolar ilk bir yıl.

not: sanki orijinal kullanıyormuşuz gibi.

http://aburaksahin.blogsp...eni-donem-windows-10.html
ballmer'ın mahvettiği şirketin son çırpınışları olarak da nitelendirilebilir. bu gidişle sonumuz hackintosh.
windows xp gibi olan işletim sistemidir. bu ne demek? xp 2000 den sonra bir milat oldu ve ciddi değişim ile geldi. ardından vista gibi facialardan sonra (ki aslında deneme sürümüdür) 7 çok oturaklı geldi.

ama bu 10 hakikaten bir devrim olacaktır. çünkü bu sistem aslında şu anda gününüzde olan cihazlarda çalışması gereken sistemdir. windows serisi aslında çok geriden geliyor. cihazlara göre sistemin arayüzü kötü. ama 10 bu açığı kapatacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=lXQm75BADSM
microsoft'un adam olup insider programı sayesinde kullanıcı isteklerini daha dikkatli dinleyip buna göre çözümler ürettiğini gösteren adımlar attığını görmemizi sağlayan işletim sistemidir.
bunda steve balmer'ın ceo luğu bırakması ve bu seferki windows'un yeni bir ekiple üretilmesine de bağlayabiliriz. ilk preview ile ocak güncellemelerini içereni arasında hissedilir derecede fazla fark mevcut, ilk başta türkçe dahil birçok dil artık tech preview da mevcut.

windows explorer daha da özelleştirilir hale gelmiş, contana da mevcut ama sesli komut özelliği türkiyede kapalı olduğundan test edemedim, search kısmı hem internette hem de windows içinden arama yapıyor xbox stream özelliğini de aynı şekilde xbox konsolum olmadığından test edemedim, online hesapla kullanılabiliniyor sadece belirteyim,
oyun performansı oldukça iyi, bazı ufak tefek aero efektleri geri gelmiş ayarlar menüsünden açıp kapatılabiliniyor, windows update' e yüzde bölümü geri gelmiş ve ilk preview deki metro arayüzünden eser yok* muhtemelen tamamen kaldırmaya gidilip başlat menüsüyle iyice harmanlanacak o kocaman ekran olmayacak.

ve media player artık flac ve mkv gibi görüntü ve ses formatlarını destekliyor, mkv videolarında ses gelmiyor ama ilerde o da düzeltilir diye düşünüyorum birde native rar desteği koyarsalar da tam olacak.
directx 12 mevcut amd cephesinde durum nasıl bilmiyorum ama nvidia ekran kartına sahipseniz 400 serisi ve yukarısındaki kartlar dx12 desteğine sahip.

eksik yönleri hala çok fazla kaynak kullanıyor ve ikonlar değiştirilmiş çok eski tarz windows 98 vari olmuş ve ilk tech preview kadar olmasa da kasmalar mevcut, ama çok iyi bir işletim sistemi bekliyorum yaza.

birde klasik bir kötü bir iyi windows geyiğini yapmazsak olmaz tarih tekerrürden ibaretir geyiğini de tabiki* 8 in neyini beğenmediniz geri kafalısınız vs diyenlere de zamanında vista kullananlar da aynı şeyi diyordu ve sonuç ortada vista bildiğin yok oldu 8 de olacak.
dün akşam önizleme sürümünü indirdiğim windows işletim sistemi. heyecanla indirdim fakat bende yarım yamalak çalışıyor. başlat menüsü ve bildirim menüsü açılmıyor. search kutusu kafasına göre takılıyor, tam ekran yaptığımda bile ekrandaki yerini koruyor şerefsiz. kutuyu kapatmak zaten mümkün değil nedense.

başlat menüsü konusunda yardım edebilecek varsa yardımı çok işime yarar. böyle küçük bi problem yüzünden windows 8'e dönmek istemiyorum. w8 kötü olduğundan değil de biraz denemek istiyorum bu sürümü sadece.
Sanal makinesini kurdugum windows surumu. Hersey cok guzel calisiyor. Win7+win8 karisimi olmus biraz ama win8e daha yakin. Ustune kullanmakta oldugum 2gb ram ve 40gb hdd oldukca yeterli su an.(yaninda 2 tane server 2008 + window7 sanal makinesi calismakta) ilk gorus olarak heyecan verici.
Microsoftun çıkardığı en yeni işletim sistemidir. Windows 9 ne ara çıktı ya da neden çıkmadığını hala ciyak ciyak söyleyen arkadaşlar için söylüyorum. arama motorlarında window 9 için arama yapılırken windows 98 in araya dondan fırtmış pipi gibi girmemesi için yani Windows 7 veya 8 gibi unique bişey olsun istendiğinden windows 9 olmamıştır yeni işletim sisteminin ismi tamamen pazarlama taktiği ve reklam falan filan işte. Tek neden bu değildir elbette ama önemli nedenlerden biri budur.

Edit: Elbette win 7 nin yeri çok başkadır.
beğendiğim sürüm. yenilik her zaman iyidir bu teknoloji olayında gençlik. kasma yaptı sanki ama her güncellemeden sonra kapatıp açana kadar yapıyor. ıhı hoş.
9 atlanmıştır.
arayüzünün otoriteler tarafından beğeni kazandığı söylenilen windows sürümü. otoriteden kasıt kimdir necidir bilinmez ama metronun daha kullanıcı dostu bir şekilde windows 7 start tuşuna benzeyen bir menüye entegre edilmesi otoriteyi memnun etmiş gözüküyor.
Aşağıdaki telefonlar için ön izleme sürümü yayınlanmıştır:

- Lumia 630

- Lumia 635

- Lumia 636

- Lumia 638

- Lumia 730

- Lumia 830

özel zamanlama ile geleceğinden diğerlerinden şu anlık bir haber yok.
Telefonlar için ön izleme sürümü bu akşam yayınlanmış işletim sistemi. Öncelik alt segment yapmışlar, çok şaşırtıcı. Ayrıca ilk alan telefonlar Nokia'nın değil, Microsoft'un satın aldıktan sonra çıkardığı Microsoft lumia'ları..

http://windows.microsoft..../preview-supported-phones
laptopta w8 ve telefonda w8.1 kullanan biri olarak çok umutlandığım, bu yüzden hayal kırıklığı yaşayabileceğim daha tam sürümü çıkmamış işletim sistemidir. laptopta ve telefonda metro görünüm bir şeye yaramıyor, bu yüzden değiştirilmeli, akıllı telefonlarda ana ekran 3 parçaya ayrılmalı, şimdiki ayarlar menüsünün yukarıdan aşağı sıralanması görünümü, ana ekranda aşağıdan yukarı çekilince falan çıkmalı. ya da ana ekranda bir widget ya da klasörde olmalı,bastığımız gibi ayrı bir ekranda bir ekrana sığacak şekilde çıkmalı. windows oldukça güçlü bir kurum, 1 milyon dolara tüm android uygulamalarını satın alır inanın, bir kaç tane de ios gibi kendine has uygulama çıkarırsa, ( ios garageband gibi) önüne kimse çıkamaz. uygulama+oyun marketinin ne kadar önemli olduğunu ya fark etmiyorlar, ya da çözüm üretecek bilince daha gelemediler. windows 10 laptoplarda her türlü kullanılacak zaten, telefon,tablet,pc de kullanılabilir olması, tüm uygulamaların ve oyunların her birisinde uyumlu olmasına bağlıdır. bunu ios yıllar önce başardı, windows da başarabilir.
Technical preview bile olmuşsa tam sürümü, win8'i tarihe gömer. Vista ve win me gibi...
windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz verileceği açıklanan işletim sistemidir. windows 8'i promosyondan 28 liraya almıştık, bunu da beleşe alacağız, oh mis!
önceki versiyonlara göre sabit diskte 15 gb daha az yer kaplayacağı açıklanan ve önümüzdeki aylarda çıkacak olan işletim sistemidir.
windows 8 sahiplerine ücretsiz verilecekmiş hatta tamamen ücretsiz olarak herkes sahip olabilecekmiş öyle bir söylenti de var ama tam kesin değil. 2015'in yaz aylarında çıkması bekleniyor, merakla bekliyoruz.
zamanında "windows 98 negzeldi yea, xp nerden çıktı" ve "yeaa xp negzeldi, windows 7 götüm gibi" diyen güruhu hortlatan işletim sistemi.

şimdi yeni trend "metro arayüzü nerden çıktı yea, start butonu geri gelsin yeaa" olmalı.

amk herifler android gibi boktan kutucuk kutucuk bir arayüz kullanmak yerine metro arayüzünü geliştirmiş, resmen akıyor sistem. istediğini sık kullanılan arayüze ekle, istediğin butonu küçük, istediğini büyük yap. büyük ya da orta yaptıklarında canlı bilgi akışını izle, uygulamaya girmeden canlı canlı her şeyi gör. bir haber uygulamasına istediğin haber kaynaklarını ata, office ile çalışırken yanda güncel haberler döne döne geçsin. çek alta uygulamalara gel, çek yana arka plan uygulamalarını aç. bas masaüstüne geçiş yap, daha nolsun lan? herifler office 365 çıkardı, onedrive üzerinden istediğin yerden bağlan. iş yerinde yarım bıraktığın excel tablosunu tek şifreyle evden aç, işine devam et.

artık her şey mobil kullanıma uygun olmak zorunda. microsoft tüm platformları ortak alanda toplamaya çalışırken klasik windows masaüstü ile mi devam edecekti yoluna? elinde tablet ya da telefonla belgelerime çift tıklama yaparak klasörlere mi gireceksin? metro arayüzü işte bu amaçla ortaya çıktı ve kabul edelim android ve ios ile karşılaştırıldığında çok daha yenilikçi ve kullanışlı bir tasarıma sahip.

şimdi windows 10 çıkınca da 7 ve 8'e özlem duyan ibişler çıkacak ortaya, yok o olsaydı bu olsaydı. olm bi açın kullanın ya, technical preview olmasına rağmen resmen çağ atlayan bir sistem olacağı apaçık belli oluyor. bu arada tp kullanıcıları yeni browser project spartan'a da ulaşabilir, mükemmel çalışıyor ve çok hızlı.

bir kaç ay içinde ücretsiz upgrade sağlanacak ve microsoft tüm platformları tek çatı altına alacak. bu bile wp kullananların bir anda onbinlerce yeni uygulamaya ulaşmasını sağlayacak.
Abartılan zımbırtı. Hala daha kayıt defteri sistemi devam ediyor mesela, dosya sistemi sanırım yine ntfs var. Arayüze bir kaç el atmışlar o kadar. Mağaza olayı belki telefonda gelişebilir onu düşünelim birde.
dx12 gercegi var bide.
"vay mk. burda savaş çıkmış" dedirtir.

ya beyler maykırsaft size cirodan kar veriyorda benim mi haberim yok?
önce lisanslı windows kullanıcılarına ücretsiz denmiştir. sonra ilk yıl ücretsiz, sonrası ücretli vb. gibi laflar ortalıkta dolaşmıştır.

direkt microsoft'tan alınan nihai bilgide, lisanslı kullanıcılar windows 10 çıktıktan itibaren 1 yıl içinde windows 10'a geçerlerse ücret ödemeyecek ve süresiz lisansa sahip olacaklardır. eğer 1 yıl içinde terfi etmezsen yeni sisteme, 1 yıl geçtikten sonra geçmiş olsun, para ödeyerek satın alacaksın windows 10'u.